تربیت فرزند واقع بین یعنی آموزش زندگی هدفمند که نتایج بسیار مثبتی در آینده فرد ایجاد خواهد کرد. روش های نوین تربیتی و رفتاری در دنیای امروزی تا حد زیادی شناخته شده است و والدین هم به آن آشنا هستند؛ پس چرا برای فرزندان خودمان این راهکارها را اجرا نکنیم؟ آیا ما به عنوان مربیان و والدین، نمی خواهیم فرزندمان، آینده ای درخشان داشته باشد؟! قطعاً که مشتاق پیشرفت آنها هستیم!

آیا این که به نظر می رسد دنیای ما بیشتر و بیشتر به سمت افرادی تغییر پیدا کرده که زندگی بسیار خودخواهانه و خودمحورانه ای دارند، ترسناک نیست؟ قطعاً همینطور است! دلیل این تغییرات منفی فقط می تواند یک چیز باشد؛ و آن هم “بی هدف بودن” است.

بخش ناخوشایند این قضیه این است که وقتی فرد بدون هدف زندگی می کند و زندگی برایش سخت می شود، تا زمانی که اوضاع بهتر نشده، دلیلی برای مبارزه کردن ندارد و کاملاً بی انگیزه می شود. اما بخش ترسناک‌تر این است که شما به عنوان والدین می خواهید بچه‌هایتان را از آن مراحل سخت، عبور دهید؛ پس به این فکر کنید آیا آنها هدفی دارند؟ آیا بچه های شما، زمانی که کارشان سخت و دشوار می شود، دلیلی برای جنگیدن دارند یا خیر؟

آیا می خواهید اطلاعات خوبی درباره تربیت فرزند واقع بین به دست بیاورید؟ پس بیایید با هم نگاهی به بهترین راهکارهایی داشته باشیم که می توانند این مراحل را ساده تر نمایند.

مهم ترین نکات در تربیت فرزند واقع بین

چگونه به فرزندان خود بیاموزیم که اهداف واقع بینانه تعیین کنند؟

به عنوان یک پدر و مادر، باید تا حد امکان، فرزندان خود را تشویق کنید. باید به آنها یاد بدهید که رویاهای بزرگ داشته باشند، اما به این شرط که رویاهایشان باید دست یافتنی باشند نه غیر اصولی و خیالی. جاه طلبی، یک ویژگی شگفت انگیز است، به خصوص زمانی که با روش های واقع بینانه ای، مورد تشویق قرار بگیرند. در ادامه می خواهیم درباره نحوه تعیین اهداف واقع بینانه و تربیت فرزند واقع بین صحبت کنیم.

  • اهداف غیر واقعی را شناسایی کنید

هدف غیر واقعی چیست؟ این نوع اهداف آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانیم به زودی در آن موفق شویم؛ پس شهامت خود را از دست می دهیم و تسلیم می شویم. فراموش نکنید که اهداف فرزندان شما نباید آنقدر دور و دراز باشند که حتی با زحمت زیاد هم نتوانند به آن‌ها دست یابند. هدف ها و ایده ها باید عملی باشند اما به تمرکز نیز نیاز دارند.

  • فرزندان را با مثال، رهبری کنید

یکی از مهم ترین راهکارهای تربیت فرزند واقع بین، رهبری صحیح است. شما باید از طرق مختلف، از جمله تعیین اهداف عاقلانه، الگوی فرزندان خود باشید. اگر آنها شما را فردی ‌جاه ‌طلب ببینند یا بخواهند راه شما را برای رسیدن سریع به موفقیت دنبال کنند، به این باور خواهند رسید که این راه درستی است. در عوض، این شما هستید که باید به آنها نشان دهید که چگونه به اهداف خود می رسید. بهتر است طرح و ایده داشته باشید و طبق برنامه پیش بروید. به این ترتیب، الگوی خوبی برای بچه هایتان خواهید بود.

  • هوشمندانه رفتار کنید

تعیین هوشمندانه اهداف به معنای ویژه بودن، قابل دستیابی، واقع بینانه و به موقع بودن است. شما نمی توانید فقط یک هدف بسازید و سپس انتظار تحقق آن را داشته باشید. یک برنامه عملی، به شما این امکان را می دهد تا اهداف خود را به درستی بررسی کنید. نتیجه کار، این است که فرزندان شما متوجه خواهند شد که وقتی اهداف با یک استراتژی عاقلانه، ساخته شوند، بسیار آسان تر می توان به آنها رسید.

  • یک برنامه خانوادگی یا کار گروهی در خانه ترتیب دهید

کار گروهی، تقریباً هر هدفی را دست یافتنی تر می سازد. این می تواند یکی از بهترین روش های تربیت فرزند واقع بین باشد. پیشنهاد می کنیم که خانواده خود را دور هم جمع کنید و روی یک هدف مشترک کار کنید. می توانید یکدیگر را تشویق کنید و در مورد بهترین راه برای رسیدن به یک هدف مشترک همدیگر را راهنمایی کنید.

آموزش دادن به فرزندان، با هدف تعیین اهداف واقع بینانه، به معنای انکار آرزوها و امیدهای آنها نیست. وقتی بچه های شما بدانند که مسئول آینده خود هستند، می توانند تصمیمات عاقلانه تری بگیرند. اهداف آنها منتظرشان نمی مانند. این خودشان هستند که باید هدف ها را تحقق بخشند. این گزینه را حتماً در خانه تان اجرا کنید و می توانید در آینده شاهد نتایج بسیار عالی آن باشید.

  • به فرزندانتان بیاموزید که چگونه رویاپردازی کنند

یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش رویاپردازی به کودکان و تربیت فرزند واقع بین این است که رویاهای خود را با آنها در میان بگذارید. این کار به آنها کمک می کند به طرز صحیح تری، الگوبرداری کنند. خیلی خوب است که رویاهایتان را به اشتراک بگذارید و اغلب در مورد آنها صحبت کنید؛ درباره روش چگونگی رسیدن به آنها و نحوه تلاش خودتان بحث و گفتگو کنید.

بهترین روش درباره این موضوع، همان روش محبوب و رایج، یعنی طوفان فکری است. رویاپردازی کودکان نیازی به توضیح یا تفسیر ندارد. حتی می توانند رویاهایی داشته باشند که در آینده باید به آنها برسند؛ آنچه مهم است اینکه رویاها باید واقع بینانه و قابل دستیابی باشند! رویاهای فرزندتان را بنویسید؛ این لیست نمی تواند آنها را محدود کند، و چه بسا برای یادآوری به آنها و ایجاد انگیزه است.

  • رفتارهای خودمحورانه را به آنها آموزش دهید

این راهکار در تربیت فرزند واقع بین، شاید کمتر شناخته شده باشد! به عنوان والدین باید به فرزندانتان یاد بدهید چطور نسبت به دیگران مهربان باشند؛ سخاوتمندانه رفتار کنند؛ همدل باشند؛ و دنیا را بسیار بزرگ تر و زیباتر ببینند. به آنها کمک کنید تا ببینند حتی اگر دنیا بزرگ تر از آنها است، اهداف آنها می تواند بزرگتر از جهان باشد.

  • کودکان را در مسیر درست هدایت کنید

فرزندان خود را بشناسید؛ توانایی ها و روحیات و علاقه مندی های آنها را دقیقاً بررسی کنید. تنها در این صورت است که در تربیت فرزند واقع بین موفق خواهید بود. تلاش هایشان را تماشا کنید و دقت کنید که آنها دقیقاً به چه افرادی تبدیل شده اند. باید برایتان مهم باشد که آنها چه استعدادهای طبیعی دارند و شما چطور می توانید به آنها کمک کنید تا بهتر از آن بهره بردای کنند.

  • به فرزندانتان اجازه دهید تا جهان را تجربه کنند

در حالی که فرزندانتان هنوز با شما زندگی می کنند، مهم است که یک آزادی نسبی را برایشان در نظر بگیرید. این کار به آنها فرصتی می دهد تا یاد بگیرند چگونه کارها را خودشان انجام دهند؛ در حالی که هنوز تحت حمایت شما قرار دارند. به آنها فرصت بدهید تا خودشان تصمیم گیری کنند. به آنها اجازه دهید شکست بخورند. به آنها بیاموزید که چگونه از اشتباهات خود درس بگیرند. اینها از ترفندهای تربیت فرزند واقع بین محسوب می شود که گاهی از آنها غافل می شویم!!

اگر فرزندانتان در زندگی شان هرگز نتوانند طعم آزادی، پاداش ها و پیامدهای انتخاب هایشان را بچشند و تجربه کنند، وقتی ناگهان در یک موقعیت ویژه قرار بگیرند چه خواهند کرد؟

این مهارت ها را باید همین الان به آنها آموزش دهید. فرصت ها را برای آنها ایجاد کنید. در ابتدا از موقعیت های کوچک تر شروع کنید. فقط به یاد داشته باشید که مهم است فرزندان خود را در تعامل با دنیای اطراف خود قرار دهید. اگر ما به عنوان والدین نتوانیم فرزندان خود را آماده کنیم، پس چه کسی قرار است این مهارت ها را به آنها بیاموزد؟ در غیر این صورت، بچه هایمان به دنیا واگذار خواهند شد که حتی فکر آن هم می تواند ترسناک باشد!!!

جمع بندی و نتیجه گیری

در این متن به مهم ترین راهکارهای کاربردی در تربیت فرزند واقع بین اشاره کردیم. اگر نگران آینده شغلی و زندگی فردی بچه های خود هستید باید از همین حالا تکنیک های مهارت آموزی را برای آنها اجرا کنید. این موارد را جدی بگیرید؛ حتی اگر فرزندان شما هنوز خردسال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *