مدیریت استرس در نوجوانان و رسیدگی به مشکلات کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. والدین می توانند از طریق چندین راهکار ساده، با این مشکلات مواجه شوند و حتی مقابله کنند. در کوتاه‌ مدت، استرس می‌تواند نوجوانان را در وضعیت نامطلوب قرار دهد اما در طولانی مدت، اثراتی به مراتب بدتر دارد. در این مطلب می خواهیم درباره دلایل استرس، روش های رفع آن و نحوه برخورد والدین صحبت کنیم.

استرس مزمن در نوجوانان ناشی از فشارهای پایان ناپذیر، مرتبط با بیماری همه گیر کرونا، ناآرامی های اجتماعی یا خشونت ها است و اثرات آن متفاوت می باشد. استرس طولانی ‌مدت که کنترل نشده باشد، می‌تواند فهرستی طولانی از مشکلات سلامت جسمی و روانی را ایجاد کند. استرس طولانی مدت می تواند باعث فشار خون بالا، تضعیف سیستم ایمنی بدن و بیماری هایی مانند چاقی و بیماری های قلبی شود. همچنین می تواند مشکلاتی را برای سلامت روانی ایجاد کند؛ مانند اضطراب و افسردگی یا اختلالاتی که در جوانان، شایع تر می شوند. همین دلایل کافیست که اهمیت مدیریت استرس در نوجوانان را درک کنید.

استرس در نوجوانان همیشه شبیه استرس در بزرگسالان نیست. اما مانند بزرگسالان، کودکان و نوجوانان هم می توانند راه های سالمی را برای مقابله با این وضعیت پیدا کنند. جوانان و والدین شان می توانند یاد بگیرند که علائم استرس بیش از حد را تشخیص دهند و با شیوه های مناسب، آن را مدیریت نمایند.

منابع استرس در کودکان خردسال چیست؟

برای کودکان خردسال، بروز تنش در خانه، منبع رایج استرس است. به عنوان مثال، کودکان ممکن است از اختلافات خانوادگی، طلاق یا مرگ یکی از والدین، ناراحت شوند. حتی تغییرات مثبت، مانند خرید یک خانه جدید، به دنیا آمدن یک خواهر یا برادر جدید، عواملی هستند که درک و پذیرش آن می تواند برای کودک، سخت باشد.

محیط مدرسه، یکی دیگر از منابع متداول ایجاد استرس و نگرانی برای کودکان است. کودکان خردسال ممکن است در مورد دوست یابی، برخورد با دانش آموزان بزرگ تر یا کنار آمدن با معلمان خود استرس داشته باشند. همچنین ممکن است در مورد فصل امتحانات و نمرات، مضطرب باشند.

منابع استرس در نوجوانان و نوجوانان چیست؟

همانطور که کودکان، بزرگ و بزرگ تر می شوند، منابع استرس آنها نیز افزایش می یابد. نوجوانان، بیشتر از کودکان خردسال به دلیل رویدادها یا موقعیت های بیرون از خانه، تحت استرس قرار می گیرند.

حضور در میان گروه همسالان می تواند به کاهش استرس کمک کند، اما با این حال، همسالان می توانند منبعی از بروز استرس نیز باشند. روابط اجتماعی در سنین نوجوانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بسیاری از نوجوانان، نگران ارتباطات خود، اولین روابط عاشقانه و فشار سایر همسالان در مورد مصرف مواد و …. هستند. اگر این دلایل را بشناسید، مدیریت استرس در نوجوانان را بهتر می توانید انجام دهید. این کار در برخی مراحل به کمک مشاور نیاز دارد.

علائم استرس را بشناسید

علائم استرس در جوانی می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود و شناخت آنها به مدیریت استرس در نوجوانان کمک می کند:

 • تحریک پذیری و عصبانیت

کودکان، کلماتی برای توصیف احساس خود ندارند و گاهی اوقات، این تنش به یک حالت روحی بد تبدیل می شود. حالت های کودکان و نوجوانان با استرس زیاد، ممکن است نسبت به حالت عادی، بحث برانگیزتر باشند.

 • تغییرات در رفتار

کودکان یا نوجوانانی که قبلاً شنونده خوبی بوده اند، به طور ناگهانی، تغییر رفتار می دهند. یک نوجوان که قبلاً فعال بوده، در حال حاضر نمی‌خواهد خانه را ترک کند. تغییرات ناگهانی می‌تواند نشانه‌ای از بالا بودن سطح استرس باشد. در ادامه درباره روش صحیح مدیریت استرس در نوجوانان صحبت خواهیم کرد.

 • مشکل در خوابیدن

نوجوانان ممکن است از احساس خستگی دائمی، خواب بیش از حد معمول، یا مشکل داشتن در خوابیدن در شب شکایت کنند.

 • بی‌توجهی به مسئولیت‌ها

اگر یک نوجوان، تغییرات ناگهان در فعالیت های ذهنی داشته باشد؛ تکالیفش را فراموش می کند، یا بیشتر از حد معمول انجام آنها را به تعویق می اندازد، استرس می تواند یک عامل آن باشد.

 • غذا خوردن شان تغییر می کند

کم یا زیاد خوردن، هر دو می تواند واکنشی به استرس باشد.

 • بیشتر بیمار شدن

استرس اغلب به صورت علائم فیزیکی ظاهر می شود. کودکانی که استرس دارند اغلب با سردرد یا معده درد هم روبرو بوده اند.

روش های کاربردی برای مدیریت استرس در نوجوانان

مواجهه با عوامل استرس زا و مدیریت استرس در نوجوانان، یک واقعیت زندگی برای کودکان و بزرگسالان است. استراتژی های زیر می توانند به کنترل استرس کمک کنند:

 • خوب خوابیدن

خواب کافی برای سلامت جسمی و روحی ضروری است. کارشناسان، ۹ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه را برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله توصیه می کنند. نوجوانان به ۸ تا ۱۰ ساعت در شب نیاز دارند. برای کنترل و مدیریت استرس در نوجوانان، خواب کافی باید در اولویت باشد. برای محافظت چشم ها، استفاده از صفحه نمایشگر در شب را محدود کنید و از نگه داشتن وسایل دیجیتال در اتاق خواب خودداری نمایید.

 • ورزش کردن

فعالیت بدنی، یک کاهش دهنده استرس برای افراد در هر سنی است. حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت در روز برای نوجوانان ۱۰ تا ۱۷ ساله توصیه شده است.

 • حرف زدن درباره عامل استرس

صحبت کردن با یک فرد بزرگسال مورد اعتماد، در مورد موقعیت های استرس زا می تواند به نوجوانان کمک کند تا راه حل بهتری پیدا کنند.

 • اختصاص زمانی برای سرگرمی و آرامش

درست مانند بزرگسالان، کودکان و نوجوانان برای انجام کارهایی که باعث شادی آنها می شود به زمان نیاز دارند، خواه این زمان، بازی با لگوهای ساختمانی باشد یا ساعاتی برای تمرین موسیقی یا هنر. در حالی که برخی از کودکان در فعالیت های مختلف، رشد می کنند، برخی دیگر به زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارند. برای مدیریت استرس در نوجوانان می توانید یک تعادل سالم بین فعالیت های مورد علاقه و اوقات فراغت پیدا کنید.

 • رفتن به بیرون از خانه

گذراندن زمان در طبیعت، یک راه موثر برای کاهش و مدیریت استرس در نوجوانان است. محققان دریافته‌اند افرادی که در طبیعت با فضای سبز زندگی می‌کنند، افسردگی، اضطراب و استرس کمتری دارند.

 • نوشتن درباره ترس ها

تحقیقات نشان داده است که بیان ترس ها به صورت کتبی می تواند به کاهش پریشانی روانی و بهبود رفاه نوجوانان کمک کند. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان داده اند که نوشتن در مورد احساسات مثبت – مانند چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید یا به داشتن آنها افتخار می کنید – می تواند علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

 • کسب مهارت ذهن آگاهی

محققان دریافتند که نوجوانانی که ذهن‌آگاهی را یاد گرفته‌اند، به طور قابل‌توجهی نسبت به نوجوانانی که این کار را نمی ‌کنند، پریشانی روانی کمتری دارند.

چگونه والدین می توانند به مدیریت استرس در نوجوانان کمک کنند

والدین و مربیان، با ایجاد عادات سالم در خود و کمک به نوجوانان در مدیریت استرس، نقش مهمی دارند. برخی از کارهایی که والدین می توانند انجام دهند به صورت زیر می باشند:

 • اجازه دهید بچه ها مشکل گشا باشند

طبیعی است که بخواهید مشکلات فرزندتان را حل کنید. اما وقتی والدین برای حل هر مشکل کوچکی تلاش می کنند، فرزندانشان فرصتی برای یادگیری مهارت های مقابله با مشکل نخواهند داشت. اجازه دهید فرزندانتان سعی کنند مشکلات را خودشان حل کنند، به این ترتیب، آنها اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و می توانند با عوامل استرس زا و مشکلات، بهتر مقابله کنند.

 • سواد رسانه ای را ارتقا دهید

بچه های امروزی زمان زیادی را در فضای آنلاین سپری می کنند، جایی که ممکن است با محتوای مشکوک، حملات سایبری یا فشار همسالان در رسانه های اجتماعی مواجه شوند. والدین می‌توانند با آموزش دادن به فرزندانشان به مدیریت استرس در نوجوانان کمک کنند.

 • با تفکرات منفی مبارزه کنید

یکی از روش های خوب برای کمک به مدیریت استرس در نوجوانان، مبارزه با تفکرات منفی است. والدین می توانند با نوجوانان خود صحبت کنند، روش های درست فکر کردن و مثبت فکر کردن را با آنها در میان بگذارند و مهم تر آنکه برای دستیابی به موفقیت های بیشتر، آنها را رهنمایی کنند.

جمع بندی

مدیریت استرس در نوجوانان نیاز به کمک های همه جانبه والدین و مربیان دارد. عوامل مختلفی در ایجاد استرس نقش دارند و همگی آنها با چند راهکار ساده قابل برطرف شدن هستند. اگر والدین آگاهی باشید، علائم استرس را می شناسید و به موقع اقدام می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *