اکثر والدین، درگیر شلوغی های زندگی هستند و زمانی که متوجه می شوند قرار است بچه دار شوند، نوعی شوک به آنها وارد می شود! همه ما استرس های روزمره داریم و نگرانی هایی هست که به آنها فکر می کنیم. والدین اغلب فراموش می کنند که مهم ترین وظیفه آنها این است که به فرزندان شان محبت کنند، آنها را در آغوش بگیرند و محبت خودشان را به آنها ابراز نمایند. این کار اهمیت زیادی دارد که متأسفانه گاهی نادیده گرفته می شود! مطالعه نشان داده است ابراز محبت به کودکان، شادی بیشتری به آنها هدیه می دهد و در نتیجه، فرزندانی کمتر مضطرب خواهند بود. در این مطلب به طور ویژه به توضیح اهمیت ابراز محبت بی قید و شرط به کودکان خواهیم پرداخت.

در طول ۱۰ سال گذشته، تحقیقات بارها و بارها ثابت کرده است که محبت والدین نسبت به فرزندان به طور قابل توجهی بر شادی و سلامت آینده آنها تأثیر می گذارد. اکسی توسین، یک ماده شیمیایی است که وقتی والدین احساس عشق و محبت خود را نثار کودکانشان می کنند و ارتباط برقرار می سازند، در مغز آزاد می شود. نشان داده این حالت به والدین کمک می کند تا با فرزندان خود پیوند بهتری برقرار کنند و باعث ایجاد حس اعتماد و حمایت بین آنها می شود.

کودکانی که عشق و محبت بی قید و شرط را از والدین خود دریافت می کنند، شادتر هستند و کمتر دچار استرس و اضطراب می شوند. ساختارهای مغزی این دسته از کودکان در نتیجه دریافت محبت، تغییر پیدا می کند. درست نقطه مقابل این شرایط، کودکانی هستند که کمبود محبت دارند! والدینی که به کودکان خود، محبت نمی کنند، در واقع باعث می شوند آنها با مشکلات جسمی و روانی بیشتری دست و پنجه نرم کنند!

تحقیقات نشان داده است، بزرگسالانی که در دوران کودکی خود، محبت و عشق بیشتری از سوی والدین شان دریافت کرده اند، شادتر هستند، حس دلسوزی بیشتری نسبت به سایرین دارند، کمتر افسرده و مضطرب هستند و می توانند بحران های زندگی خود را بهتر مدیریت کنند.

ابراز محبت به کودکان در دوران اولیه رشد، حیاتی است!

اهمیت ابراز محبت به کودکان به اندازه ای است که تأکید شده والدین باید این کار را از همان دوران اولیه رشد کودک انجام دهند. درست است که معیارهای تربیتی و روش های فرزندپروری بسیار تغییر یافته اما نقش والدین به عنوان کانون عشق و محبت، هرگز کمرنگ نمی شود!

نوزادان می توانند از طریق تماس پوستی با والدین، عشق و محبت آنها را احساس کنند. حس امنیت از طریق آغوش مادر به نوزاد منتقل می شود. نوزادان می توانند احساس دوست داشته شدن را از سوی والدین خود متوجه شوند. این یک اعجاز در آفرینش است!

با توجه به گفته فوق، باید گفت برای ابراز محبت به کودکان، هرگز دیر نیست!

اگر فرزند شما هنوز در سنین خردسالی و کودکی است، او را در آغوش بگیرید و اجازه دهید حس محبت، دوست داشته شدن، امنیت و آرامش را از شما دریافت کند. لمس فیزیکی، بوسیدن کودک و صحبت کردن با او می تواند به شدت بر رفتار و احساسات او تأثیر گذار باشد. شاید عمیقاً این را درک نکرده باشید اما تمامی این کارها موجب می شوند که سلامت جسمی و روانی کودک شما از هر نظر تضمین شود. محبت کردن نه تنها سلامت روحی کودک را بهبود می دهد، بلکه روابط بین خود والدین را نیز صمیمی تر نموده و محبت، ترویج پیدا می کند.

اگر کودک شما به مهد کودک یا پیش دبستانی می رود، قبل از رفتن، او را در آغوش بگیرید و با او به خوبی صحبت کنید. قبل از خواب، برایشان قصه بگویید و کنارشان بمانید تا احساس امنیت بیشتری داشته باشند. فراموش نکنید، رفتار شما هر چیز که باشد، کودکتان آن را می فهمد.

عشق و محبت خود را نثار کودک تان کنید

عشق و محبت برای رشد سالم مغز کودک، ضروری است. احساسات کودک نسبت به خود، میزان اعتماد به نفس آنها و اینکه چگونه با استرس کنار می آیند، همه، تحت تأثیر واکنش والدین قرار دارند. اگر با فرزندتان رابطه ای گرم، صمیمی و محبت آمیز دارید، به او کمک می کند تا احساس امنیت و آرامش داشته باشد. این دسته از کودکان، اعتماد به نفس بالاتری دارند و می توانند خشم خود را بهتر کنترل نمایند. همچنین از روحیه کنجکاوی و کاوشگری بهتری برخوردارند.

به عنوان والدین، برای نوازش کردن کودک خود وقت بگذارید؛ به آنها کمک کنید تا آرام شوند؛ به کودک خود احساس امنیت بدهید و کمک کنید تا بتوانند با مشکلاتشان روبرو شوند و راه حل مناسبی پیدا کنند. این کارها می توانند رابطه کودکان را به والدین خود تقویت کنند. به وجود آوردن حس خوب در کودکان موجب می شود که مواد شیمیایی مربوط به احساسات خوشایند در مغز آنها ترشح شود.

چند راهکار خوب برای ابراز محبت به کودکان

  • برای بازی کردن با کودک خود، وقت بگذارید. در بازی کردن به کودکتان نشان دهید که او را دوست دارید و به علاقه هایش احترام می گذارید.
  • برخی از فعالیت های روزانه را همراه با کودک تان انجام دهید و نهایت استفاده را ببرید.
  • اگر فرزند خردسال دارید، با او آشپزی کنید یا فعالیت های باغبانی انجام دهید.
  • با کودک خود به فروشگاه ها و مغازه ها بروید و خرید کنید.
  • با کودک خود درباره برخی موضوعات گفتگو کنید. از او نظرخواهی داشته باشید.
  • حتی در موقع تنبیه کردن کودک به روش های درست نیز محبت خود را به او نشان دهید.
  • موهای کودک خود را شانه بزنید.
  • به مناسبت های مختلف برای کودک تان هدیه بخرید.
  • به فرزندتان بگویید که دوستش دارید.

جمع بندی

والدین، مهم ترین افراد زندگی هر کودک هستند. گاهی برخی والدین از روش های ابراز محبت بی حساب و کتاب استفاده می کنند که این خود می تواند دردسرساز باشد. ابراز محبت به کودکان بسیار اهمیت دارد و باعث سلامت روانی و جسمی آنها خواهد شد اما اگر والدین، به موقع و درست نتوانند عشق و محبت خود را ابراز نمایند، عواقب نامطلوب به دنبال خواهد داشت.

کودکانی که عشق و محبت از سوی والدین خود دریافت می کنند، افرادی شادتر و دلسوزتر هستند، حس همدلی بهتری دارند، اعتماد به نفس شان بالاتر است، تصمیم گیری بهتری در شرایط مختلف زندگی خود دارند و ارتباط بهتری با سایرین برقرار می سازند. 

برای ابراز محبت به کودکان، هرگز دیر نیست! همین امروز نشان دهید که فرزندان خود را چقدر دوست دارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *