ورزش کردن نه تنها بر سلامتی دانش آموزان تأثیر مثبت دارد بلکه می تواند به پبشرفت تحصیلی و بهبود وضعیت درسی آنها نیز کمک زیادی کند. بازی و ورزش باعث بهبود خلقیات و روحیه دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی می شود. در این شرایط آنها می توانند درس های خود را بهتر بخوانند و مفاهیم را دقیق تر و عمیق تر یاد بگیرند. ورزش و فعالیت های بدنی باید در برنامه روزانه همه دانش آموزان و حتی بزرگسالان قرار بگیرد.

همه ما از اهمیت ورزش کردن در زندگی باخبر هستیم. والدین می دانند که ورزش چقدر می تواند برای فرزند آنها مفید باشد. ورزش به غیر از آموزش، یک سرمایه گذاری بر روی سلامتی جسمی دانش آموزان است. نمی توانیم منکر این قضیه شویم که بازی و ورزش می تواند به رشد کودکان و نوجوانان بسیار کمک کند. اگر فرزند دانش آموز در خانه دارید، از همین حالا سعی کنید فعالیت های ورزشی را در برنامه روزانه فرزندتان قرار دهید.

ما در این مطلب می خواهیم درباره تأثیر ورزش در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و اهمیت آن برای سلامت جسمی و روحی آنها صحبت کنیم. نکات ارائه شده قطعاً هم برای والدین و هم برای مربیان مفید خواهند بود.

اهمیت بازی و ورزش در زندگی دانش آموزان

برای سال های طولانی است که ورزش به عنوان یک راه سالم ماندن و تناسب اندام معرفی شده است. اما باید گفت که این تعریف، چیزی فراتر از این مسئله است! امروزه ورزش برای رشد و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، یک ضرورت است. انجام فعالیت های ورزشی به آنها کمک می کند تا مهارت های زندگی را در خود ارتقا بدهند؛ مهارت هایی از جمله کار تیمی، رهبری، مسئولیت پذیری، صبر، اعتماد به نفس، اعتماد به گروه همسالان و … . این ها هستند که دانش آموزان را برای رویارویی با چالش های زندگی و مشکلات کار در آینده آماده می سازند.

از طریق ورزش کردن، دانش آموزان این فرصت را دارند که روی توانایی های جسمی و ذهنی خود کار کنند و به اهدافشان دست یابند. اهمیت ورزش و بازی های تیمی به اندازه ای است که هر ساله مسابقات زیادی در سراسر جهان برگزار می شوند و دانش آموزان زیادی در رشته های مختلف، موفق می شوند.

ورزش کردن از سنین پایین تر در دوره دبستان، یک مزیت بزرگ برای دانش آموزان دارد و می تواند کمک کند همه کودکان، جسمی قوی تر و ذهنی بازتر داشته باشند. ورزش و بازی می تواند موجب رشد تحصیلی و پیشرفت درسی دانش آموزان شود و موفقیت های بیشتری را برای آنها رقم بزند.

در قسمت بعدی با انواع مزایای ورزش برای دانش آموزان به طور مفصل تر آشنا می شویم.

مزایای جسمی و روانی ورزش کردن برای دانش آموزان چیست؟

فواید ورزش برای دانش آموزان، بی شمار است. داشتن فعالیت بدنی می توانند نقش حیاتی در تأمین زندگی شاد و سالم داشته باشد. تأثیر ورزش بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و سلامت جسمی و روانی آنها به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

۱-تناسب اندام

ورزش می تواند به دانش آموزان کمک کند تا از ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، سرطان، بیماری های قلبی، افسردگی، اضطراب و استرس در امان بوده و قلب سالم تری داشته باشند. ورزش کردن باعث بهبود تراکم استخوان و عملکرد ریه می شود. همچنین به کاهش سطح قند خون، کلسترول و فشار خون کمک می کند، خلق و خوی آنها و قدرت عضلانی را بهبود می بخشد، خطر چاقی را کاهش و سطح انرژی را افزایش می دهد.

ورزش کردن می تواند به داشتن عادات غذایی سالم و جلوگیری از چاقی کمک کند. دانش آموزانی که در ورزش ها شرکت می کنند معمولاً میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند و کمتر به خوردن غذاهای ناسالم مانند فست فودها تمایل دارند. علاوه بر این، با ورزش کردن، بدن، کالری بیشتری می سوزاند و به آنها کمک می کند بدنی قوی و سالم داشته باشند.

۲-کمک به بهبود خواب و سلامت قلب

ورزش کردن، یک راه عالی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های واگیردار و غیر مسری است. فعالیت های ورزشی، فواید زیادی برای سلامت قلب و عروق دارند؛ از جمله کاهش فشار خون و کلسترول. ورزش می تواند تاثیر مثبتی بر کیفیت خواب دانش آموزان داشته باشد.

۳- کاهش استرس

افرادی که بیشتر به ورزش علاقه دارند، در مقایسه با افرادی که به ورزش علاقه زیادی ندارند، بیشتر شاد هستند. فعالیت های هوازی مانند دویدن یا دوچرخه سواری، استرس و خطر ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی را کاهش می دهد.

۴-تنظیم هورمون ها

نقش ورزش در زندگی دانش ‌آموزان را می‌توان به صورت ترشح هورمون هایی از جمله اندورفین مشاهده کرد؛ همان مواد شیمیایی طبیعی که مسئول ایجاد “احساس خوب” در مغز هستند؛ یا هورمون‌هایی که بدن هنگام احساس درد یا استرس، آزاد می ‌کند. وقتی ورزش می کنید، بدن تان دوپامین و سروتونین ترشح می کند، که در شما احساس خوبی ایجاد می کند.

ورزش کردن چطور باعث پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود؟

اهمیت ورزش و بازی فقط به تأثیرات جسمی و روانی محدود نمی شود. ورزش می تواند از روش هایی، بر وضعیت درسی و پیشرفت تحصیلی همه دانش آموزان تأثیر مثبت بگذارد. در این خصوص به مزایای زیر توجه کنید:

۱-بهبود روابط اجتماعی

دانش آموزانی که به طور فعال تمایل به ورزش کردن و بازی های تیمی و گروهی دارند، می توانند پیوند و ارتباط بهتری با سایر همکلاسی های خود برقرار سازند. کار تیمی به آنها می آموزد چطور مهارت های رهبری و پیروی را به دست بیاورند، شخصیت سازی کنند، عزت نفس خود را تقویت کنند، تعامل اجتماعی داشته باشند و دیدگاه مثبت نسبت به اجتماع به دست بیاورند. به این ترتیب، دانش آموزان می توانند دوستان خوبی پیدا کنند که در تمامی مراحل تحصیلی، همراه همدیگر باشند.

۲-توسعه مهارت های زندگی

ورزش کردن، نه تنها به رشد سلامت جسمی و روانی دانش آموزان کمک می کند، بلکه مهارت های زندگی آنها را نیز توسعه می دهد. فعالیت های ورزشی، اخلاق، ارزش ها، نظم و انضباط و حس اعتماد متقابل را به آنها می آموزد. داشتن روحیه ورزشکاری به دانش آموزان کمک می کند تا با مراحل مختلف زندگی خود به خوبی روبرو شوند، و از رفتارهای ناهنجار، مانند مصرف مواد مخدر دوری نمایند. این یکی از مهم ترین تأثیرات ورزش در زندگی دانش آموزان است.

۳-مدیریت زمان و داشتن نظم و انضباط

یکی از مهم ترین تأثیرات ورزش کردن در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، کمک به مدیریت زمان و منظم بودن است. ورزش می تواند ذهن دانش آموزان را بازتر نگه دارد، که به آنها این امکان را می دهد تا بتوانند برای درس خواندن خود، بهتر برنامه ریزی نمایند. وقتی برای بازی و ورزش، از مقررات خاصی تبعیت می کنند، قانون مند می شوند و صبور بودن و منظم بودن را یاد می گیرند. به این ترتیب، مهارت مدیریت زمان در آنها رشد پیدا می کند.

۴-یادگیری باورهای مثبت و ارزش ها

ورزش کردن به نوعی می تواند صبور بودن و روحیه کار گروهی را در دانش آموزان تقویت کند. مهارت هایی از جمله مدیریت زمان، رهبری، پیروی از قوانین تیم، احترام متقابل، صداقت، قدردانی و … در دانش آموزان رشد پیدا می کند. این افراد، خیلی بهتر می توانند درس های خود را مطالعه کرده و در امتحانات موفق شوند.

جمع بندی

دانش آموزانی که به طور مداوم، فعالیت های ورزشی را دنبال می کنند، جسم و روان سالم تری دارند و می توانند به ورزش، به عنوان یک رشته شغلی نیز در آینده نگاه کنند. با ورزش کردن، هورمون های خوشحالی و شادی در بدن، بیشتر ترشح می شود که به سلامت روانی فرد بسیار کمک می کند.

با ورزش های تیمی است که دانش آموزان می توانند مهارت های زندگی و باورهای درست را یاد بگیرند و در تمامی درس های خود موفق شوند. ورزش، ذهن و بدن سالم را برایشان تضمین می کند تا بتوانند بر روی موضوعات درسی، تمرکز بهتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *