کاربرگ کودکان عبارت است از مجموعه تکالیف و فعالیت هایی که در هر زمینه آموزشی تنظیم می شود و بچه ها باید در یک محدوده زمانی، آنها را کامل کنند. کاربرگ های آموزشی معین می کند که فرآیند یاددهی – یادگیری هر دانش آموز یا کودکان در مهد کودک چطور پیشرفت داشته است. کاربرگ ها در مدل های متنوع وجود دارند. آموزگاران می توانند هر کاربرگ را متناسب با نوع درس و توانایی های بچه ها در کلاس تنظیم و طراحی کنند.

شیوه های آموزشی سنتی به تدریج از میان رفته است و به جای آن، فناوری ها وارد میدان شده اند. آموزش دادن مفاهیم و موضوعات مختلف درسی و غیر درسی به کودکان نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. همه چیز هنوز هم در حال تکامل است. روش های قدیمی، دیگر برای نیازها و استعدادهای کودکان امروزی پاسخگو نیستند؛ بچه ها در دنیای دیجیتالی مدرن قرار گرفته اند که هر چیز به سرعت در حال پیشرفت است.

کودکان از معلمان خود می آموزند، می بینند و یاد می گیرند. نسل امروزی را می توان به یادگیرنده های سریع تشبیه کرد؛ چیزی که در آینده می تواند با هوش مصنوعی آمیخته شود.

درست زمانی که از تغییرات و تحولات آموزشی و ارزشیابی صحبت می کنیم، تکنیک های هوشمند وارد بحث می شوند. یکی از مهم ترین ابزارهای امروزی، کاربرگ ها هستند. در این مطلب می خواهیم درباره اهمیت استفاده از کاربرگ برای رشد کودکان و آموزش های اثربخش صحبت کنیم.

کاربرگ آموزشی و ارزشیابی چیست؟

کاربرگ ها، روش های مدرن برای یادگیری کودکان هستند که با ساختارهای بازی خلاقانه ادغام شده اند. کاربرگ ها بیش از هر روش دیگری برای آموزش مشارکتی به کودکان به کار می روند و می توانند توانایی های ذهن را برانگیخته سازند. کاربرگ کودکان یک تکنیک بسیار کاربردی برای یادگیری دانش آموزان در مهد کودک و اول دبستان است. این کاربرگ ها اهمیت زیادی در آموزش های دوره پیش دبستانی دارند؛ چرا که بچه ها به تازگی با مفاهیم ریاضیات، علوم، فارسی و مهارت های فردی آشنا می شوند.

کاربرگ ها برای بچه‌ها بسیار مهم هستند، زیرا در حالی که درس خواندن یک کار سخت به نظر می ‌رسد، این برگه های آموزشی – ارزشیابی، مانند یک فعالیت سرگرم‌ کننده یا حتی یک بازی عمل می کنند.

اگر می خواهید درباره اهمیت و مزایای استفاده از کاربرگ کودکان در آموزش آنها بیشتر بدانید، تا انتها با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از کاربرگ برای کودکان چیست؟

۱- یادگیری جزئیات، همراه با بازی و خلاقیت

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، کودکان حتی بدون اینکه بدانند در حال یادگیری هستند، موضوعات مختلف را یاد می گیرند. آنها کارهایی را انجام می دهند و کلماتی را بیان می کنند؛ چیزی که اگر می خواستند به صورت درس، بخوانند، کار سختی به نظر می رسید! از آنجایی که کاربرگ ‌ها، کودکان را درگیر می‌کنند و باعث مشارکت بیشتر آنها در یادگیری می‌شوند، باعث خواهند شد بچه‌ها به شیوه‌ای ظریف، مطالب را یاد بگیرند. کاربرگ ها همیشه با فعالیت های سرگرم کننده و خلاقانه همراه است، پس انجام آنها همواره لذت بخش خواهد بود.

۲- تمرینات منسجم برای پرورش منطق کودکان

کاربرگ‌ها بچه‌ها را تشویق می ‌کنند تا خودشان با حل مسئله درگیر شوند و به دنبال راه‌حل باشند. این کاربرگ ها عمدتاً “منطق” را در کودکان پرورش می دهند. با استفاده از برگه های تمرینی می توانید به کودکان یاد دهید که چگونه فکر کنند. منطق آنها در حالی شکل می گیرد که سعی می کنند خودشان راه حل ها و پاسخ های احتمالی را بیابند. ارائه کاربرگ ها با فعالیت های خلاقانه موجب می شود مهارت حل مسئله و تفکر خلاقانه در بچه ها تقویت شود.

۳- قابل استفاده برای همه موضوعات و دروس

یکی از مهم ترین مزایای کاربرگ کودکان این است که می توانید به راحتی همه موضوعات را پوشش بدهید. حتی اگر قرار است در یک کاربرگ، چندین درس را با بچه ها تمرین کنید، این قابلیت وجود دارد. کاربرگ ها می توانند ذهن کودکان را به سمت حل مسئله هدایت کنند.

در مورد میوه ها، حیوانات، کالای موجود در فروشگاه، لوازم شخصی، وسایل نقلیه و … می توانید تعداد زیادی کاربرگ را با هم پوشش دهید. در این صورت، بزرگ ترین مزیت کاربرگ ها این است که بچه ها هرگز احساس نمی کنند که در حال حل مسائل متفاوتی هستند، پس خسته نمی شوند.

۴- آسان بودن بررسی کاربرگ ها برای والدین

در حالی که وادار کردن کودکان به نشستن و مطالعه برای والدین، کاری سخت و دشوار است، کاربرگ ها می توانند یک تغییر خوشایند باشند. استفاده از کاربرگ، والدین را قادر می‌سازد تا زمان با کیفیت تری را با فرزندان خود بگذرانند و در عین حال باعث یادگیری آن‌ها می‌شوند. بررسی کاربرگ ها برای والدین، آسان تر است و بچه ها هم از حل کردن آن لذت می برند.

۵- دور شدن کودکان از دستگاه های هوشمند

درگیر کردن بچه ها با فعالیت های جالب فیزیکی و دور کردن آنها از وسایل هوشمند و تلویزیون برای همه والدین سخت است. اگر کاربرگ های جذاب به کودکان داده شود، به راحتی می تواند آنها را از تبلت ها یا iPad جدا کند. کاربرگ هایی که تصاویر و نقاشی هایی را دارند، به قدر کافی جذاب هستند که این ویژگی را ارائه دهند.

کودکان از رنگ آمیزی، پاره کردن تکه های کاغذ، چسباندن، وصل کردن، نقطه یابی و غیره در کاربرگ های خود لذت می برند. معلمان می توانند با تنظیم فعالیت های لذت بخش و هیجان انگیز در کاربرگ ها، ذهن بچه ها را به کار بگیرند.

۶-تقویت حس کاوشگری در مفاهیم

کاربرگ ها در کشف مفاهیم و ایده‌های متعدد به بچه ‌ها کمک می ‌کنند. این برگه های تمرینی، مهارت های حرکتی و تفکر منطقی را توسعه می دهند. کاربرگ ‌ها باعث می ‌شوند بچه‌ها مفاهیم جدید را بشناسند، ایده‌های خود را توسعه دهند و همان را در کاربرگ‌هایشان به تصویر بکشند. این موضوع درباره کاربرگ های علوم و ریاضیات، بسیار دیده می شود.

۷- تمرین و یادگیری، همراه با سرگرمی

بچه ها از انجام کاربرگ های خود لذت می برند و برای آنها هیچ تفاوتی با زمان بازی کردن شان ندارد. چه چیزی سرگرم کننده تر از اینکه بچه ها به صورت ناخودآگاه، مفاهیم را یاد می گیرند و در عین حال، از کاری که انجام می دهند لذت می برند چیست؟

از آنجایی که کاربرگ‌ها شامل رنگ‌آ میزی و موقعیت سازی برای تصمیم ‌گیری هستند، بچه‌ها آن را جالب می ‌دانند. حتی باعث می شود که بچه ها به طور داوطلبانه برای حل کاربرگ های خود اقدام کنند.

۸- قابلیت تکرار برای بهبود اهداف آموزشی

بهترین مزیت در مورد کاربرگ ها این است که به راحتی قابل چاپ هستند، پس می توان بارها و بارها آنها را تغییر داد و چاپ کرد. می توان از بچه ها خواست که همان کاربرگ را مجدداً انجام دهند و آن را تجزیه و تحلیل نمایند. در واقع معلمان می توانند با بررسی مجدد کاربرگ ها بفهمند که آیا کودکان در آن موضوع بخصوص، پیشرفت داشته اند یا خیر.

جمع بندی

کاربرگ ها امروزه به منبع بزرگ و سرگرم کننده در آموزش و ارزشیابی تبدیل شده اند. این برگه ها تمرین های مختلفی را در بر می گیرند و به قدری جذاب هستند که می توانند مهارت های کودکان را بهبود ببخشند. طراحی کاربرگ ها بر اساس مفاهیم درسی انجام می گیرد. با انجام کاربرگ، بچه ها یاد می گیرند که چطور درباره حل مسئله فکر کنند و راه حل ارائه دهند. فعالیت های کاربرگ ها بسیار لذت بخش است و مزایای زیادی برای پرورش فکری کودکان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *