رشد قد در کودکان، یک چالش مهم است. اکثر والدین دوست دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا به طور عمده، به عنوان نشانه ای از سلامتی در نظر گرفته می شود. معمولاً والدین تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم هستند، رشد می کنند و قد آنها به عنوان نشانه ای از وضعیت سلامت کلی آنها تلقی می گردد.

رشد قد در کودکان تحت تأثیر عوامل مختلفی تعریف می شود. ژن ها بیشترین اثر را در تعیین قد کودک دارند؛ با این حال، این تنها عاملی نیست که بر آن تأثیر می گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می توانند بر قد کودکان تأثیر زیادی داشته باشد. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند.

به این ترتیب، اجازه دهید نگاهی به ۱۰ روش برتر برای رشد قد در کودکان بیندازیم.

چگونه می توانیم به رشد قد کودکمان کمک کنیم؟

راه‌های زیادی وجود دارد که والدین می‌توانند با اجرای آنها، بر رشد قد در کودکان شان تأثیر بگذارند؛ و ما در ادامه این قسمت، فهرستی از ده راه برتر را آماده کرده ایم.

۱- داشتن یک رژیم غذایی متعادل

مهمترین جنبه افزایش قد کودک این است که والدین باید از تغذیه مناسب او اطمینان حاصل کنند. غذایی که کودک مصرف می کند باید سالم باشند تا در رشد قد در کودکان، تأثیر مثبت بگذارد. یک رژیم غذایی متعادل عمدتاً شامل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی و ویتامین ها به نسبت صحیح است – مصرف تنها یکی از اینها می تواند تأثیر منفی بر سلامتی داشته باشد.

همچنین به عنوان والدین باید اطمینان حاصل کنید که کودک از خوردن غذاهای ناسالم، دوری کند – این ها شامل غذاهایی مانند همبرگر، نوشیدنی های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ شده می باشد. پروتئین های بدون چربی به مقدار کافی، همراه با سبزیجات برگ دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم، بهترین منابع غذایی برای تقویت رشد قد در کودکان هستند. کربوهیدرات های ساده باید در اکثر موارد، حذف شوند.. یک رژیم غذایی متعادل، نه تنها مواد مغذی مناسبی را برای افزایش قد کودک شما فراهم می کند، بلکه او را از هر نظر، قوی تر می سازد.

۲- انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی اگر ساده باشند، می توانند تاثیر زیادی بر رشد قد در کودکان شما داشته باشند. آشنایی کودک با تمرینات کششی از سنین پایین، روند رشد قد را تسهیل می سازد. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات کمک می کند و همچنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهبود می بخشد.

تمرینات کششی می توانند ساده باشند. برای کمک به رشد قد در کودکان، او را وادار کنید تا روی انگشتان پا بایستد و پشتش به دیوار باشد و عضلات پایش را در حالی که همزمان به سمت بالا دراز می کند، بکشد. یکی دیگر از تمرینات ساده برای کشش این است که کودک روی زمین بنشیند و پاهایش را از هم باز ‌کند و بازوهایش را به انگشتان هر دو پا نزدیک کند.

۳- استفاده از ورزش و تمرین بارفیکس

ده ها سال است که بارفیکس، یعنی نوعی آویزان شدن، برای والدینی که می خواهند فرزندانشان بلندقدتر باشند، توصیه شده است. آویزان شدن از میله بارفیکس، به کشیده شدن ستون فقرات کمک می کند، که نقش مهمی در رشد قد در کودکان دارد.

۴- حرکات یوگا

تمرین های یوگا شامل کشش و تعادل هستند، بنابراین برای رشد قد در کودکان ایده آل است. برخی تمرینات یوگا به ویژه برای کمک به رشد قد در خردسالان مفید هستند. بهتر است یوگا و تمرینات تخصصی را زیر نظر مربی یوگا دنبال کنید تا از آسیب وارد شدن به عضلات بدن جلوگیری شود.

۵-تمرینات پرشی

تمریناتی مانند پرش وجود دارد که به رشد قد در کودکان کمک می کنند. این ورزش که به دلیل اثرات فوق العاده آن بر قلب نیز شناخته شده است، برای بلند قد شدن بچه ها مفید می باشد. هنگامی که یک فرد پرش انجام می دهد، بدن به طور کامل کشیده می شود، بنابراین باعث رشد عمودی در کودک می شود.

۶- شنا کردن

شنا کردن یکی دیگر از عادت های سالم است که به رشد قد در کودکان شما کمک می کند. شنا یک ورزش برای تمام بدن است، به این معنی که تمام ماهیچه های بدن را به بهترین نحو، درگیر می سازد. شنا به مدت طولانی می تواند به کودک شما کمک کند تا هر گونه چربی اضافی بدن را از دست بدهد و در کل، او را سالم تر نگه می دارد. این ورزش، شامل کشش های متوالی به جلو است که ستون فقرات را تقویت می کند و زمینه را برای داشتن قد بلندتر و سالم تر فراهم می سازد. شنا نیز یک فعالیت بسیار لذت بخش است و همه کودکان به آن علاقه دارند!

۷- دویدن

آهسته دویدن، یک ورزش شگفت انگیز است، نه فقط برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز طیف وسیعی از مزایا را دارد. آهسته دویدن، استخوان های پا را تقویت می کند و همچنین مقدار HGH، هورمون رشد را که برای رشد بدن لازم است، افزایش می دهد. برای کمک به رشد قد در کودکان، می توانید همراه با آنها ورزش کنید و بدوید.

۸- خوب خوابیدن

هرگز نمی توان از اهمیت خواب کافی و نقش آن در رشد قد در کودکان غافل شد! نه فقط برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز خوب خوابیدن مهم است. خواب نادرست و ناکافی در درازمدت بر رشد کودک شما تأثیری نمی‌گذارد، با این حال، اطمینان حاصل کنید که کودک در شب‌، ۸ ساعت خواب کافی دارد. این توصیه به این دلیل است که هورمون رشد در کودکان، HGH، تنها زمانی ترشح می شود که کودک می خوابد. این هورمون، نقش مستقیمی در بلند قد تر شدن فرزند شما دارد.

۹- وضعیت بدن مناسب

برای افزایش قد فرزندتان، داشتن وضعیت بدنی مناسب، ضروری است. افتادگی یا خمیدگی می تواند فشار نامناسب را به ستون فقرات وارد کند؛ عاملی که می تواند تأثیرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد. علاوه بر این، وضعیت نامناسب می تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد که رشد او را به خطر می یندازد. سعی کنید به کودکتان بیاموزید که راست بایستد، راه برود و درست بنشیند.

۱۰-برخورداری از نور خورشید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه ها و استخوان ها کمک می کند و در رشد قد در کودکان بسیار مؤثر است. ویتامین D همچنین به جذب کلسیم در رژیم غذایی کمک می کند و در تقویت استخوان ها نقش به سزایی دارد.

بنابراین فرزندتان را تشویق کنید که بازی های ویدیویی را رها کند و زیر نور خورشید، در فضای بیرون بازی کند. در این شرایط حتماً از کرم های ضد آفتای مناسب برای پوست کودک خود استفاده کنید. سایر منابع ویتامین D شامل ماهی های چرب و غذاهای دریایی، قارچ و زرده تخم مرغ است.

جمع بندی

راه‌های زیادی برای کمک به رشد قد در کودکان وجود دارد، اما همه آن‌ها تنها زمانی عمل می‌کنند که با سایر فعالیت‌های این فهرست، تکمیل شوند. یک رژیم غذایی خوب باید با ورزش منظم و خواب خوب همراه باشد، در غیر این صورت، فرد به آنچه می خواهد نمی رسد. بنابراین از فرزند خود به نحو صحیح مراقبت کنید. در صورت لزوم با متخصصان تغذیه کودکان مشورتی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *