پدربزرگ ‌ها و مادربزرگ ‌ها نقش بسیار مهمی در رشد کودکان خردسال دارند. این رابطه هم لذت بخش و خاطره انگیز است و هم تأثیر متفاوتی بر آنها نسبت به رابطه والدین و فرزندان دارد. بنابراین مهم است که این ارتباط را با روش‌هایی که برای هر دو در دسترس و ایمن باشد، تقویت کنیم.

در حالی که بچه ها احترام اساسی را از والدین می آموزند، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها تأثیر خاصی بر این آموخته ها دارند؛ زیرا آنها نقش سنتی و مقتدرانه را ایفا نمی کنند. در مقابل، بچه‌ها یاد می‌گیرند که برای بزرگترها ارزش قائل شوند و از حضور آنها برای برقراری روابط مهم، جدا از والدین خود استفاده کنند.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نه تنها منبعی از دانش، تجربه و آگاهی برای نوه های خردسال خود هستند، بلکه تمایل دارند سنت های قدیمی خانوادگی را به آنها معرفی کنند و به شکل گیری یک پویایی در خانواده سالم کمک نمایند.

قرار دادن نقش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، بین نقش آموزشی مدرسه یا مهدکودک، دوستی‌ها و سایر فعالیت‌ها، می‌تواند کمی دشوار باشد. اما کمیت زمان، مهم نیست؛ کیفیت آن اهمیت دارد. گذراندن زمان با کیفیت با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می تواند آگاهی، یادگیری و رشد را در کودکان ارتقا بدهد.

حضور پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در مدارس

یکی از نقش های مهم که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می توانند در تربیت کودکان داشته باشند، همراهی کردن آنها در ساعات مدارس، در جشن های ویژه است. گاهی والدین به دلیل مشغله های کاری نمی توانند این کار را انجام بدهند و بچه ها ممکن است ناراحت و سرخورده شوند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می توانند در جشن مدارس شرکت کرده و با نوه هایشان همراه شوند.

در اکثر مدارس، روز پدربزرگ و مادربزرگ، همراه با یک “صبحانه ویژه” جشن گرفته می شود. کودکان می توانند پدربزرگ و مادربزرگ خود را همراهشان بیاورند. در جشن، به کودکان آموزش داده می شود که چگونه با احترام با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود رفتار کنند و قبل از انجام فعالیت هایی مانند کارهای هنری و صنایع دستی، آنها را یاری نمایند.

دانش آموزان از طریق این فعالیت ها، رفتار مناسب با بزرگسالان، با مهمانان ویژه و حتی با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود را یاد می گیرند. اگر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از هر دو طرف خانواده حضور داشته باشند، بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه در یک زمان، چندین رابطه را مدیریت کنند.

در حالی که جشن هایی مانند اینها یک راه عالی برای ایجاد رابطه خوب و صمیمی بین کودکان و پدربزرگ و مادربزرگشان است، اما تنها راه برای انجام این کار نیست.

ایجاد فضایی برای ارتباط پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و نوه ها می تواند به آسانی یک تماس تلفنی در هفته و حتی برای چند دقیقه باشد. مهم نیست چقدر زمان دارید، این ایده‌های ساده و انعطاف‌پذیر می توانند در هر زمان اجرا شوند، و در عین حال، خاطرات خوبی را ایجاد کنند.

فعالیت هایی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می توانند با کودکان انجام بدهند

اگر بچه ها بتوانند پدربزرگ و مادربزرگ خود را ملاقات کنند، کارهای زیادی وجود دارد که می توانند با هم انجام دهند. تاثیرگذارترین و ساده تری فعالیت، وقت گذاشتن با همدیگر است. این تصور غلط وجود دارد که اگر بچه‌ها دائماً مشغول بازی یا انجام کاری نباشند، زود خسته می‌شوند، اما بچه‌ها در واقع می‌توانند یاد بگیرند که چگونه در کنار پدربزرگ و مادربزرگ‌ شان آرامش بگیرند. در ادامه چند ایده ساده وجود دارد که به انجام این فعالیت ها در روزمرگی کمک می کند:

  • رفتن به پیاده روی:

پیاده روی فعالیتی است که هم برای کودکان و هم برای پدربزرگ و مادربزرگ ها نسبتاً قابل دسترسی است. بسیاری از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها از قبل، این کار را در برنامه روزانه خود قرار می دهند، بنابراین همراه داشتن یک نوه خردسال، راهی آسان برای گذراندن وقت با همدیگر است. این کار، اولین و ساده ترین روشی است که بر تربیت و حفظ روحیه کودک می تواند تأثیر خوبی داشته باشد.

  • انجام یک پازل:

یک فعالیت عالی برای روزهای بارانی، درست کردن پازل های جذاب و آموزشی است. و این فعالیت لذت بخش همچنان می تواند فضایی را برای گفتگو بین پدربزرگ و مادربزرگ و نوه ها فراهم کند.

  • برگزاری یک پیک نیک در پارک:

گذراندن وقت در فضای باز همیشه در اولویت است و داشتن پیک نیک در آخر هفته در یک پارک سرسبز، یک فعالیت لذت بخش و آرامش بخش خواهد بود. کودکان می توانند در تهیه غذا برای پیک نیک به بزرگترهای خود کمک کنند. رفتن به پیک نیک، هم فرصتی برای یادگیری است و هم بهترین زمان برای بازی کردن و وقت گذراندن با بزرگ ترها.

  • خواندن یک داستان:

خواندن داستانی که پدربزرگ و مادربزرگ ها برای نوه خود انتخاب کرده‌اند، یک راه ساده و در عین حال تاثیرگذار برای صمیمی تر شدن است. اگر نوه ها از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود دور باشند، می توان با برقراری ارتباط از طریق تماس تلفنی یا ویدیویی، این کار را انجام داد. این فعالیت می تواند برای بچه ها لذت بخش باشد. سعی کنید خواندن داستان را در یک دوره زمانی، مانند پانزده دقیقه یک بار در هفته انجام بدهید.

  • رنگ آمیزی یک تصویر:

والدین می توانند از یک برگه رنگ آمیزی یا کتاب های مخصوص رنگ آمیزی کودکان را برای پدربزرگ و مادربزرگ ها تهیه کنند، و همان نسخه را در اختیار فرزند خود قرار دهند. به این ترتیب، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه‌ها می‌توانند از طریق یک همکاری و بازی، با هم ارتباط برقرار کنند و همان تصویر را با هم رنگ کنند! این ایده خیلی خیلی جالب است. چون باعث می شود که هر دو گروه سنی با هم وقت بگذرانند و شاد باشند.

  • انجام یک بازی مناسب:

بازی کردن در هر سن و سال، لذت بخش و هیجان انگیز است. به ویژه اگر بتوان بازی های مناسب را برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و کودکان اجرا کرد، خاطره انگیز خواهد بود. به عنوان والدین، بر حسب شرایط موجود، یک بازی خوب را برای هر دو گروه سنی پیشنهاد بدهید. بازی در پارک، خیلی بیشتر جذاب خواهد بود.

جمع بندی

در حالی که گذراندن وقت با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مهم است، نقش این دو گروه از افراد در تربیت کودکان می تواند بیش از آن باشد که ما تصور می کنیم. کودکان می توانند با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان وقت بگذرانند، چیزهای تازه و نو یاد بگیرند و همیشه شاداب باشند. روحیه پویایی کودکان می تواند در کنار تجربه و آگاهی بزرگسالان، یک ترکیب تربیتی خوب را به وجود بیاورد.

کودکان می‌توانند درس‌های ارزشمندی را از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یاد بگیرند. گذراندن وقت با نوه ها می تواند به همان اندازه برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها تأثیرگذار باشد و لذت جوانی را به زندگی آن ها بازگرداند، همانطور که برای نوه ها باعث شاد بودن لحظات می شود. قدردانی از پدربزرگ و مادربزرگ، این شخصیت های مهم در زندگی کودک، در هر لحظه و زمان بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *