کتاب مناسب برای کودکان می تواند دروازه های علم و دانایی را به روی آنها باز کند و چنان تأثیر قوی داشته باشد که آینده شان را تغییر دهد! با خرید کتاب مناسب برای کودک خود می توانید لذت کشف کردن ناشناخته ها را به او هدیه بدهید. و این همان چیزی است که تا آخر زندگی خود از یاد نخواهند برد. کتاب خوب و مفید، بهترین دوست کودکان است و می تواند آنها را برای مواجعه شدن با مسائل زندگی آماده کند. در این مطلب به چند نکته مهم درباره خرید کتاب کودک اشاره می کنیم.

کتاب ها می توانند دریچه هایی را به روی ذهن و روان بچه ها باز کنند و بر عملکرد آنها تأثیر بسزایی داشته باشند. دسترسی به کتاب های خوب، گاهی است که می تواند فرزندان شما را به کشف دنیای پیرامون خود تشویق کند. وقتی برای کودکان خود کتاب می خوانید، مفاهیم و موضوعات را با یک راهنمایی مناسب به آنها ارائه می دهید. این می تواند روند یادگیری آنها را بهبود ببخشد.

کتاب ها بهترین دوستان برای همه افراد جامعه هستند. اهمیت خرید کتاب برای کودکان زمانی دوچندان می شود که قرار باشد به عنوان یک راهنما برای آشنایی با مسیر درست زندگی از آن کمک بگیریم. خرید کتاب مناسب برای رشد ذهنی کودکان بسیار ارزشمند است. کتاب های خوب و الهام بخش، نه تنها می توانند توانایی های شناختی کودک را تقویت کنند، بلکه باعث رشد عاطفی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی آنها نیز می شوند.

اگر فرزند خردسال در خانه دارید و می خواهید از همین دوران اولیه آموزش او از کتاب های مناسب استفاده کنید، باید به چند نکته مهم در خرید کتاب کودک توجه داشته باشید. در ادامه بیشتر در این باره صحبت می کنیم.

۱-کتاب هایی را بخرید که در هر دوره زمانی بتوان از آن استفاده کرد

بی شک کتاب هایی را که برای فرزندان خردسال خود می خرید تا سال های سال نگه می دارید. این می تواند جنبه خاطره انگیز بودن آنها را نیز حفظ کند. اما یکی از نکات مهم در خرید کتاب کودک این است که موضوعاتی را انتخاب کنید که بتوانید حتی الامکان تا سال های سال، بدون محدودیت زمانی از آنها بارها و بارها استفاده کنید.

باید کتاب هایی را برای بچه ها بخرید که وقتی ۱۰ سال، بزرگ تر شدند نیز قابل استفاده باشند. این گونه کتاب ها می توانند سطح دانش و آگاهی بچه ها را افزایش دهند. کتاب های دانستنی های علمی، نمونه ای از این مثال است.

ممکن است برخی کتاب ها فقط برای یک یا دو سال قابل استفاده باشند، چون حاوی موضوعاتی هستند که به زمان، محدود می شود. این کتاب ها برای سال های بعد چندان کاربرد ندارند.

۲-کتاب هایی را برای کودک بخرید که تصاویر جذاب و مناسب داشته باشد

قدرت تصویرسازی در کتاب کودک این است که به ماندگاری اطلاعات در ذهن بچه ها کمک می کند. این موضوع یکی از مهم ترین نکات برای خرید کتاب کودک است.

سعی کنید کتاب هایی را برای بچه ها بخرید که تصاویر زیبا و دوست داشتنی دارند. بخصوص کتاب های مصور برای کودکان ۴ تا ۸ سال بسیار پیشنهاد می شود. کتاب های بدون متن، با تصاویر جذاب می توانند به تقویت تخیل کودک کمک کنند، زیرا به آنها اجازه می دهند تا برداشت های خود را از تصاویر به صورت یک داستان بیان نمایند.

۳-کتاب باید متناسب با سن کودک باشد

هنگام جستجوی کتاب خوب برای کودکان توجه داشته باشید که محتوای متن کتاب و به علاوه تصاویر، باید متناسب با سن کودک باشد. ظرفیت مغز بچه ها برای پذیرش یک سری مسائل هنوز پایین است و نمی توانند پیچیدگی ها را درک کنند. به همین خاطر تأکید شده است کتاب هایی را برای بچه ها بخرید که کودکانه باشند، تصویر قابل فهم و زیبا داشته باشند، متن کتاب نیز برای این گروه سنی مناسب باشد.

از خرید کتاب هایی که تصاویر خشن یا متن و نوشته های نامناسب دارند خودداری کنید. وقتی برای کودک خود کتاب می خوانید، کنجکاوی او را بر می انگیزید، او را تشویق می کنید که بیشتر یاد بگیرد و بر روی جملات و کلمات کتاب، تمرکز بیشتری داشته باشد. پس بدیهی است که کتاب باید بسیار مفید و آموزنده باشد.

۴-کتاب کودک باید جنبه آموزشی داشته باشد

یکی دیگر از نکات مهم خرید کتاب کودک این است که کتاب خوب باید آموزنده باشد. کتاب کودک باید علاوه بر کمک به تقویت قوه تخیل و مهارت های فردی، جنبه آموزشی را نیز در بر بگیرد. کتاب جذاب می تواند اطلاعات را در اختیار کودک قرار بدهد و به رشد تحصیلی او کمک کند.

مثلاً می توانید با خرید کتاب های متنوع که متن های درست و مناسب دارند، به تقویت املا و انشای کودکان کمک کنید. به این ترتیب، وقتی وارد مدرسه می شوند می توانند مهارت های نوشتاری را سریع تر یاد بگیرند. خواندن کتاب خوب برای بچه ها به بهبود روابط دوستانه و اجتماعی آنها نیز بسیار کمک می کند.

برخی از نمونه کتاب های آموزنده برای کودکان شامل مواردی هستند که موضوعات بهداشت، مهارت حل مسئله، مهارت املانویسی، علوم، مهارت نوشتاری، مهارت نقاشی و … را به آنها می آموزند.

از چه سنی بهتر است برای کودکانمان کتاب بخریم؟

انتخاب کتاب برای کودکان در هر گروه سنی می تواند چالش برانگیز باشد. هدیه دادن به کودکان لذت بخش است اما باید بدانید که در سنین پایین تر، آنها معمولاً دوست ندارند کتاب بخوانند. کودکان بیشتر تمایل به بازی کردن دارند، پس به اسباب بازی ها بیشتر علاقه نشان می دهند.

به همین دلیل است که والدین به درستی نمی دانند از چه سنی می توانند برای کودک خود کتاب بخرند!

اگر کودک در سن ۴ تا ۸ سال است و چندان به کتاب خواندن علاقه نشان نمی دهد می توانید کتاب های مصور بدون متن را برایشان بخرید. برای گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال، کتاب هایی را انتخاب کنید که داستان های مهیج دارند و حس کنجکاوی و کاوشگری آنها را تحریک می کنند. برای بچه های زیر ۴ سال نیز بهتر است کتاب های فانتزی با داستان های خیالی را بخرید تا کودک با نگاه کردن به تصاویر بتواند موضوعات را متوجه شود.

جمع بندی

نکات مهم خرید کتاب کودک را با همدیگر مرور کردیم. خرید کتاب مناسب برای کودکان فرآیندی است که به دقت و توجه زیادی نیاز دارد. محتوای کتاب و تصاویر آن باید با سن کودک متناسب باشد و کیفیت بالایی داشته باشد. کودک باید بتواند داستان یا مطالب کتاب را به آسانی درک کند. و مهمتر اینکه باید مطمئن شوید که کتاب به گونه ای طراحی شده است که تخیل و خلاقیت کودک را نیز تقویت نماید و رشد دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *