اهمیت و فواید گذراندن وقت با فرزندان، فراتر از آن است که تصورش را می کنید؛ این نوع رفتارهای مثبت می تواند تأثیرات بسیار عالی در آینده فرزندان داشته باشد. وقتی والدین با بچه های خود وقت کافی می گذرانند، احترام و ارزش کافی را برایشان ایجاد می کنند پس نوعی اعتماد به نفس و عزت نفس هم به وجود می آید.

آیا به اندازه کافی، با فرزندان خود وقت می گذرانید؟ زمان، بسیار ارزشمند است و عنصر مهمی در ایجاد پیوند صمیمانه بین والدین و فرزندان است. در واقع، گذراندن وقت، ساده ترین چیزی است که می توانید به فرزند خود بدهید. وقت گذاشتن با فرزندتان به این معنا نیست که یک ساعت از وقت خود را به او بدهید؛ برای والدین، بهترین زمان ممکن است به معنای تماشای تلویزیون، رفتن به سینما یا صرف ناهار در یک رستوران محلی باشد. اما باید گفت، برای فرزندتان، این برای ایجاد پیوند عمیق، هنوز کافی نیست.

سرعت سریع زندگی های خانوادگی امروزی باعث می شود که به راحتی فراموش کنیم گذراندن وقت با فرزندانمان چقدر مهم است. زمان، یکی از بزرگترین چیزهایی است که ما می توانیم به فرزندان خود بدهیم. فصل تابستان، فرصت های زیادی برای گذراندن وقت ارائه می دهد.

در ادامه این مطلب می خواهیم به مهم ترین مزایا و فواید گذراندان وقت با فرزندان اشاره کنیم. مهم نیست فرزند شما چند ساله است؛ آنچه مهم است اینکه آنها به شما، یعنی والدین خود نیاز دارند و شما به بهترین شکل باید در کنار آنها باشید.

مهم ترین فواید گذراندان وقت با فرزندان چیست؟

 • ایجاد عزت نفس در کودکان

کودکانی که با والدین خود وقت کافی  را می گذرانند و در فعالیت های مشترک شرکت می کنند، احساس مثبتی نسبت به ارزش های خود دارند. وقتی بچه ها احساس می کنند که والدینشان برای آنها ارزش قائل هستند، نسبت به خودشان احساس مثبت تری خواهند داشت. لازم نیست که فعالیت های خانوادگی، سفرهای پرهزینه باشد، بخش مهم این فعالت ها، صرفاً با هم بودن است. می توانید با هم دوچرخه سواری کنید یا یک بازی گروهی انجام دهید.

 • تقویت پیوندهای خانوادگی

خانواده هایی که فعالیت های روزمره را با هم به اشتراک می گذارند، پیوندهای قوی و عاطفی بهترین ایجاد می کنند. مطالعات نشان داده است که خانواده‌هایی که از انجام فعالیت‌های گروهی با هم لذت می‌برند، پیوند عاطفی قوی ‌تری دارند و همچنین توانایی خوبی در سازگاری با موقعیت‌های مختلف را کسب می کنند. سرگرمی، ورزش کردن، خواندن کتاب، تماشای فیلم یا سایر فعالیت های مورد علاقه خود را با آنها به اشتراک بگذارید. این یکی از مهم ترین فواید گذراندان وقت با فرزندان به شمار می رود.

 • ایجاد رفتارهای مثبت

کودکان و نوجوانانی که زمان بیشتری را با والدین خود می گذرانند، کمتر درگیر رفتارهای پرخطر می شوند. بر اساس مطالعات انجام شده، نتایج نشان داده است نوجوانانی که به ندرت شام را همراه خانواده خود می خورند، دو برابر بیشتر مستعد مصرف دخانیات و رفتارهای ناسالم هستند. کودکانی که مرتباً با خانواده خود غذا می خورند، معمولاً در مقایسه با گروه قبلی، رژیم غذایی بهتری دارند.

 • تشویق برای ارتباطات مثبت

از فواید گذراندان وقت با فرزندان، داشتن مهارت های ارتباطی مثبت است. وقتی با فرزندان خود وقت می گذرانید، محیط را برای ارتباطات آزادانه ایجاد می کنید. ارتباط خوب، برای فرزندان شما مهم است. پس آنها می توانند با صحبت کردن در مورد هر چیزی، احساس راحتی داشته باشند.

 • کمک به عملکرد تحصیلی فرزندان

از فواید گذراندان وقت با فرزندان، کمک به آنها در انجام تکالیف مدرسه یا مطالعه گروهی، به ویژه در سال های ابتدایی است و محیطی را ایجاد می کند که برای تدریس آنها بهتر خواهد بود.

 • کمک به فرزندان در رفتار با دوستان شان

کودکان با “مثال ها” مطالب را بهتر یاد می گیرند. اگر با گذراندن زمان در کنار هم، الگوی خوبی برای آن‌ها ایجاد کنید، به احتمال زیاد، این رفتارها را در سایر روابط زندگی‌شان نیز در نظر خواهند گرفت. کارهای ساده ای مانند بازی کردن با هم، به آنها کمک می کند تا تعامل با دیگران را بیشتر درک کنند. یکی از فواید گذراندان وقت با فرزندان این است که به اشتراک گذاری نظرات و مهربانی را به آنها آموزش می دهد.

والدین چقدر زمان با فرزندان خود می گذرانند؟

امروزه والدین، بیشتر از نسل گذشته، وقت خود را با فرزندان شان می گذرانند. پدرها و مادرها به طور متوسط، ​​روزانه، نزدیک به دو ساعت را با فرزندان خود سپری می کنند. در مقابل، والدین ۵۰ سال پیش کمتر از یک ساعت را با فرزندان خود سپری می کردند.

برخلاف نسل‌های گذشته، کودکان امروزی به توجه بیشتری نیاز دارند. در سال های اولیه زندگی، زمانی که کودکان با والدین خود می گذرانند، چندان تأثیری بر آینده کودک ندارد. با این حال، با نزدیک شدن به دوران نوجوانی، این ویژگی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بنابراین، چرا گذراندن زمان با کیفیت با فرزندتان اینقدر مهم است؟ گذراندن وقت با فرزندتان چه مزایایی دارد؟ در اینجا به برخی دیگر از فواید گذراندان وقت با فرزندان می پردازیم:

 • کاهش استرس؛ حفظ شغل، مطالعه، تربیت و سایر وظایف می تواند استرس زا باشد، اما گذراندن وقت با فرزندتان به عنوان یک کاهش دهنده استرس برای شما عمل کند.
 • ایجاد یک محیط محبت آمیز؛ وقتی هماهنگی بین والدین و کودک وجود داشته باشد، در خانه فراگیر می شود و یک محیطی دوست داشتنی ایجاد می کند.
 • یاد می گیرید که از فرزندتان قدردانی کنید؛ شما، صرفاً در آن زمان که وقتتان را با فرزندان خود می گذرانید، قدردانی از آنها را بهتر انجام خواهید داد.

مهمترین فواید گذراندان وقت با فرزندان، تأثیری است که بر پیوند و ارتباطات مفید با آنها می گذارد. وقتی فرزندان شما بزرگ می شوند، به احساس امنیت و تعلق نیاز دارند. این نوع رابطه های صمیمی به آنها اجازه می دهد تا عقاید و نظریات خود را به اشتراک بگذارند، خوب صحبت کنند و خوب گوش دهند. به این ترتیب، به این فکر نکنید که نکات تربیتی را باید اجرا کنید، بلکه به جای آن، برای فرزندتان خاطره سازی کنید.

راه های ساده برای گذراندن وقت با فرزندان

اگر به دنبال گذراندن زمان خوش و خاطره انگیز با فرزندان خود هستید، در اینجا به چند ایده اشاره کرده ایم:

 • زمان معینی را برای کودک خود در نظر بگیرید

زمانی را برای فعالیت با کودک خود در نظر بگیرید. اگر همسرتان زمان آزادتری دارد، می توانید این فعالیت ها را به یک کار سرگرم کننده خانوادگی تبدیل کنید. به فرزندتان، بسیار توجه کنید و آنچه را که می‌خواهد برآورده سازید.

 • به آنها کمک کنید تا بفهمند که برایتان خاص هستند

برای فرزندتان توضیح دهید و به او بفهمانید که زمان خاصی را برای او در نظر گرفته اید. به فرزندتان اجازه دهید دقیقاً متوجه شود که شما این کار را انجام می دهید فقط به این دلیل که کودکان برای شما خاص هستند.

 • به فرزندتان اجازه دهید در مورد فعالیت مورد علاقه شان تصمیم بگیرد

فرقی نمی‌کند بچه های شما دوچرخه ‌سواری کنند، با اسباب ‌بازی هایشان بازی کنند، نوشیدنی خنک درست کنند یا دستبند دست ساز بسازند، اجازه دهید فرزندتان فعالیتی را انتخاب کند که واقعاً به آن علاقه دارد.

جمع بندی 

به خاطر داشته باشید که گذراندن زمان با فرزندتان نباید پیچیده یا دشوار باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این فعالیت ها را سرگرم کننده و به یاد ماندنی تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *