به عنوان والدین و معلمان مدرسه، شما مسئول هستید که به دانش آموزان و فرزندان خود بیاموزید که چگونه شهروندانی محترم، مؤدب و مهربان باشند؛ این یعنی تربیت دانش آموزان قانون پذیر. در حالی که مشاهده می کنیم بسیاری از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به اقتدار، احترام نمی گذارند، اهمیت دارد که در سنین پایین در مورد اهمیت رعایت قوانین برای حفظ دنیای امن تر برای همه، به فرزندان خود آموزش هایی را بدهید.

تربیت دانش آموزان قانون پذیر هم در منزل و هم در مدرسه بسیار اهمیت دارد و کمک می کند تا این گروه سنی در جامعه نیز به درستی رفتار کنند. این ۵ راهکار مؤثر و کاربردی که در قسمت زیر بررسی می کنیم، برای کمک به فرزندانتان است تا بتوانند شهروندانی قانونمند باشند؛ همچنین این روش ها می تواند احترام و اطاعت را به آنها بیاموزد. اگر این راهکارها را اجرا کنید و خودتان هم به آنها پایبند باشید، دانش آموزان می فهمند که قوانین وضع شده را باید محترم بشمارند و از آنها پیروی کنند.

  • یک نمونه خوب ایجاد کنید

بچه‌ها به والدین خود نگاه می‌کنند و معمولاً کارهایی را تقلید می‌کنند که می‌بینند آنها روزانه انجام می‌دهند. با الگو قرار دادن خودتان و اینکه شما یک شهروند مطیع قانون هستید، فرزندان شما نیز احتمالاً هم در زمان حاضر و هم در آینده از قوانین پیروی خواهند کرد. هرگز از مجریان قانون در جامعه برای دانش آموزان تان بدگویی نکنید. این رفتار شما نقش بسیار مهمی در تربیت دانش آموزان قانون پذیر دارد و آنها از شما الگوبرداری خواهند کرد.

  • احترام به مراجع و افراد بزرگ تر

تبدیل شدن به یک شهروند مطیع قانون (فرد قانون پذیر)، با احترام به مقامات و مراجع شروع می شود. این کار را با آموزش دادن به فرزندان خود در سنین پایین شروع کنید. آنها در این مراحل باید به والدین، معلمان، مربیان و سایر افراد که در موقعیت رهبری قرار دارند، احترام بگذارند. حتی اگر فرزندان شما از قانون خاصی ناراضی هستند، یا با یک شخصیت خاص، اختلاف دارند، باز هم باید به آنها احترام بگذارند و همیشه مهربان باشند. این روش، یکی از مهم ترین اصول تربیت دانش آموزان قانون پذیر محسوب می شود و در آینده فرد نقش مهمی ایفا می کند.

  • احترام به جامعه

فرزندان شما نه تنها باید به قانون روابط فردی احترام بگذارند، بلکه باید به جامعه خود و مکانی که در آن زندگی می کنند نیز احترام بگذارند. به دانش آموزان تان بیاموزید که تمیز کردن زباله ها، پرهیز از ریختن زباله در محیط، مهربانی با درختان، گیاهان و سایر موجودات زنده، بازیافت و عدم بدرفتاری با اموال دیگران، بسیار مهم است. این کار کمک می کند تا دنیا به مکانی بهتر و تمیزتر برای زندگی تبدیل شود و مهارت های قانون مداری فرزندان شما را توسعه دهد.

  • مراقب اعمال خود باشید

حواستان به گفتارهایی که در هنگام بیرون رفتن با فرزندانتان می گویید و یا کارهایی که انجام می دهید باشد. بچه‌ها تک تک کارهای کوچکی را که والدینشان انجام می‌دهند، تشخیص می‌دهند، مخصوصاً اگر قانون را زیر پا بگذارند. در حضور فرزندانتان، زباله به بیرون نریزید، از چراغ قرمز عبور نکنید، در حین رانندگی با تلفن همراه خود صحبت نکنید یا قوانین دیگر را زیر پا نگذارید. این کارها به مرور زمان به تربیت دانش آموزان قانون پذیر بسیار کمک خواهد کرد. این کارها دقیقاً از داخل خانه باید صورت بگیرد.

  • مقابله با نقض قوانین

در حالی که می دانید بهترین روش های تربیت دانش آموزان قانون پذیر چیست، آنها گاهی اوقات مرتکب اشتباه می شوند و ممکن است یک یا چند قانون را زیر پا بگذارند. اگر فرزند شما قانون را زیر پا بگذارد، چه در خانه باشد و چه زمانی که بیرون از خانه است یا حتی در مدرسه، باید برای نشان دادن این که این روش، رفتار صحیحی نیست، اقدامی انجام دهید. روش های درست تنبیه کردن یا جبران این نقض قانون را به طور صحیح اجرا کنید تا اثرات مثبتی داشته باشد.

  • هدف از اطاعت از قوانین را توضیح دهید

به فرزندان خود توضیح دهید که چرا رعایت قانون در زندگی روزمره برای آنها مهم است. برای آنها توضیح دهید که چگونه قوانین، رفاه جامعه و افراد را تضمین می کنند. عواقب نقض قوانین را برای آنها توضیح دهید. هنگامی که آنها نقش قوانین را در تضمین نظم در جامعه درک کنند، به آنها با تمام وجود احترام گذاشته و از آنها پیروی می کنند.

  • اعتراض کردن از طریق روش صحیح

به دانش آموزان تان بیاموزید که به ارزش های خود پایبند باشند و از آنچه که فکر می کنند درست است دفاع کنند. با این حال، برایشان توضیح دهید که اعتراض از روش صحیح، بدون خشونت یا اعمالی که می تواند به اموال عمومی آسیب برساند، مهم است. آنها را تشویق کنید که با بزرگ تر خود مکاتبه کنند و از آنها بخواهند به شکایات شان رسیدگی کرده و برای اطمینان بیشتر، مراحل رسیدگی را پیگیری کنند.

  • ایجاد نظم و انضباط در خانه

یک راه موثر برای آموزش و تربیت دانش آموزان قانون پذیر این است که مطمئن شوید قوانینی را که در خانه برایشان تعیین کرده اید رعایت می کنند. پیروی از قوانین در خانه، آنها را به پیروی از قوانین جامعه بزرگتر عادت می دهد. به همین ترتیب، شما باید رعایت قوانین مدرسه مانند وقت ‌شناسی، پوشیدن لباس‌های فرم مناسب، رعایت آداب امتحانات و غیره را زیر نظر بگیرید. وقتی از مکان‌های عمومی دیدن می‌کنید، خواه پارک باشد یا کتابخانه، به آنها بیاموزید که قوانین این مکان‌ها را رعایت کنند.

جمع بندی

تبدیل شدن به یک شهروند مطیع قانون و تربیت دانش آموزان قانون پذیر، یک شبه اتفاق نمی فتد. یادگیری این آموزش ها از خانه شروع می شود و به عنوان والدین، وظیفه شما است که فرزندتان را در مسیر درست هدایت کنید و او را برای موفقیت در مراحل بعدی آماده سازید.

یادگیری احترام به قانون و اقتدار به فرزندان شما کمک می کند تا وقتی بزرگ شدند، راحت تر با جامعه سازگار شوند. بنابراین، مطمئن شوید که از همان ابتدا، پایه های قوی را برایشان فرآهم کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *