فرزند پروری یکی از مهم ترین وظایف والدین است. شما بر روی تربیت، رفتار، گفتار و آینده فرزندتان به طور مستقیم اثر می گذارید. آزمایشات بسیاری ثابت کرده افرادی که والدین خوبی داشتند، انسان‌های موفق تری بودند. به دلیل اهمیت بسیار بالا و نقش پر رنگ والدین در زندگی کودکانشان، تصمیم گرفته ایم به طور کامل به بررسی موضوع “پدر و مادری کردن یعنی چه” و “چطور پدر و مادر خوبی باشیم”، بپردازیم و تمام نکات آن را برایتان شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱-فرزندان خود را دوست داشته باشید

هر پدر و مادری، فرزند خود را دوست دارد، اما برخی از آن‌ها به دلایل مختلف این عشق و حس محبت را از فرزندان خود مخفی نگه می دارند.

شما باید به این موضوع توجه کنید که فرزندانتان عشق، احترام و حس دوستی را از شما یاد می گیرند و اگر این احساسات را از آن‌ها دریغ کنید، قطعاً در آینده مشکلات زیادی در ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف خواهند داشت.

از سوی دیگر، در خانواده­هایی که پدر و مادر با محبت و عشق آشکار با فرزندان خود رفتار می کنند، فرایند رشد جسمی و روحی فرزند بهتر اتفاق می افتد.

۲-پناه و آغوش امن کودکانتان باشید

برای آنکه فرزندتان، شما را به عنوان یک پناهگاه ببیند، لازم است تا به احساسات و احوالات کودکانتان توجه کرده و واکنش‌های مناسبی را از خود نشان دهید. همچنین هر پدر و مادر موظف است که به نیازهای فرزندان خود اهمیت داده و حتی الامکان برای برطرف کردن آن‌ها بکوشد.

با رعایت موارد گفته شده، کودکتان شما را به عنوان یک آغوش امن خواهد شناخت و در صورت بروز هر مشکلی در ابتدا به شما مراجعه خواهد کرد.

تجربه نشان داده کودکانی که زیر نظر خانواده‌های حمایت گر پرورش می یابد، در آینده شخصیت مستقل تری داشته و رشد عاطفی، اجتماعی و سلامت روان آن‌ها نیز بهتر از دیگران است. پس والدین حتماً باید این موضوع را جدی بگیرند.

۳-از فرزندان خود تعریف کنید

بی شک، هر کودکی دوست دارد تا نظر مثبت والدین خود را جذب کند. در واقع کودکان بسیاری از کارها را برای جلب نظر والدینشان انجام می دهند. از این رو روان‌شناس‌ها توصیه می کنند که پدر و مادر به تعریف و تمجید و ستایش از فرزندان خود بپردازند.

مدح و ستایش کودک توسط والدین، به او این حس را القا می کند که کارهایی را به درستی انجام می دهد و پدر و مادرش به او افتخار می کنند. همچنین این موضوع اعتماد به نفس کودکان را نیز بالا می برد.

۴-فرزندان خود را با کودک دیگری مقایسه نکنید

یکی از بدترین عادت‌های پدر و مادرهای ایرانی مقایسه فرزندان خود با بقیه است. این کار به شدت مخرب بوده و بر روی کودکان تأثیر بسیار بدی بر جا می گذارد. شما به عنوان یک فرد در نقش پدر یا مادر باید از این نکته آگاه باشید که هر کودکی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و هیچ یک از آن‌ها با هم مشابه نیستند.

اگر می خواهید پدر و مادر خوبی برای فرزندان خود باشید، بهتر است که در ابتدا کودکان خود را درک کرده و به کشف استعدادهای او کمک کنید. ثانیاً اهداف و آرزوهای کودکانتان را جدی بگیرید و او را در مسیر رسیدن به اهدافش حمایت کنید.

۵-برای کودکانتان زمان بگذارید

امروزه بسیاری از پدر و مادرها از صبح تا شب، سر کار هستند و موقعی که به خانه بر می گردند، بسیار خسته بوده و حوصله وقت گذراندن و صحبت کردن با کودکان خود را ندارند. کودکانی که در این شرایط بزرگ می شوند، در بزرگسالی، مشکلات مختلفی مانند اعتماد به نفس پایین، گوشه گیری و… را خواهند داشت.

باید توجه داشته باشید که شما به عنوان پدر و مادر بزرگ ترین و موثر ترین نقش را در تربیت فرزندان خود بر عهده دارید و هیچ کس نمی تواند، اندازه شما بر روی کودکتان تأثیر بگذارد. از این رو حتماً چند ساعت از شبانه روز را برای وقت گذراندن با فرزند خود اختصاص دهید.

۶-قانون مند و منطقی باشید

اگر می خواهید پدر و مادر خوبی برای فرزندان خود باشید، بهتر است برای تربیت و پرورش آن‌ها یک سری قوانین و خطوط راهنما مشخصی را تعیین کنید. این کار باعث می شود تا در تربیت فرزندان خود در مسیر اشتباه قدم بر ندارید. همچنین قوانین و مقرراتی که تعیین می کنید بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد. در حقیقت کودکانتان قوانینی که وضع کرده اید را دوست داشته باشد نه که از آن‌ها بترسد.

۷-با همسر خود متحد باشید

شما و همسرتان باید رفتاری از خود نشان دهید که کودکانتان شما را به عنوان یک جفت و جبهه متحد ببینند. یعنی تأیید یا رد درخواست فرزندتان بین شما و همسرتان یکسان باشد. اگر کودک احساس کند که یکی از والدین همیشه به خواسته‌های او جواب مثبت می دهد، در نزد خود، آن را بهتر و برتر از دیگری خواهد دانست. در غیر این صورت، کودک به یکی از والدین بد بین خواهد شد و این خصلت ممکن است تا آخر عمر با او همراه باشد.

۸-الگو مناسبی باشید

کودکان، بیشتر از آن که با حرف و گفتار چیزی را یاد بگیرند و تربیت شوند، دوست دارند که از والدین خود تقلید کنند. از این رو همیشه به پدر و مادرهای جوان توصیه می کنیم که الگو مناسبی برای فرزندان خود باشند.

اگر یک پدر، همیشه دروغ بگوید، کودک او نیز به دروغ گفتن عادت می کند و هر چقدر هم از بدی‌های دروغ گفتن برای او توضیح دهید، تغییری در رفتارش ایجاد نخواهد شد. پس اگر می خواهید، فرزندان شما انسان‌های خوبی باشند، در ابتدا لازم است که شما به عنوان پدر و مادر انسان خوبی باشید.

جمع بندی

پدر و مادر شدن، یکی از بهترین حس‌هایی است که هر انسانی می تواند، آن را تجربه کند. اما صاحب فرزند شدن در کنار تمام خوبی‌هایی که دارد، مسیر بسیار دشواری است.

برای آن که بتوانید یک پدر و مادر خوب برای فرزندان خود باشید لازم است تا از اصل‌های مختلفی پیروی کنید. در این مقاله ما برخی از مهم ترین موارد را برای شما توضیح دادیم که با عمل به آن‌ها تا حد زیادی می توانید، پدر و مادر خوبی برای کودکان خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *