فناوری هوش مصنوعی به ما این قدرت را می‌دهد تا برخی از بزرگترین چالش‌هایی را که امروز در مشاغل و تجارت با آن روبرو هستیم راحت‌تر برطرف کنیم. این فناوری می‌تواند بینش دیگری را در مورد وضعیت فعلی و آینده مشاغل به ما بدهد. روندهایی که در تجارت امروزی و هوش مصنوعی می‌بینیم، تا حد زیادی با افزایش کارایی و بهره‌وری بسیاری از شرکت‌ها همراه است. به طور مثال، اکثر روش‌های مدرن بازاریابی می‌تواند بر مبنای هوش مصنوعی اجرا شود؛ چیزی که حاکمیت کسب و کارها را دستخوش تغییر خواهد کرد. هوش مصنوعی یک تحول بزرگ و منحصر به فرد در دنیای دیجیتال است که امکانات نامحدود را در هر زمینه فراهم می‌سازد. در این مطلب می‌خواهیم به تاثیرپذیری کسب و کارها و مشاغل در آینده از طریق هوش مصنوعی اشاره کنیم.

سال‌ها پیش، تلاش برای بهبود تولید و رشد کسب و کارها پیشرفت‌هایی را حاصل می‌کرد که به دنیای فیزیکی مربوط می‌شد؛ اما اکنون وضعیت کاملاً فرق می‌کند. امروز ما شاهد یک پدیده بسیار منحصر به فرد در شرکت‌ها هستیم که کسب و کارها را متحول ساخته است. هوش مصنوعی یک فناوری پیچیده و بر مبنای کدنویسی و یادگیری ماشینی است و بخش بزرگی از عملکرد آن بر اساس الگوریتم‌ها پایه گذاری شده است.

اما یک سوال مهم مطرح می‌شود و آن هم این است که “هوش مصنوعی در یک رشته یا گرایش خاص به چه معناست؟”

می‌توان گفت هوش مصنوعی یک سیستم خودمختار برای تصمیم گیری در اجرای یک عملکرد است. از طریق این فناوری، همه چیز بر اساس الگوریتم‌ها و تعریف الگوهای پیش فرض اجرا می‌شود. می‌توان از این نحوه عملکرد برای پیش‌بینی بسیاری از اتفاقات یا مدل سازی یا طراحی و هر چیز دیگری بهره گرفت.

در یک مدل الگوریتمی پویا گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که سرعت پیش بینی، خیلی سریع‌تر از توانایی ما برای درک آنها یا یک تصمیم‌گیری درست باشد؛ از بین بردن یا کاهش این فاصله زمانی کار آسانی نیست! هوش مصنوعی می‌تواند در راستای عملکرد مغز انسان که یک پدیده حقیقی است، مفید واقع شود. این فناوری، راه حل‌های بسیار آسان‌تر و سریع تر، و البته هوشمندانه را پیش روی ما می‌گذارد؛ بر اساس هوش مصنوعی، افراد می‌توانند مدل‌های ذهنی را اجرا کنند یا به تصویر بکشند، اما همین فناوری پیشرفته، چالش‌هایی را به دنبال دارد.

یکی از بزرگترین مسائلی که در استفاده از هوش مصنوعی برای مشاغل مطرح می‌شود این است که باعث خواهد شد انسان‌ها به کارهای تکراری و مصنوعی عادت کنند، بنابراین چیزی طول نمی‌کشد که توانایی‌ها و  خلاقیت خود را از دست خواهند داد و به هوش مصنوعی وابسته خواهند شد! ما نمی‌توانیم برای مدیریت مشاغل در تجارت جهانی به طور کامل به تکنولوژی هوش مصنوعی وابسته باشیم، زیرا انجام برخی کارهای خاص، به هوشمندی، تصمیم گیری و خلاقیت فردی نیاز دارد، اما می‌توانیم به درستی از هوش مصنوعی در صورت نیاز استفاده کنیم.

تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل و کسب و کارها در آینده

با وجود اینکه مشکلات متعددی در استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد، اما مزایای آن بسیار قابل توجه هستند. تاثیر هوش مصنوعی بر آینده مشاغل و کسب و کارها قابل توجه و عمیق است. این فناوری می‌تواند شیوه عملکرد شرکت‌ها را تغییر دهد، فرصت‌های جدیدی برای رشد ایجاد کند، از طریق هوش مصنوعی حجم زیادی از داده‌ها قابل پردازش خواهند شد، بنابراین انتظار می‌رود معیارهای کلیدی در هر کسب و کار، از جمله درآمد، بهره‌وری، تحول دیجیتال، رشد کسب و کار و کارایی را افزایش دهد.

مهم‌ترین تاثیرات و مزایایی که هوش مصنوعی در آینده مشاغل ایجاد می‌کند به صورت زیر هستند:

  • هوش مصنوعی به صاحبان مشاغل کمک می‌کند بسیاری از کارهای غیر ضروری را از طریق آن انجام دهند؛ این باعث می‌شود کارمندان بتوانند روی انجام کارهای خلاقانه‌تر، با اهمیت استراتژیک بیشتر، تمرکز داشته باشند.
  • فناوری هوش مصنوعی با ارائه دقیق داده‌ها و تجزیه تحلیل به موقع آنها باعث می‌شود مدیران مشاغل، تصمیمات بهتری بگیرند.
  • از طریق این فناوری، به راحتی می‌توان مشتریان را پشتیبانی کرد و لذا تجربه کاربری بهبود خواهد یافت.
  • هوش مصنوعی، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و با بهینه سازی فرایندها باعث افزایش کارایی بهره‌وری خواهد شد.
  • این فناوری پیشرفته از طریق شناسایی الگوها و ناهنجاری‌ها در داده‌ها می‌تواند به جلوگیری از هک شدن اطلاعات، سرقت در فضای مجازی و موارد مشابه جلوگیری کند.
  • هوش مصنوعی، سرعت و دقت تجهیزات پیشرفته را بالا می‌برد، بنابراین در کسب و کارهای صنعتی، فرایندها را سرعت می‌بخشد، خرابی‌ها به حداقل می‌رسد، تولید افزایش پیدا می‌کند و در هزینه‌ها و زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود.
  • کسب و کارهایی که در آینده از هوش مصنوعی استفاده کنند، می ‌توانند فرصت‌های بهتری به دست آورند و مزیت رقابتی داشته باشند.
  • با استفاده از فناوری هوش مصنوعی به راحتی می‌توان امنیت سایبری را تامین کرد؛ اقداماتی که امکان پاسخگویی سریع و موثر به تهدیدات را موجب می‌شود.

هوش مصنوعی بهترین ابزار برای خلاقیت و نوآوری در هر زمینه است. از تجهیزات پزشکی گرفته تا وسایل نقلیه بدون راننده، صنعت هوافضا، تجهیزات دیجیتال و غیره، همگی می‌توانند از این فناوری بهره‌مند شوند. با تکیه بر این تکنولوژی، مزایایی از جمله کاهش خطای انسانی، تجزیه تحلیل عمیق‌تر داده‌ها، تقویت تصمیم گیری آگاهانه، عملکرد ۲۴ ساعته و مدیریت بهتر مشاغل را به دست خواهیم آورد.

چند مثال خوب که تاثیر هوش مصنوعی را بر ینده مشاغل نشان می‌دهد

هوش مصنوعی در صنعت پزشکی

 این فناوری برای کمک به تشخیص بیماران کاربرد دارد. طراحی ربات‌های پیشرفته و هوشمند از طریق هوش مصنوعی مکان‌پذیر خواهد شد که تحولی منحصر به فرد در صنعت سلامت و درمان است. همچنین برای بهبود سیستم ارتباطی بین پزشکان و بیماران، رونویسی اسناد پزشکی، توسعه و توزیع دارو و شناسایی بیماری‌های خاص نیز به کار می‌رود.

هوش مصنوعی در صنعت معدن

 از این فناوری برای بهبود سرعت فرایندها متفاوت از آنچه قبلاً انجام می‌شده است، استفاده می‌شود. این فناوری می‌تواند کارهای مربوط به تحلیل داده‌ها را ۱۸ برابر سریع‌تر انجام دهد. همچنین احتمال خطرات و بروز حوادث خسارت بار را به حداقل می‌رساند.

هوش مصنوعی در بخش بانکداری

 یکی از مهم‌ترین مشاغلی که در آینده از هوش مصنوعی بهره زیادی می‌برد، صنعت بانکداری و سرمایه است. به واسطه این فناوری، امنیت همه جانبه داده‌ها و اطلاعات فراهم می‌شود. هوش مصنوعی به تجزیه تحلیل داده‌ها و محافظت از اطلاعات مشتریان کمک زیادی می‌کند؛ همچنین راه حل‌هایی را برای سرمایه‌گذاری هوشمند ارائه می‌دهد.

هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

 تاثیر هوش مصنوعی در آینده مشاغل از جمله کارهای ساختمان سازی و عمران، قابل توجه است. با تکیه بر این فناوری، امکان نظارت و پیگیری تجهیزات، تعمیرات نگهداری، کاهش خطاها در ساخت و ساز و اجرای مسائل ایمنی با حداکثر کیفیت میسر خواهد بود. پیاده سازی هوش مصنوعی در شرکت‌های ساختمانی از طریق تحلیل سریع و دقیق داده‌ها، منجر به افزایش درصدی بهره‌وری می‌شود.

هوش مصنوعی در بخش خرده فروشی کالا

مشاغل عمده فروشی و خرده فروشی کالا نیز می‌توانند از هوش مصنوعی بهره ببرند. فروشگاه‌ها اعتبار خود را از رضایتمندی مشتریان کسب می‌کنند، بنابراین فناوری هوش مصنوعی می‌تواند به شخصی سازی خدمات و جلب رضایت مشتری‌ها کمک کند. پیش بینی شده تا چند سال آینده، درآمد بخش خرده فروشی با تکیه بر فناوری هوش مصنوعی به بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار در جهان افزایش پیدا کند.

آیا هوش مصنوعی باعث  بیکار شدن کارمندان و کارگران می‌شود؟

یکی از سوالات مهم که در حوزه تاثیر هوش مصنوعی بر آینده مشاغل مطرح می‌شود این است که “آیا کارمندان و کارگران با ظهور این فناوری، شغل خود را از دست خواهند داد؟”

پاسخ این سوال به روشی بستگی دارد که صاحب یک کسب و کار از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. اگر با ورود سیستم‌های اتوماسیون متکی بر ربات‌های هوشمند، عملکرد یک بخش در یک شغل یا صنعت ارتقا پیدا کند، قطعاً نیروی انسانی در آن قسمت کاهش پیدا می‌کند؛ اما توجه داشته باشید که ربات‌ها، خود، تجهیزاتی هستند که به تعمیرات- نگهداری یا مدیریت نیاز دارند، بنابراین به نیروی انسانی متخصص نیاز است تا بتوان این تجهیزات را راه اندازی و پیاده سازی کرد.

می‌توانیم بگوییم با ورود هوش مصنوعی در کسب و کارها، همه کارمندان و کارگران بیکار خواهند شد؛ چه بسا که این سیستم یادگیری ماشینی، اتوماسیون یا ربات‌ها بتوانند فرصت‌های شغلی جدیدتر و به روزتر را ایجاد کنند!

جمع‌بندی 

هوش مصنوعی یک فناوری جدید با قابلیت‌های نامحدود و منحصر به فرد است. این تکنولوژی در راستای اینترنت اشیا باعث هوشمندسازی و یکپارچه سازی شبکه‌های مختلف در مشاغل می‌شود. همچنین برای حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی مفید است. 

فناوری هوش مصنوعی بر کسب و کارها تاثیر می‌گذارد؛ سرعت انجام کارها را تا چند ده برابر افزایش می‌دهد؛ خطای انسانی را کاهش می‌دهد؛ مشاغل جدید ایجاد می‌کند؛ باعث بهبود تجربه کاربری و تعامل با مشتریان می‌شود؛ امکان طراحی تجهیزات هوشمند را فراهم می‌کند و از همه مهمتر، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از حجم زیادی از اطلاعات و داده‌ها در امنیت کامل برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنند.

فراموش نکنید، واقعیت این است که هوش مصنوعی یک امر اجتناب ناپذیر در دنیای دیجیتال آینده است! بنابراین پیشنهاد می‌کنیم درباره آن بیشتر یاد بگیرید، از قابلیت‌های آن برای توسعه کسب و کار خود و تغییرات دیجیتالی بهره ببرید؛ همانطور که سایر رقبای شما در حال انجام این کارها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *