خوردن میوه ها و سبزیجات برای همه گروه های جامعه و در هر سنی مفید است. این خوراکی ها غنی از مواد معدنی و ویتامین ها هستند و فیبر کافی را فرآهم می سازند. این مواد غذایی ممکن است چندان مورد توجه بچه ها نباشد، پس والدین با یک سری روش ها می توانند کودکان خود را به خوردن میوه و سبزی بیشتر تشویق نمایند.

یکی از بزرگ ترین مشکلات اکثر والدین، تشویق بچه ها به خوردن میوه و سبزی است. آشپزی این روزها بسیار متنوع شده است و افراد مختلف می توانند مواد مغذی متنوعی را با خوردن غذاها به دست بیاورند. از مهم ترین سوالات والدین این است که چگونه می توانم فرزندم را به خوردن میوه و سبزیجات تشویق کنم؟

این چالش می تواند منبع رایج استرس و فشار برای والدین باشد. با توجه به اینکه این یک واقعیت برای بسیاری از ما است، تصمیم داریم نکاتی را در مورد اینکه چگونه فرزندانتان را به خوردن میوه‌ها و سبزیجات ترغیب کنید، و به کارگیری بهترین ایده های تشویق کردن، صحبت کنیم. وقتی بتوانید در این روش ها موفق شوید، یک حس آرامش ویژه به شما القا خواهد شد.

ترفندهای تشویق کودکان به خوردن میوه و سبزیجات

  • قدم اول، آرام باشید

وقتی بچه ها هنوز کوچک هستند، وادار کردن آنها به خوردن میوه ها و سبزیجات می تواند کمی دشوار باشد. کودکان بین ۲ تا ۸ سال کمترین احتمال کمبود مواد مغذی مهم را دارند. بهترین کار این است که یک جدول در مورد لیست مواد غذایی مورد نیاز برای کودک خود تهیه کنید. بچه ها در سنین مختلف، نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند.

به عنوان مثال، آیا می دانستید که یک وعده سبزیجات برای یک بچه ۴ تا ۸ ساله فقط ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری است؟ یا اینکه برای یک کودک ۲ تا ۴ ساله فقط به یک تکه کوچک میوه (سیب، هلو و …) نیاز دارید تا یک وعده کامل را دریافت کنند؟

وقتی این نکات را بدانید، استرس کمتری خواهید داشت و متوجه می شوید که اگر کودکتان کمتر میوه می خورد، فقط به دلیل نیاز بدنی او است و نه بیماری یا هر مشکل دیگر.

  • طرز تهیه میوه و سبزیجات مهم است

یکی از نکات مهم در تشویق کودکان به خوردن میوه و سبزیجات این است که در هر وعده غذایی (از جمله میان وعده ها) نوعی میوه یا سبزی را برایشان سِرو کنید. این می تواند مقداری سس سیب، برگ سبزیجات، پوره سیب زمینی شیرین یا حتی میوه های کنسرو شده باشد.

چرا این میان وعده ها بسیار مفید هستند؟ حتی اگر در هر وعده‌ غذایی، انها فقط چند لقمه بخورند یا اگر یک یا دو وعده از میوه‌ها و سبزیجات حذف شوند، به طور مداوم در طول روز از سبزیجات و میوه استفاده می کنند، پس از نظر تغذیه ای سالم خواهند بود.

از تکه های میوه که در کنار همدیگر می چینید برای زیباتر شدن ظرف غذاخوری استفاده کنید. توت فرنگی ها را می توانید با تکه های خرد شده کرفس تزئین کنید و مقداری هم کره بادام زمینی به آن اضافه کنید. ایده خوبی است که نصف لیوان اسموتی، یا یک قاشق غذاخوری توت یخ زده مخلوط شده با مقداری ماست ساده نیز به آن بیافزایید.

علاوه بر این، همیشه می‌توانید میوه ها و سبزیجات را تغییر دهید. به عنوان مثال، تکه‌های هویج را می‌توان خرد کرد و در وعده شام به سالاد اضافه نمود؛ و یا میوه‌های خرد شده را می‌توان در فریز، منجمد کرد تا بعداً به اسموتی اضافه شود.

  • خوردن میوه ها و سبزیجات را آسان تر کنید

یکی از ترفندهای مهم برای ترغیب فرزندانمبه خوردن میوه ها و سبزیجات این است که این خوراکی ها را به روشی آسان برای خوردن عرضه کنید.

به عنوان مثال، من مقداری سبزیجات را به همراه سس گیاهی سِرو کنید؛ یا به جای ارائه یک سیب کامل، آن را تکه تکه کنید، تا خوردن آن برای بچه ها آسان تر باشد.

  • اسموتی میوه یا سبزیجات تهیه کنید

تهیه اسموتی یکی از روش هایی است که می توانید فرزندان خود را به خوردن میوه ها و سبزیجات تشویق کنید. می‌توانید آن‌ها را زودتر درست کنید و در یخچال بگذارید (قبل از سرو باید آن‌ها را تکان دهید) یا فریز کنید. اسموتی های یخ زده برای خوردن بسیار سرگرم کننده هستند، همانطور که بچه ها به خوردن بستنی یا یخمک علاقه دارند.

  • سس خانگی درست کنید و به سالاد سبزیجات بیافزایید

تهیه یک سس خانگی و تهیه یک سالاد خوشمزه شامل هویج و کلم بروکلی، ایده عالی برای طول هفته است. هویج، خیار، فلفل دلمه ای و تکه های کرفس را به مدت یک هفته می توانید در یخچال نگهداری کنید بدون آنکه فاسد شوند. از افزودنی ها و شیرین کننده های سالم استفاده کنید. افزودن شیره خرما یا شیره انگور می تواند طعم ویژه ای به سس سالاد بدهد.

یک کودک روزانه به چه مقدار میوه و سبزی نیاز دارد؟

نیاز کودک به خوردن میوه ها و سبزیجات، به سن، وزن و سطح فعالیت بدنی او بستگی دارد. والدین باید با مراجعه به مراکز بهداشت، ابتدا وضعیت سلامتی بدن فرزند خود را ارزیابی کنند و سپس نیازهای غذایی او را بشناسند. به طور متوسط، اکثر کودکان خردسال روزانه به ۱-۲ فنجان سبزیجات نیاز دارند. برای بچه های بزرگ تر، این نیاز در طول روز می تواند کمی بیشتر باشد.

در هر وعده غذایی کودکان، یک واحد میوه و سبزی بگنجانید. حتی اگر بچه‌ها این خوراکی ها را نخورند، در معرض یک وعده غذایی متعادل و سالم، قرار می گیرند و احتمال اینکه در نهایت، به خوردن آنها تشویق شوند، بیشتر می‌شود. سبزیجات بهتر است همراه با شام یا ناهار مصرف شوند. میان وعده ها بهترین زمان برای مصرف انواع میوه است.

جمع بندی

میوه ها و سبزیجات، مواد مغذی زیادی را برای سلامتی کودکان در سنین مختلف فرآهم می سازند. این خوراکی ها غنی از مواد معدنی و ویتامین و فیبر هستند. با چند روش ساده که در قسمت فوق اشاره کردیم می توانید کودک خود را به خوردن این وعده های کوچک اما سال تشویق نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *