اگر حیوان خانگی دارید، ممکن است با این سوال مواجه باشید که چگونه به بچه ها، مهربانی با حیوانات را بیاموزید. با ایجاد یک پل ارتباطی بین کودکان و حیوانات، فرصت‌هایی را برای آنها فراهم می ‌کنید تا ارزش‌های مطلوب را به دست آورند. آموزش مهربانی کردن با حیوانات به کودکان در سنین پایین، باعث القای برخی ویژگی های شخصیتی مانند مهربانی، همدلی، درک و مسئولیت می شود. آنها می فهمند که حیوانات خانگی نیز سزاوار رفتار و محبت ویژه هستند.

وقتی به کودکان می آموزیم که با حیوانات مهربان باشند، اهمیت شفقت و همدردی با سایر موجودات زنده را به آنها نشان می دهیم. این یک درس مهم و ارزشمند است که به آنها در مراحل مختلف زندگی شان کمک می کند. مراقبت از حیوانات می تواند همدلی، مهربانی و عزت نفس را به کودکان بیاموزد.

ما در این مطلب درباره ۵ راه درست برای آموزش مهربانی با حیوانات به کودکان صحبت می کنیم و آموزش رفتار و اهمیت احترام به محیط زیست به بچه ها را بررسی خواهیم کرد. اگر حیوان خانگی دارید، این نکات می توانند برایتان مناسب باشند. حتی اگر به فکر خرید حیوان خانگی مناسب برای فرزند خود هستید، باز هم این موارد، راهنمای خوبی برایتان خواهند بود.

۱-کودک را تشویق کنید حیوانات در طبیعت را مشاهده کند

بهترین راه برای اینکه به کودکان نشان دهیم که حیوانات جایگاه منحصر به فرد خود را در جهان دارند، مشاهده آنها در زیستگاه طبیعی شان است. توجه کنید که بردن کودکان برای دیدن حیوانات اسیر در سیرک یا پارک، این ایده را تقویت می کند که حیوانات فقط برای خدمت به انسان ها (یعنی از طریق سرگرمی) وجود دارند! و این یک تفکر غلط است!

گذراندن زمان در طبیعت (مانند پیاده روی در باغ، بازدید از یک پارک ملی یا زیستگاه حفاظت شده) راهی عالی برای کمک به کودک است تا حس ارتباط عمیق و احترام به دنیای طبیعی برای او ایجاد شود. اهمیت احترام گذاشتن به حیوانات وحشی از راه دور، و حفاظت از زیستگاه آنها، و پرتاب نکردن زباله ها روی زمین را به کودک خود بیاموزید. این روش مهمی است که به آنها آموزش می دهد با حیوانات مهربان باشند.

۲- در مورد رفتارهای طبیعی حیوانات، کتاب هایی را برای کودکان بخوانید

اکثر کودکان، کنجکاوی طبیعی نسبت به حیوانات دارند و مشتاق هستند در مورد آنها چیزهای جدید بیاموزند. کتاب ‌هایی را انتخاب کنید که نه تنها درباره زیستگاه حیوانات باشد، بلکه بر روی موضوعات رژیم غذایی، و ویژگی‌های فیزیکی گونه‌ های مختلف، یا ویژگی‌های اجتماعی، عاطفی و رفتاری آن ‌ها تمرکز کند. در مورد ویژگی های انسان ها و حیوانات دیگر با فرزند خود صحبت کنید. درباره بهترین کتاب های علمی روز تحقیق کنید و سعی کنید که آنها را برای بچه ها خریداری کرده یا از کتابخانه محلی به امانت بگیرید.

۳- مسئولیت مراقبت از حیوان خانگی را به کودکان بسپارید

اگر از یک حیوان خانگی مراقبت می کنید، بهتر است برخی وظایف مراقبت از حیوان را به کودک خود بسپارید. با تعیین وظایف متناسب با سن کودک (مثلاً پر کردن کاسه آب حیوان)، مسئولیت برآوردن نیازهای اولیه حیوان خانگی را به کودک تان بدهید. آموزش اهمیت سرپرستی از حیوان خانگی، راهی ارزشمند برای آموزش مهربانی و توجه به نیازهای حیوانات است. این کار حتی می تواند به نوعی حس مسئولیت را نیز در کودکان تقویت کند.

درباره اهمیت تامین غذا، آب شیرین و بازی کردن با حیوانات، با کودک خود صحبت کنید. این کارها جزو روش های آموزش مهربانی با حیوانات به کودکان هستند.

۴-کودک را به رفتار و زبان محترمانه با حیوانات تشویق کنید

به کودکان نوپا و کودکانی که برای اولین بار است با حیوانات تماس دارند، بیاموزید که رفتار ملایم داشته باشند. کودکان را از رفتارهای خشن و بی ادبانه منبع کنید. آموزش های رفتار درست را به آنها بدهید. کودکان با الگو گرفتن از شما بهترین چیزها را یاد می گیرند و الگو قرار دادن رفتار مسالمت آمیز، با ملاحظه و محترمانه، یکی از قدرتمندترین درس هایی است که می توانند از شما یاد بگیرند.

۵- کودکان را به بازدید از محل نگهداری حیوانات محلی (حفاظت شده) ببرید

بازدید از یک پناهگاه حفاظت شده محلی، مخصوص نگهداری حیوانات، در مورد تأثیرات مثبت و منفی که انسان می تواند بر حیوانات دیگر بگذارد، آموزش هایی را به کودکان می دهد. گاهی برخی از حیوانات خانگی مورد آزار و صدمه واقع می شوند و به این پناهگاه ها ارجاع می شوند. کودکان می توانند از این حیوانات دیدن کنند و شما آموزش های رفتار درست و مهربان بودن با حیوانات را به بچه ها می دهید.

جمع بندی

همانطور که به راه ‌های بیشتری برای آموزش مهربانی با حیوانات به کودکان فکر می‌ کنید، می ‌توانید این ایده ‌ها را که در این بحث به آنها اشاره کردیم نیز امتحان کنید و فعالیت‌های مرتبط با طبیعت را انجام دهید. مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که این شیوه ها را تا حد امکان سرگرم کننده و مثبت برگزار کنید. شروع آموزش های کوچک می تواند با نگهداری از یک حیوان خانگی یا از طریق داوطلب شدن برای کمک به حیوانات در زیستگاه ها انجام شود. به تدریج، همانطور که فرزندان شما بزرگتر می شوند، خواهید دید که چگونه برای حیوانات و زیستگاه شان احترام قائل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *