زندگی سازگار با محیط زیست به معنای این است که روش‌ها، رفتارها و سبک زندگی به گونه‌ای باشد که هیچ خطری برای محیط زیست ایجاد نکند، یا مضر نباشد. این شیوه زندگی به طور فزاینده‌ای اهمیت دارد و در یک دهه اخیر بسیار به آن پرداخته شده است. همه افراد روی کره زمین باید سیاره خود را از آسیب‌های احتمالی محافظت کنند. راه و روش‌های مختلفی وجود دارد که یک فرد می‌تواند با استفاده از آن، اثرات منفی زیست محیطی را کاهش دهد، از محیط زیست محافظت کند و در کلام کلی، زندگی سازگار با محیط زیست داشته باشد. در این مطلب می‌خواهیم روش‌های سبک زندگی محیط زیست دوستانه را بررسی می‌کنیم و چند تکنیک کاربردی را نیز خواهیم گفت.

همه ما در منابع مختلف درباره بحران‌های زیست محیطی و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، مطالب زیادی را خوانده‌ایم. می‌دانیم که شرایط کره زمین توسط برخی عوامل، تغییر پیدا می‌کند که اکثر آنها با عنوان عوامل آسیب زننده معرفی شده‌اند.

به طور مثال، تغییرات شدید آب و هوایی که به سرعت در حال تغییر است، شرایط زندگی مردم در مناطق مختلف جهان را بسیار تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است میلیون‌ها نفر آواره شوند، بحران‌های غذایی، خشکسالی و تامین انرژی به وجود می‌آورد؛ گاهی این تهدیدها به صورت زمین لرزه اتفاق می ‌افتند که اثراتی بس مخرب دارند.

ذوب شدن یخ‌های قطبی، کاهش منابع آبی کره زمین، آلودگی آب‌ها و هوا، انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی در شهرهای بزرگ، نمونه دیگری از تداخلات زیست محیطی هستند که سبک زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همه مردم در هر جای جهان می‌توانند با انجام یک سری کارها، اصلاح رفتارها و سبک زندگی خود، گام مهمی را در حفاظت از محیط زیست و کره زمین بردارند.

با ما همراه باشید تا درباره روش‌های زندگی سازگار با محیط زیست بیشتر صحبت کنیم. تصمیم داریم اطلاعات کاربردی را درباره مهم‌ترین کارهایی به شما ارائه دهیم که می‌توانید با انجام آنها نقش کلیدی در حفاظت از محیط زیست اطراف خود ایفا کنید.

۷ راهکار اصلی برای داشتن یک زندگی سازگار با محیط زیست

اگرچه راه و روش‌های زیادی برای سبک زندگی سازگار با محیط زیست وجود دارد و همه آنها قابل توجه هستند، در این قسمت با ۷ تا از اصلی‌ترین راهکارهای این نوع شیوه زندگی آشنا می‌شوید. در ادامه به طور مفصل به سایر موارد اشاره می‌کنیم.

  • از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت و آمد در شهر استفاده کنید
  • مواد غذایی گوشت را به طور متعادل با میوه ها و سبزیجات مصرف کنید
  • سفرهای هوایی را محدود کنید
  • به جای استفاده از کاغذ سعی کنید اسناد را به صورت الکترونیکی، تنظیم نمایید و منتقل کنید
  • از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده کنید
  • بر روی صنعت بازیافت مواد سرمایه‌گذاری کنید
  • درباره بازسازی خانه، هوشمندسازی و بهینه‌سازی انرژی سرمایه‌گذاری کنید

و اما  در ادامه به مهمترین فاکتورهای کاربردی در زندگی سازگار با محیط زیست اشاره می‌کنیم.

بهینه سازی ساختمان با چند راهکار ساده

به عنوان صاحب یک خانه، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا آپارتمان محل سکونت خود را مطابق با سبک زندگی سازگار با محیط زیست تنظیم نمایید. تغییراتی که می‌توانید اجرا کنید دقیقاً همان چیزی هستند که شما بر آن کنترل دارید، بنابراین با کمترین هزینه به راحتی این کار را انجام خواهید داد. تغییرات در زمینه بهینه سازی ساختمان هرچند کوچک باشند، می‌توانند تاثیر زیادی در محیط زیست داشته باشند. در قسمت زیر با چند روش مدرن و کاربردی در این باره آشنا می‌شوید:

۱- انرژی های تجدید پذیر برای تأمین منابع برق

سیستم های فتوولتائیک خورشیدی (PV)، انرژی خورشید را با استفاده از سلول های فتوولتائیک یا پانل های خورشیدی، به الکتریسیته تبدیل می کند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که منبع انرژی قابل اعتماد، پایدار و نیاز کم به تعمیرات و نگهداری را راه اندازی نمایید.

پس از نصب سیستم های پانل خورشیدی، آنها هیچ گونه کربن منتشر نمی کنند، آلودگی صوتی ندارند یا هوا را آلوده نمی کنند. پس می تواند کیفیت هوا را تا حد زیادی بهبود ببخشد. سلول های خورشیدی همچنین می توانند با سیستم های گرمایش الکتریکی، مانند پمپ های حرارتی، ترکیب شوند تا گرمایش خانه شما و آب گرم ساختمان، به طور کامل از منابع تجدید پذیر تامین شود.

نصب باتری خورشیدی (یک سیستم ذخیره سازی) برای همراهی با سیستم PV خورشیدی به شما این امکان را می‌دهد انرژی را ذخیره کرده و در زمان قطعی برق از آن استفاده کنید.

۲- نصب ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند یک راه حل منطقی و مدرن برای بهبود کارایی خانه است. این سیستم را می توانید از طریق شبکه وای فای، از راه دور، از طریق هر دستگاه هوشمند نظیر موبایل یا تبلت ها کنترل کرد. این تجهیزات را می توان به سیستم گرمایش مرکزی، دیگ بخار و سیستم تهویه مطبوع خانه نیز متصل نمود. این یکی از جدیدترین روش های سبک زندگی سازگار با محیط زیست است که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و جزو برنامه های هوشمندسازی ساختمان تلقی می شود.

۳- منابع روشنایی کم مصرف و بهینه برای مصرف برق

لامپ های کم مصرف تا ۱۲ برابر لامپ های سنتی دوام می آورند و کیفیت نور یکسان را در راستای مصرف انرژی بسیار کمتر ارائه می دهند. ۸۰ درصد انرژی مورد استفاده برای تامین انرژی لامپ های سنتی، به صورت انرژی گرمایشی از بین می رود، در حالی که لامپ های LED با راندمان انرژی ۸۰ تا ۹۰ درصد کار می کنند.

۴- خرید لوازم برقی با درجه بهینه سازی انرژی A+ یا A++

سعی کنید در خانه از لوازم برقی استفاده کنید که دارای رتبه بالا در بهینه سازی برق هستند. این مورد را می توانید با نگاه کردن به برچسب انرژی که روی محصول درج شده است، ارزیابی نمایید. این نیز یکی از روش های زندگی سازگار با محیط زیست است.

۵- استفاده از محصولات تمیز کننده و شوینده، سازگار با محیط زیست

بسیاری از محصولات شوینده اصلی که در خانه ها یا صنایع استفاده می شوند، حاوی مواد شیمیایی مضر، نگهدارنده ها یا مواد کف‌زا هستند که جزو مواد شیمیایی با خاصیت تقریباً سمی برای محیط زیست طبقه بندی می شوند. این مواد وقتی به فاضلاب راه پیدا می کنند، ممکن است به رودخانه‌ها و رودخانه‌ها سرازیر شوند، باعث آلودگی آب شده، وارد اکوسیستم‌ها می‌شود و به تنوع زیستی آسیب می‌رساند.

چنانچه به جای استفاده از این شوینده ها، از محصولات سازگار با محیط زیست استفاده کنید، این کار، خطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی مضر برای انسان و محیط زیست را کاهش می دهد.

۶- عایق کاری، یک روش کارآمد برای بهینه سازی انرژی

۴۰ درصد از انرژی گرمایشی تولید شده در خانه از طریق شکاف های موجود در پنجره ها، درب ها و کف از بین می رود. راه‌های مختلفی برای صرفه‌جویی در انرژی و حفظ گرما وجود دارد.

پنجره های دو جداره و سه جداره دارای شکاف هستند که فاصله بین لایه ها با هوا یا نوعی گاز به نام آرگون پر شده است. این نوع طراحی می تواند از اتلاف حرارت جلوگیری کند. همچنین نسل جدید این نوع پنجره ها، عایق صوت هستند و امنیت خانه را نیز افزایش می دهند. عایق کاری ساختمان را می توانید در قسمت های دیوارها، سقف و کف نیز انجام دهید.

سایر راهکارها برای سبک زندگی سازگار با محیط زیست

۱- استفاده از ماشین های برقی

خودروهای دیزلی و بنزینی سهم عمده ای در گرم شدن کره زمین دارند که عمدتاً به دلیل میزان انتشار کربن دی اکسید است. وسایل نقلیه الکتریکی، پایدارترین منابع حمل و نقل هستند، زیرا از سوخت های فسیلی استفاده نمی کنند. خودروهای برقی هیچ گونه منابع آلاینده هوا شامل گاز، ذرات یا سموم را تولید نمی کنند.

کاهش انتشار کربن دی اکسید، با تولید خودروهای الکتریکی و هیبریدی امکان پذیر خواهد بود. از سوی دیگر، خودروهای هیبریدی، به صورت ترکیبی از سوخت‌های احتراقی قدیمی و موتور الکتریکی با یک باتری قابل شارژ استفاده می‌کنند.

۲- مدیریت پایدار پسماند

مدیریت پسماند یکی دیگر از روش های زندگی سازگار با محیط زیست است. در این راهکار می توانید از ظروف غذای قابل بازیافت برای به حداقل رساندن ضایعات استفاده کنید. برنامه ریزی برای مدیریت پسماندها و سرمایه گذاری بر روی طرح های بازیافت، یک نیاز بزرگ و ضروری برای هر جامعه است.

جمع بندی

حفاظت از محیط زیست، وظیفه همه انسان های روی کره زمین است. همه افراد در هر کشور باید سبک زندگی خود را به گونه ای تغییر دهند که در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی باشد. برخی از مهم ترین راهکارهایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم، به آسانی قابل اجرا هستند و به هزینه های زیادی نیاز ندارند. خانواده ها باید آموزش های لازم را درباره یک زندگی سازگار با محیط زیست، از دوران کودکی به فرزندان خود ارائه بدهند و خودشان نیز در این زمینه یک الگوی خوب باشند.

کاهش مصرف برق، صرفه جویی در مصرف منابع آب، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مدیریت پسماندها، توسعه بازیافت، بهینه سازی انرژی در شهرها و خانه ها، برخی از موارد مهم در سبک زندگی سازگار با محیط زیست هستند. بیایید همه با هم در راستای حفاظت از محیط زیست قدم برداریم و جامعه ای سالم را به نسل آینده تحویل دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *