سبک زندگی دانش آموزان ارتباط قوی و نزدیک با آرامش روانی و ذهنی آنها دارد. اگرچه دانش آموزان در مقاطع تحصیلی با استرس ها و تنش های عصبی متنوعی روبرو هستند، اما داشتن یک سبک زندگی درست و انجام یک سری کارهای ساده، به این افراد کمک می کند شادتر و سالم تر به تحصیل خود ادامه بدهند. گاهی درس خواندن و انجام پروژه ها برای دانش آموزان به قدری هیجان انگیز می شود که تجربیات جدیدی را به همراه دارد. این یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و موفقیت است.

همه افراد جامعه باید به دنبال کسب آرامش روانی و ارتقای سبک زندگی خود باشند. ما در طول روز با چالش های زیادی مواجه هستیم. در این میان، واکنش گروه های سنی مختلف به مسائل زندگی، متفاوت است. دانش آموزان، قشر حساس و پرانرژی در جامعه هستند که باید نیازها و خواسته های آنها را مطابق با تغییرات روز دنیا برآورده ساخت. این شرایط که هر روز نیز بر تنوع آن افزوده می شود، گاهی برای والدین آنچنان سخت است که نمی دانند باید با نوجوان خود چطور برخورد نمایند!

زندگی دانش آموزی و حتی زندگی دانشجویی می تواند پر از هیجانات جدید و تجربه های جذاب باشد. خودمراقبتی، یک مهارت لازم و ضروری برای دانش آموزان است.

دنیا در حال پیشرفت است و همه نوجوانان نسبت به اتفاقات هیجان آور و رویدادهای پر زرق و برق تمایل دارند. شاید بپرسید که این وضعیت ممکن است خوب باشد؛ اما مشکل اصلی زمانی شروع می شود که نوجوان، پای خود را از رفتارهای عادی، فراتر می گذارد و می خواهد به یک ستاره بزرگ یا قهرمان تبدیل شود!

همه این موارد می توانند نوعی عوامل استرس زا باشند که آرامش روانی دانش آموز را به خطر می اندازد و سبک زندگی غلط را برای او ترویج می کند. والدین باید از همان دوران اولیه آموزش به دانش آموز خود، رفتارها و ارزش های صحیح را به او آموزش بدهند تا در بزرگسالی، بتواند تصمیم گیری های بهتری داشته باشد.

روش هایی از قبیل مدیریت استرس، مراقبت از سلامت جسمانی، استفاده از تکنیک های کسب آرامش، ورزش کردن، برنامه ریزی درسی، مدیریت زمان و بسیاری موارد دیگر می توان آرامش روانی را برای دانش آموزان ایجاد کرد.

 مدیریت استرس برای داشتن سبک زندگی سالم تر

دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی خود ممکن است احساس کنند که حجم زیادی از دروس و تکالیف بر آنها فشار وارد می کند؛ پس به تدریج، گاهی برایشان خسته کننده می شود. این شرایط بر پیشرفت تحصیلی آنها تأثیر منفی خواهد داشت. حتی به احتمال زیاد، موقعیت های استرس زا را نیز ایجاد خواهد کرد.

به عنوان اصول سبک زندگی سالم برای دانش آموزان، تکنیک مدیریت استرس، ضروری است. پیشنهاد ما این است که قبل از آنکه حجم و فشار استرس روی دانش آموزان بیشتر شود، روش هایی را برای مدیریت این وضعیت به کار ببرید.

به طور مثال، تمرین های ذهنی وجود دارد که هم فشارهای مغز را کاهش می دهد و هم می تواند اثرات مفیدی بر روی تمرکز دانش آموزان داشته باشد. داشتن برنامه ریزی و تعیین یک اقدام مناسب در شرایط بحرانی، بخصوص زمان امتحانات، یک راهکار مناسب است.

اطلاع داشتن از زمان برگزاری آزمون های مدرسه یا انجام کارهای درسی، ارائه پروژه یا یک گزارش کامل، به دانش آموزان کمک می کند سر فرصت تکالیف را انجام دهند، پس هیچ استرسی به آنها وارد نمی شود. شاید بهتر باشد تکنیک های مدیتیشن روزانه را نیز تمرین کنند. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و قدم زدن در طبیعت یا تماشای برنامه تلویزیونی دلخواه، کارهایی است که موجب کاهش فشارهای روانی و استرس می شوند.

مراقبت از سلامت جسمانی برای دانش آموزان

مراقبت از سلامت جسمانی یکی دیگر از ارکان اصلی در سبک زندگی سالم است. این گزینه نه تنها برای دانش آموزان، بلکه برای همه سنین در جامعه باید اجرا شود. چند توصیه کوتاه درباره شیوه های مراقبت از سلامت جسمی ارائه می دهیم که می توانید آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید:

۱-مطالعه کنید

مطالعه کردن کتاب های غیر درسی برای دانش آموزان می تواند به تقویت ذهن آنها کمک کند. بنابراین، کلمات و جملات را راحت تر به خاطر می سپارند و دایره لغات آنها گسترده تر می شود.

۲-خوب بخوابید

خوب خوابیدن، هم برای سلامت جسمی و هم برای آرامش روانی دانش آموزان مفید است. اگر خواب خوبی نداشته باشید، مدیریت برنامه های روزانه، سخت تر خواهد بود و کمتر می توانید تمرکز کنید. خواب منظم داشته باشید. یک برنامه لذت بخش، نظیر مطالعه یا کار هنری برای قبل از خواب خود در نظر بگیرید. این کار کمک می کند انرژی کافی را برای روز بعد ذخیره کنید و خواب شبانه کافی داشته باشید.

خواب خوب، به معنای رهایی از خستگی است؛ خستگی و کسل بودن موجب می شود دانش آموزان، مشکلاتی را در سبک زندگی خود داشته باشند. افرادی که خواب کافی ندارند معمولاً روحیه ضعیف تری دارند و نمی توانند با دیگران ارتباط قویتری داشته باشند.

۳-رژیم غذایی سالم داشته باشید

پیروی از رژیم غذایی سالم می تواند به سلامت اندام های بدن کمک کند و برای کسب آرامش روانی نیز مفید است. وقتی دانش آموزان از غذاهای سالم تر استفاده می کنند، مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای فعالیت های روزانه را از منابع سالم تر دریافت می کنند؛ پس از فواید آنها نیز بهره می برند.

به علاوه، سبک غذایی سالم باعث می شود که مشکلات ناشی از غذا خوردن، اختلالات جویدن غذا، معده درد، مشکلات هضم و گوارش نیز به تدریج بهبود پیدا کند. رژیم غذایی در کنار ورزش کردن، اثرات شگفت انگیزی بر بدن دارند.

۴-به طور مرتب، ورزش کنید

به عنوان یک سبک زندگی سالم و کمک به آرامش روانی دانش آموزان، هیچ کاری بهتر از ورزش کردن نیست! فعالیت روزانه و ورزش های هوازی یا مسابقات ورزشی دوستانه می تواند روحیه دانش آموزان را تقویت کند. حتی پیاده روی و ورزش های ملایم، یوگا یا شنا، برای کسب آرامش و مدیریت استرس بسیار مفید هستند.

اگر فرزند دانش آموز دارید، بهتر است از همین امروز برای برنامه ریزی سبک زندگی سالم، اقدام کنید. ساعات روز یک دانش آموز باید متنوع سپری شوند. درس خواندن در کنار ورزش و تفریح است که یک فرد را به موفقیت می رساند.

جمع بندی

سبک زندگی دانش آموزان با آرامش روانی آنها ارتباط نزدیک دارد. داشتن برنامه روزانه فعال، ورزش کردن و پیروی از رژیم غذایی سالم می تواند باعث سلامت جسمی و روانی دانش آموزان باشد. به دلیل اینکه فشارهای درسی و بحران های رفتاری در نوجوانان، بسیار زیاد است، یادگیری تکنیک های آرامش می تواند به کاهش اثرات منفی این وضعیت بسیار کمک کند.

والدین می توانند درباره برنامه ریزی روزانه یا مدیریت استرس و تنظیم برنامه درسی با دانش آموز خود مشورت نمایند. همدلی و همکاری والدین با فرزند دانش آموز، استرس های او را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *