آموزش موسیقی به کودکان، مزایای بسیار زیادی دارد و بخصوص برای دانش آموزان نیز مفید است. موسیقی به طور مثبت بر عملکرد تحصیلی کودک تأثیر می گذارد، به رشد مهارت های اجتماعی او کمک می کند و دریچه ای برای خلاقیت را فراهم می سازد؛ عواملی که برای رشد کودک بسیار مهم هستند. آموزش موسیقی، یادگیری دانش آموزان را به اوج می رساند، و به همین دلیل، همیشه باید به عنوان بخش مهمی از فرآیند آموزشی در نظر گرفته شود.

آموزش موسیقی و تاثیر آن بر یادگیری دانش آموزان

آموزش موسیقی باعث بهبود و توسعه مهارت های زبانی در کودکان و دانش آموزان در سنین بالاتر می شود. موسیقی، مغز را تحریک می کند. دانش آموزان با صداها و اشعار متنوع، در مدت زمان کوتاهی در معرض حجم زیادی از واژگان قرار می گیرند. همچنین، موسیقی این فرصت را فرآهم می سازد تا کودکان با زبان‌های دیگر آشنا شوند، که پایه ریزی برای توانایی دانش‌آموز را برای درک و برقراری ارتباط به زبانی دیگر، ایجاد می‌کند.

آموزش موسیقی، روشی برای ارتقای مهارت های حافظه است. آیا تا به حال اتفاق افتاده که پس از مدت ها به آهنگی که قبلاً گوش داده اید، گوش بدهید و هنوز شعر آن را به خاطر داشته باشید؟

حتی افرادی که موسیقیدان نیستند نیز این پدیده را تجربه می کنند. موسیقی از طریق ملودی های جذاب و صداهای مختلف، راهی برای اتصال به روح فرد دارد و در صورت استفاده مناسب، ابزاری قدرتمند برای یادگیری است.

به علاوه، دانش آموزان می توانند توانایی های ذهنی خود را به طرق مختلف، هنگام شرکت در آموزش موسیقی افزایش دهند. همانطور که قبلاً گفته شد، موسیقی مهارت های به خاطر سپردن را تقویت می کند. علاوه بر متن آهنگ، دانش آموزان هنگام آماده شدن برای اجرا، باید تمام جنبه های موسیقی را حفظ کنند.

آنها باید ریتم ها، زیر و بم ها، پویایی ها و چندین عنصر دیگر را یکجا به خاطر بیاورند. سپس دانش‌آموزان می‌توانند مهارت‌های حافظه خود را در کلاس درس به کار بگیرند و از آن مهارت‌ها در مطالعات خود استفاده کنند.

فواید آموزش موسیقی در مدارس از منظر اجتماعی

آموزش موسیقی برای دانش آموزان در مدارس از نظر تقویت توانایی های ذهنی، بسیار سودمند است. با این حال، مزایای این آموزش ها از منظر اجتماعی، به همان اندازه فوق العاده است!

آموزش موسیقی نیازمند کار گروهی و همکاری است. در حین نواختن سازها، دانش آموزان، مهارت های گوش دادن را به دست می آورند. آنها باید برای درک سطوح بهتر صدا، اجرای دینامیک و بسیاری موارد دیگر، به سایرین گوش دهند. هنگام انجام کارهای ساده موسیقی، مانند نت نویسی ریتمیک و ملودیک نیز به کار گروهی و همکاری نیاز است. دانش‌آموزان به سرعت یاد می‌گیرند که برای عقاید و ایده‌های دیگران ارزش قائل شوند، و می آموزند که چگونه آن افکار را به‌طور مؤثر با هم ترکیب کنند، تا کار مورد نظر تکمیل گردد.

علاوه بر کار گروهی، آموزش موسیقی به دانش آموزان باعث ایجاد دوستی ها و روابط طولانی مدت می شود. دانش‌آموزان، در گروه موسیقی یا گروه کُر، عشق و لذت خود را به اشتراک می گذارند و با موسیقی پیوند می‌خورند.

آنها لحظات هیجان انگیزی را با همدیگر، از طریق موسیقی تجربه خواهند کرد، به توسعه توانایی های یکدیگر کمک می کنند و به یک سیستم حمایت کننده برای یکدیگر تبدیل می شوند. این پیوند خاص، باعث افزایش مشارکت دانش آموزان در مدرسه نیز می شود.

آموزش موسیقی به دانش آموزان فرصتی برای تجربه فرهنگ های مختلف است. در آموزش موسیقی پایه، استفاده از آهنگ ها و بازی های کشورهای دیگر، بسیار رایج است. دانش آموزان یاد می گیرند که کودکان دیگر چگونه بازی می کنند و آن دانش را با زندگی خود مقایسه می کنند.

علاوه بر این، دانش آموزان، درک درستی از فرهنگ های دیگر کسب می کنند، که منجر به پذیرش زیبای سایرین می شود. دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که تشخیص تفاوت‌ها خوب است، و احترام بیشتری برای دیگران قائل خواهند شد.

سایر مزایای آموزش موسیقی در مدارس به دانش آموزان

آموزش موسیقی باعث بهبود هماهنگی اعضای بدن، به ویژه هماهنگی دست و چشم می شود. نوازندگان باید چند کار را با هم انجام دهند! این کارها، هماهنگی بدن را بهبود می بخشد و مغز را بیشتر توسعه می دهد. هنرجویان باید نت موسیقی را بخوانند، آن را تفسیر کنند و از طریق نواختن ساز خود، نواختن موسیقی را به صورت فیزیکی آغاز کنند.

این مراحل به طور مداوم در طول اجرای هر قطعه موسیقی، تکرار می شود، و حتی کوچکترین زبان آموزان، به آرامی می توانند هماهنگی اعضای بدن خود را از طریق تمرین مداوم موسیقی، توسعه دهند.

آموزش موسیقی به دانش آموزان باعث تقویت اخلاق کاری و نظم و انضباط بیشتر می شود. هنرجویان موسیقی از سنین پایین یاد می گیرند که سخت کوشی، تلاش و جدیت، و طرز فکر مثبت تمام چیزی است که برای موفقیت نیاز دارند، اما با داشتن این ویژگی ها، تمرین مستمر نیز لازم است.

دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که بهبود مهارت‌های موسیقی، کار آسانی نیست، زیرا نیازمند ساعت‌ها مطالعه و تمرین است. از این طریق، آنها مفهوم بیشتری از اخلاق کاری به دست می آورند و یاد می گیرند که برنامه های خود را برای رسیدن به اهداف، منظم تر سازند.

اخلاق کاری و نظم و انضباط از عوامل مهم آموزش موسیقی هستند. توجه به این نکته مهم است که این مهارت های زندگی، تأثیر مثبتی بر دانش آموزان در هنگام ورود به بازار کار در آینده، انجام وظایف و غیره خواهد داشت.

از آنجایی که آموزش موسیقی، راهی برای تقویت خلاقیت است، می تواند منبعی برای کاهش استرس باشد. متأسفانه، استرس‌های زیادی برای کودکان در مدرسه و خانه وجود دارد (مثلاً فشار برای قبولی در آزمون درسی، کسب نمرات خوب، کار گروهی، مسابقات ورزشی و …). آموزش موسیقی به دانش آموزان این فرصت را می دهد که با محدودیت های کمتر و امکانات بیشتر، به موفقیت برسند.

آموزش موسیقی یک جذابیت را در بین دروس معمولاً خسته کننده در مدرسه ایجاد می کند. دانش آموزان عمدتاً در ساعات مدرسه منتظر دروس ریاضیات، علوم یا فارسی هستند. و آموزش موسیقی می تواند یک تفریح و آموزش سرگرم کننده باشد! بنابراین، به طور مستقیم بر مشارکت دانش آموزان در مدرسه تأثیر می گذارد.

موسیقی، ابزار متفاوتی برای بیان احساسات دانش آموزان را فراهم می کند. هیچ محدودیتی برای این استفاده ها وجود ندارد. دانش‌آموزانی که درگیر آموزش موسیقی هستند، عموماً مشارکت بیشتری در کارها و فعالیت های مرتبط با مدرسه دارند.

جمع بندی

آموزش موسیقی به دانش آموزان در مدارس، مزایای زیادی دارد. موسیقی، پا را از مرزهای زبان، فراتر می گذارد. موسیقی، هیچ محدودیت زبانی ندارد. این چیزی است که افراد را بدون توجه به قومیت و فرهنگ، دور هم جمع می کند. همه دانش آموزان می توانند در موسیقی به نوعی موفق باشند. گاهی اوقات، دانش آموزانی که از نظر تحصیلی چندان خوب نیستند، در هنر، به اوج موفقیت می رسند!

دانش آموزانی که نمی توانند مهارت های ریاضی پایه را به خاطر بسپارند، قادر هستند بدون زحمت، الگوهای ریتمیک مختلف را به خاطر بسپارند و از آنها استفاده کنند. موسیقی به معنای واقعی کلمه، بهترین سوژه آنها می شود و فرد در آینده در آن می درخشد!

از طریق آموزش موسیقی، دانش آموزان می توانند احساسات خود را بدون ترس، بروز دهند؛ و اعتماد به نفس دانش آموز به طور چشمگیری افزایش می یابد. همه کودکان مایلند در انجام کارها خوب باشند و حس موفقیت را تجره کنند. آموزش موسیقی، این زمینه را می تواند برای آنها ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *