در جامعه پر سرعت و تکنولوژی محور امروزی، آموزش آداب معاشرت به کودکان، امری حیاتی است. یکی از مهمترین مسئولیت هایی که ما به عنوان والدین داریم این است که به فرزندانمان کمک کنیم مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهند. وظیفه ما است که به آنها نشان دهیم چگونه به شیوه ای مودبانه با مردم تعامل کنند و به آنها بیاموزیم که با دیگران رفتار محترمانه ای داشته باشند. این راهنمایی ها را می توان با یک سری راهکار، به راحتی ارائه داد.

چه بخواهید در یک مناسبت دورهمی تعطیلات آخر هفته شرکت کنید یا در مجلس مهمانی و جشن حاضر شوید، می توانید از این فرصت های اجتماعی برای القای رفتارهای خوب در فرزندان خود استفاده کنید؛ همان القای مثبتی که بخشی از زندگی آنها تا نوجوانی و بعد از آن خواهد بود. در این مطلب می خواهیم به چند روش عالی اشاره کنیم که والدین می توانند بر اساس آنها، رفتارهای خوب را به فرزندان خود آموزش دهند.

آداب کلیدی برای آموزش آداب معاشرت به کودکان

استفاده از کلمات محترمانه را به او یاد بدهید

کلمات زیبا و محترمانه ای از جمله “لطفاً” و “متشکرم”، بهترین واژه ها برای داشتن رفتارهای خوب است. حتماً به فرزندتان یاد بدهید که از عباراتی مانند “ممکن است”، “بسیارخوب، متشکرم” و یا ” امروز حالتان چطور است؟” و … استفاده کند. این کلمات، حس خوبی منتقل می کنند و یک آرامش را در هر دو طرف القا خواهند کرد.

بر عدم استفاده از تلفن همراه در برخی مکان ها تاکید کنید

اگر فرزندتان تلفن همراه دارد، به او یاد بدهید که تلفن خود را نباید سر میز شام، در مهمانی ها یا مراسم مخصوص به همراه داشته باشد. استفاده درست از تلفن همراه یکی از روش های درست آموزش آداب معاشرت به کودکان است.

به او یاد بدهید در هنگام رقابت یا مسابقات، همچنان مهربان و محترم رفتار کند

به فرزند خود بیاموزید که هنگام برنده شدن، بیش از حد، خوشحالی نکند و در هنگام شکست نیز، رقبای خود را تشویق کند. داشتن روحیه ورزشی خوب، یک مهارت مهم برای کودکان خواهد بود. این روحیه می تواند در آینده به آنها بسیار کمک کند؛ یعنی زمانی که نیاز به همکاری با دیگران در پروژه ها و سایر برنامه ها در محل کار دارند.

فرزندتان را به استفاده از کلمات “آقا” یا “خانم” تشویق کنید

ممکن است این روش آموزش آداب معاشرت به کودکان، کمی قدیمی به نظر برسد، اما استفاده از نام و نام خانوادگی، واقعاً برترین راه برای خطاب کردن کسی است. همینطور که خودتان به دیگران احترام می گذارید، به بچه ها هم یاد بدهید که دیگران را با این نام صدا بزنند. مثلاً “آقای احمدی” یا خانم شاکری” و … .

به کودک خود یاد بدهید که منتظر زمان مناسب صحبت کردن باشد

این یکی از مواردی است که بسیاری از کودکان، به خصوص بچه های کوچک تر، با آن مشکل دارند. دلیلش هم این است که اغلب بچه ها می خواهند به محض اینکه چیزی به ذهنشان می رسد، افکار خود را بیان کنند. همچنین کودکان به طور طبیعی، خود مختار هستند و ممکن است نیاز به تذکر داشته باشند و یاد بگیرند که قبل از قطع کردن صحبت دیگران، منتظر بمانند تا فرد، صحبتش را تمام کند.

برای آموزش آداب معاشرت به کودکان و کمک به آنها در یادگیری این عادت، والدین می توانند از یادآوری بصری مانند نشان دادن یک عروسک یا یک اسباب بازی خاص استفاده کنند.

به آنها یاد بدهید چطور آرام و درست به تلفن پاسخ بدهد

یکی از روش های درست آموزش آداب معاشرت به کودکان، این است که به فرزند خود یاد بدهید چطور به درستی و با آرامش به تلفن پاسخ دهد. مثلاً او تلفن را بر می دارد؛ باید بگوید: “اجازه بدهید تلفن را به مادرم بدهم تا او صحبت کند”؛ و یا “سلام؛ شما خوبید؟ لطفا منتظر باشید”!

به او تذکر بدهید که هیچگاه شما را با فریاد صدا نزند، و به سمتتان ندود. اگر نمی توانید به تلفن پاسخ بدهید، به او یاد بدهید که در این مواقع، به فرد پشت خط تلفن بگوید “ممکن است پیام خود را بدهید، مادرم الان نمی توانند صحبت کنند”.

آداب صحیح سفره و غذا خوردن را به فرزندتان یاد بدهید

بچه ها، به ویژه در سنین خردسالی، هنوز به درستی آداب غذا خوردن صحیح را نمی دانند. حتی نمی دانند که نباید با دهان پر حرف بزنند یا لقمه ها را با دست نباید بردارند. شما می توانید میز شام یا ناهار را بچنید و همه رفتارهای درست را یک به یک به او نشان دهید.

سلام کردن به مردم را با او به درستی تمرین کنید

نشان دادن نحوه صحیح احوالپرسی با مردم، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می توانید به کودک خود بیاموزید. به او یاد بدهید که در چشمان افراد نگاه کند، مستقیماً با آنها روبرو شود و هنگام ملاقات با آنها دست بدهد (ملاقات با دوستان و افراد فامیل). یک راه عالی برای تمرین این مهارت‌ها این است که در حین ایفای نقش، با کودک خود به این رفتار بپردازید. این یکی از بهترین روش های آموزش آداب معاشرت به کودکان است.

برخورد درست با همه مردم را به او بیاموزید

به فرزندتان یادآوری کنید که با مردم به گونه‌ای صحبت کند که خودش انتظار دارد، آنها با او اینگونه باشند. استفاده از کلمات رکیک و واژه های زشت، یا صحبت با لحن غیر دوستانه، حتی اگر با کسی مخالف هستید، یک بد آموزی است. نه خودتان استفاده کنید و نه اجازه دهید فرزندتان به زبان بیاورد.

به آنها بیاموزید که از “لطفا” و “متشکرم” استفاده کنند!

البته استفاده از این دو واژه، یکی از پایه های اصلی اخلاق خوب است. با بزرگتر شدن بچه ها، والدین می توانند آنها را تشویق کنند تا یادداشت های تشکر بنویسند. ناگفته نماند که بچه ها باید یاد بگیرند که چگونه برای هدایایی که دریافت می کنند، تشکر کنند. همچنین باید به آنها آموزش داده شود که از افرادی که به آنها کمک می کنند، کسانی مانند پیشخدمت ها در رستوران ها، و حتی مادر و پدرشان – وقتی برای آنها کاری در طول روز انجام می دهند- تشکر کنند.

چگونه می توانیم رفتار کودکان را بهبود ببخشیم؟

در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید فرزندتان را به سمت آداب معاشرت مناسب و درست راهنمایی کنید. این ها، نکات تکمیلی آموزش آداب معاشرت به کودکان هستند:

  • در مورد وعده های غذایی، با بچه ها گفتگو کنید؛ درباره عادات غذایی سالم تر، بهبود مهارت های اجتماعی و عاطفی، روش درست صحبت کردن با دیگران، رفتار محترمانه و … با آنها صحبت کنید.
  • به فرزندان یاد بدهید در هر موقعیتی که هستند، واژه های خوبی را به کار ببرند. در رستوران از گارسون تشکر کنند، از راننده اتوبوس یا تاکسی تشکر کنند؛ یا به مدیران و آموزگاران خود احترام بگذارند.
  • به آنها بیاموزید که می توانند با نوشتن متن مناسب، کارت تشکر را برای مخاطبان خود بفرستند.
  • وقتی در یک جمع قرار می گیرید، اول خودتان آداب و رفتار محترمانه داشته باشید و به این ترتیب، فرزندتان از شما الگو می گیرد. شما باید الگوی درستی برای او باشید.
  • به آنها نشان دهید که چگونه ایمیل ها و متن های مودبانه بنویسند. فرزند شما با بزرگتر شدن، بیشتر از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند. برخی از اصول اولیه را با فرزندتان مرور کنید، مانند نحوه احوالپرسی با یک نفر در ایمیل، نحوه نوشتن با لحن واضح و مودبانه، و نحوه امضا کردن در انتهای ایمیل.
  • اهمیت همدلی را به آنها بیاموزید. به فرزند خود عادت دهید که به کسانی که ممکن است نیازمند باشند، توجه کند. به او بیاموزید که فراتر از نیازهای خود فکر کند و یاد بگیرد که چگونه می تواند به کسی که ممکن است به کمک نیاز داشته باشد، کمک کند.

جمع بندی

به یاد داشته باشید که این شما هستید که استاندارد رفتارهای درست و آداب معاشرت را تعیین می کنید. چه بر سر میز شام باشد، چه در مهمانی یا در رستوران هنگام سفارش غذا؛ بچه ها از شما الگو می گیرند، پس یکی از درست ترین روش های آموزش آداب معاشرت به کودکان، الگوی خوبی بودن برای آنها است.

اگر می‌خواهید فرزندی خوش اخلاق تربیت کنید، اولین کاری که باید به‌عنوان والدین انجام دهید این است که به رفتار خود نگاه کنید و مطمئن شوید که خودتان به‌طور مداوم رفتارهای خوب را انجام می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *