آموزش زبان دوم به کودکان بسیار مهم است. این آموزش ها به بچه ها کمک می کند تفکر انتزاعی و قدرت تخیل خود را تقویت کنند و حساسیت‌های مهارت های گفتاری را بهبود ببخشند. یادگیری زبان دوم، مسیری مثبت به سمت یادگیری فرهنگ های کشورهای دیگر است. علاوه بر این، موفقیت در زندگی کاری و شخصی برای فرد در آینده بهتر فراهم می شود.

حتماً تا به حال از مشاهده کودکانی که به دو یا چند زبان صحبت می کنند شگفت زده شده اید! این افراد، استعداد خاصی برای آموزش و یادگیری زبان خارجی داشته اند. باید بدانید که همه افراد، ظرفیت یکسانی در یادگیری زبان ندارند. به خصوص اگر از سنین پایین یعنی از کودکی آموزش زبان دوم را به بچه ها آغاز کنید، این ظرفیت ها می تواند کمتر یا بیشتر باشد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید کودک خود را با زبان خارجی دوم آشنا کنید و در این مسئله دغدغه ذهنی دارید، در ادامه چند راهکار مناسب به شما ارائه می دهیم.

۲ نکته مهم برای آموزش زبان دوم به کودکان

۱-هرچه سریع تر آموزش‌ها را شروع کنید

نوزادانی که تازه متولد شده اند، نسبت به صداهای اطراف واکنش نشان می دهند. وقتی کودک به ده ماهگی می رسد، صداها از نظر او محدودتر می شوند و فقط صداهای اطراف خود را می شنود و درک می کند، بنابراین اگر می خواهید فرزندتان زبان دوم را یاد بگیرد، بهترین کار، شروع آموزش ها در سال اول زندگی او است. اگر خودتان فردی دو زبان هستید، یا در اقوام خود آشنایی دارید که به دو زبان صحبت می کند، این فرصت وجود دارد که کودک شما یادگیری زبان دوم را راحت تر انجام دهد.

بسته به شرایط فیزیکی و مهارت های گفتاری کودکان، ممکن است آموزش زبان دوم در سال اول زندگی کار درستی نباشد؛ پس بهترین ایده آن است که صبر کنید تا فرزند شما دو سال را تمام کند. بنابراین پس از پایان دو سال می توانید آموزش مفاهیم اولیه زبان دوم را به او آغاز کنید. آنچه که اهمیت دارد این است که نباید در دو سال یا سه سال اول زندگی، کودک را با انبوهی از واژه های مختلف مخصوصاً کلمه هایی از دو زبان متفاوت سردرگم یا گیج کنید.

۲- یک کلاس تخصصی خوب برای آموزش زبان پیدا کنید

اگر به این نتیجه رسیده اید که آموزش زبان دوم به کودکتان مزایای خوبی در آینده برای او فراهم می کند، و البته فرزند شما برای یادگیری علاقه مند است، پیشنهاد می کنیم یک کلاس خوب را برای او پیدا کنید. کودک را در کلاس زبان ثبت نام کنید. برخی از آموزشگاه های زبان، خدمات آموزش زبان خارجی به کودکان ۲ سال را دارند. چرا از این فرصت به نفع خود استفاده نکنید؟ شما می توانید آموزش زبان انگلیسی و فرانسه را برای کودکتان شروع کنید.

اگر کودک شما در اوایل دوران پیش دبستانی است، بهتر است هرچه زودتر آموزش زبان خارجی را شروع کنید. ذهن کودکان در حال رشد و توسعه است و آنها واژه یابی را یاد می‌گیرند. اگر علاوه بر زبان مادری، زبان خارجی دیگری را به او بیاموزید، هر دو زبان در راستای یکدیگر رشد می یابند.

نکات تکمیلی مهم در آموزش زبان دوم به کودکان

به عنوان والدین حق دارید که درباره آموزش های گفتاری و کلامی کودکتان دغدغه ذهنی داشته باشید. وقتی برای انتخاب یک آموزشگاه خوب زبان برای کودک خود را جستجو می کنید، معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید.

سعی کنید آموزشگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر زبان مادری، مهارت های چهارگانه زبان خارجی را با اصول مدرن آموزش دهند. به طور مثال، مفاهیم ریاضیات یا علوم در انواع زبان های خارجی وجود دارد. کار کردن با بچه ها از طریق آهنگ ها، فعالیت های هنری، بازی ها و صنایع دستی می تواند مهارت های ذهنی و زبانی آنها را تقویت کند.

به طور مثال، پخش آهنگ های موزیکال که نام حیوانات را به انگلیسی، فرانسه یا اسپانیایی به بچه ها آموزش می دهد، هم سرگرم کننده و جذاب است و هم مهارت های آنها را بهبود می بخشد.

سایر فعالیت ها از جمله آشپزی، نمایش عروسکی، انجام تئاتر و بازی های گروهی برای یادگیری زبان دوم مناسب اند. مربیان در آموزشگاه های زبان، هر فراگیر را بر اساس سن و توانایی های او را ارزیابی می کنند. کودکان ۶ تا ۸ سال می توانند در یک گروه قرار بگیرند. مدت زمان آموزش زبان دوم به این بچه ها می تواند از ۴۵ دقیقه تا ۹۰ دقیقه باشد این زمان کمتر یا بیشتر بسته به نظر مربیان است.

بازخوردهایی که از انتهای دوره آموزش زبان از کودک خود دریافت می کنید مشخص می کند که بدانید آیا این کلاس برای فرزندتان مناسب بوده است یا خیر. اگر خودتان مهارت های زبانه انگلیسی یا زبان دیگری را دارید، با کودک تان صحبت کنید. با او کار کنید. پس می توانید متوجه شوید که آیا او از زمان کلاس زبان خارجی خود لذت برده است یا برایش کسل کننده بوده است.

چطور می توانیم در خانه زبان دوم را به کودکان آموزش بدهیم؟

اگرچه آموزشگاه زبان خارجی، بهترین روش برای یاددهی زبان دوم به کودکان است، اما والدین در خانه می توانند خودشان بخش بزرگی از این آموزش ها را برعهده بگیرند.

یکی از این کارها این است که کودک خود را با کتاب های تصویری، فیلم و انیمیشن ها به زبان خارجی، سی دی های آموزشی و انواع بازی ها و وسایل سرگرم کنید. امروزه اپلیکیشن ها و وب سایت های معتبر در حوزه آموزش زبان خارجی به کودکان فعالیت دارند. از خدمات این وب سایت های آنلاین استفاده کنید.

در اقدامی دیگر می توانید اسباب‌بازی‌های یا برخی اشیای اطراف کودک را برچسب گذاری کنید و نام آن را به زبان موردنظرتان بنویسید. راهکار دیگر این است که از دوستان کودک خود که به زبان خارجی صحبت می کنند کمک بگیرید و زمینه‌ای را فراهم کنید تا آنها با هم صحبت کنند.

چرا آموزش زبان دوم به کودکان مهم است؟

  • کودکانی که زبان دوم را می آموزند، تخیلی تر هستند، و ایده های انتزاعی بهتر و انعطاف پذیرتر را در تفکرشان نشان می دهند.
  • آنها حساسیت بیشتری به زبان دارند و بهتر می شنوند.
  • مطالعه یک زبان خارجی، درک کودک از زبان مادری را بهبود می بخشد.
  • یادگیری زبان دوم، درب ها را به روی فرهنگ های دیگر باز می کند و به کودک کمک می کند تا مردم کشورهای دیگر را بشناسد.
  • سرگرم کننده است!

جمع بندی

آموزش زبان دوم به کودکان بهتر است از سال های اولیه رشد کودک، ترجیحاً در ۲۰ ماهگی یا اوایل سه سالگی انجام بگیرد. زبان دوم کودکان می‌تواند شامل زبان بین المللی انگلیسی، زبان آلمانی، زبان اسپانیایی، زبان فرانسوی و زبان ژاپنی یا چینی باشد. انتخاب یک زبان دوم به غیر از زبان مادری برای آموزش دادن به کودکان، به شرایط زندگی خانواده ها، توانایی کودک و نیاز سنجی برای آینده بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *