تشویق نوجوانان به کتابخوانی و مطالعه، هم در مدرسه و هم خارج از ساعات مدرسه، فرصت های خوبی را برای کسب تجارت جدیدتر و توسعه دایره لغات فرآهم می کند. کتاب خواندن برای همه دانش آموزان مفید است. با وجود اینکه همه ما می دانیم مطالعه کردن چقدر مزیت دارد، اما این کار در اکثر خانواده ها به درستی درک نشده و اجرا نمی شود. در این جا به چند راهکار کاربردی اشاره می کنیم که والدین می توانند با تکیه بر آنها، نوجوانان خود را به کتابخوانی علاقه مند سازند.

وقتی نوجوانان با خواندن کتاب و مطالعه کردن مشکل دارند، وادار کردن و مجبور نمودن آنها به این کار می تواند چالش برانگیز شود! اگر فرزند نوجوان دارید، لازم نیست برای این مسئله با آنها نزاع و نبرد کنید. کتاب خواندن، یک فرهنگ پسندیده و جزو ارزش های اجتماعی محسوب می شود، بنابراین مزایای زیادی را دارد. هر فرد در هر سن که بتواند کتاب بخواند می تواند از این فواید بهره مند شود. 

نوجوانان نسل جدید، کمتر به کتاب خواندن علاقه دارند و بیشتر به دنبال استفاده از دستگاه های هوشمند و فضای مجازی هستند. والدین و مربیان مدارس می توانند با چند راهکار ساده، نوجوانان را به کتاب خواندن و مطالعه کردن علاقه مند سازند.

همچنان تا پایان ما همراه باشید.

چند راهکار کاربردی و مفید که می توانید نوجوانان خود را به کتاب خواندن تشویق کنید

۱- مسائل را واقعی تر بیان کنید

اولین راهکار برای علاقه مند ساختن نوجوانان به کتاب خواندن این است که مسائل و واقعیت ها را همان طور که هست، بیان کنید.  بین مزایای کتاب خواندن و گزینه های انتخاب در زندگی آینده، ارتباط صریح ایجاد کنید. اگر نوجوان شما به کالج یا مسیر شغلی خاصی فکر می کند، در مورد مزایایی که کتاب خواندن می تواند برای موفقیت او ارائه دهد، بحث های صادقانه داشته باشید. 

فقط مراقب باشید که با نوجوان خود، هرگز بحث نکنید، سخنرانی نکنید، موعظه نکنید، فرزندتان را تشویق کنید تا با شما همکاری کنند، ایده های خود را مطرح نمایند و سعی کنید درباره موضوعات به نتیجه برسید.

۲- اجازه دهید نوجوانان، کتاب مورد علاقه شان را انتخاب کند

بهترین راه برای تشویق نوجوانان و کودکان به کتاب خواندن این است که به آنها اجازه دهید هر آنچه را که برایشان جذاب است بخوانند؛ خواه کتاب های کمیک باش یا کتاب آشپزی، یا رمان های عاشقانه یا رمان هایی درباره خون آشام ها یا زامبی ها! 

ممکن است کتاب‌هایی که نوجوانان به سمت آن‌ها جذب می‌شوند، مورد علاقه شما (به عنوان والدین) نباشند، اما این سلیقه و ترجیحات آنها را سرکوب نکنید. کتاب خواندن به طور کلی، مفید است. از هرگونه اصرار و پافشاری برای حذف انتخاب های آنها اجتناب کنید.

۳- به دنبال کتاب هایی باشید که متناسب با سن نوجوانان باشد

وقتی نوجوانان به طور مثال در دبیرستان – با کتاب خواندن مشکل دارند، پیدا کردن کتاب‌های مورد علاقه آنها که برای خواندن شان مشتاق باشند، بسیار چالش برانگیز است! اگر فرزند نوجوان دارید، به دنبال کتاب‌هایی باشید که به‌طور خاص، گروه سنی نوجوانان را هدف قرار می‌دهند. 

همچنین ایده خوبی است که به فرزند نوجوان تان اجازه دهید از فناوری های نوین یا اپلیکیشن های کمکی استفاده کند که خواندن کتاب را آسان‌تر می سازد، مثلاً کتاب‌های صوتی، پیشنهاد خوبی هستند. کتاب هایی که امروزه برای گروه سنی نوجوانان منتشر می شوند، بسیار متنوع هستند. برای پیدا کردن موضوعات خوب می توانید از سایت های اینترنتی یا انتشارات کتاب کمک بگیرید.

۴- الگوی خوبی برای نوجوانان باشید

بهترین راه برای ایجاد فرهنگ مطالعه در خانه، و البته تشویق نوجوانان به کتاب خواندن، مطالعه هر چه بیشتر توسط والدین است. نوجوانان هر چه بیشتر ببینند که والدینشان کتاب می خوانند، احتمال بیشتری وجود دارد که از این روش پیروی کنند. اگر فرزند نوجوان در خانه دارید، و البته می خواهید او را به مطالعه و کتاب خواندن تشویق کنید، ابتدا باید خودتان یک الگوی درست برای او باشید. 

به طور ذاتی، گروه سنی نوجوان، وقتی در مقابل دستورات یا الزامات قرار می گیرند، مقابله می کنند و آن را نمی پذیرند. اما اگر مشاهده کنند که والدین آنها بخشی از وقت روزانه خود را صرف کتاب خواندن می کنند، طبیعتاً تمایل به پیروی از این رفتار دارند.

۵- درباره کتاب هایی که نوجوانان می خوانند، با آنها صحبت کنید

در مورد کتاب هایی فرزند نوجوان شما می‌خواند، به شیوه‌های درست و هدفمند صحبت کنید. از او سوال بپرسید و درباره اش بحث و تبادل نظر کنید. محیطی برای بحث عمیق و تفکر انتقادی ایجاد نمایید. صحبت کردن درباره کتاب هایی که نوجوانان می خوانند مزایای زیادی دارد. با این کار به آنها کمک می کنید که انگیزه خود را حفظ کنند و بیشتر به کتاب خواندن تشویق خواهند شد.

۶- اگر تمایلی به کتاب خواندن ندارند، آنها را مجبور نکنید

وقتی نوجوانان نسبت به کتاب خواندن، بی‌میل هستند، بهترین کار این است که هرگز آنها را مجبور نکنید. یا اگر خودتان نسبت به یک موضوع، علاقه ای ندارید، دلیلی وجود ندارد که نوجوان خود را از خواندن آن کتاب بخصوص، منع کنید. این بدان معناست که نظرات منفی را برای خود نگه دارید. 

به طور مثال، اگر داستان‌هایی درباره خون آشام‌ها که نوجوانتان دوست دارد آنها را بخواند، شما دوست ندارید، این انتقاد را به فرزندتان ابراز نکنید. اگر فکر می‌کنید مجلات از رمان‌ها، ارزش کمتری دارند، زمانی که نوجوانتان در حال خواندن مجله است، این عقیده را برای او مطرح نکنید. بردبار و صبور باشید و نوجوان خود را به کتاب خواندن تشویق کنید. این کار به هر شکلی که باشد، مفید است.

۷- کتاب خواندن را به رسانه های اجتماعی و وبسایت ها گره بزنید

یکی از راهکارهای مفید برای تشویق نوجوانان به کتاب خواندن این است که از رسانه های اجتماعی کمک بگیرید. اگر فرزند شما دوست دارد به دوستانش پیامک ارسال کند و در شبکه های اجتماعی پست بگذارد، می توانید مسئولیت های کوچکی به او بدهید که از این علایق استفاده کند. 

به عنوان مثال، نوجوان خود را تشویق کنید تا یک وبلاگ بسازد و هر از گاهی، پست های جالب درباره بخشی از کتاب هایی که خوانده است را برای شما با صدای بلند بخواند و آن را در وبلاگ خود منتشر کند. 

جمع بندی

کتاب خواندن و مطالعه کردن، مزایای زیادی برای ارتقای سواد علمی و گسترش دایره لغات است. خواندن داستان ها و رمان ها می تواند ذهن نوجوانان را بازتر کند و برخی از آنها حتی مهارت های متفاوتی را به آنها می آموزند. کتاب خواندن، یک مهارت است و می تواند مزایای بیشماری را برای هر فرد در زندگی حال و آینده او فرآهم سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *