چکاپ دندان های کودکان از همان سنین اولیه زندگی شان بسیار مهم است. وقتی هنوز کودک عزیز شما دندان ندارد، باز هم باید او را برای معاینه وضعیت لثه ها و دهان، نزد پزشک اطفال یا دندانپزشک اطفال ببرید. با داشتن برنامه معاینه منظم دندانپزشکی کودکان، از مشکلات شدید دهان و دندان در آینده آنها جلوگیری خواهید کرد.

وقتی صحبت از کودکان می شود، همه ما می دانیم که مراقبت خوب از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند در رشد آنها نقش زیادی داشته باشد. مهم نیست که کودک شما در چه سنی است، هنگامی که اولین دندان های او شروع به رشد کردند، مهم است که مراقب سلامت دهان و دندان فرزندان خود باشید.

در این خصوص، معاینات دندانپزشکی کودکان را پیشنهاد می دهیم و معتقدیم که برای بچه‌ها، برای شروع مراقبت از دندان‌هایشان و آگاهی از اقدامات خوب در بهداشت دهان و دندان، هرگز زود نیست. کارها و عادات به دست آمده از دوران کودکی، مطمئناً تا بزرگسالی باقی خواهند ماند. بنابراین، اهمیت دارد که آنها را از ابتدا به درستی راهنمایی کنید.

در ادامه می خواهیم به برخی از دلایلی اشاره کنیم که نشان می دهند چرا معاینه منظم دندانپزشکی برای فرزندان شما مفید است.

۱- آموزش بهداشت دهان و دندان را از سنین پایین به بچه ها

وقتی نوبت به یادگیری اهمیت بهداشت دهان و دندان می رسد، هیچ وقت برای شروع، زود نخواهد بود. به همین دلیل است که عادات بهداشت دهان و دندان کودکان، خانواده ها را تشویق می کنند تا فرزندانشان را به دندانپزشک متخصص ببرند. به این ترتیب، آنها می توانند از همان ابتدا، رفتار درست در مورد بهداشت دهان و دندان را به خوبی تلقین کنند.

کودکان از متخصصان یاد می گیرند که چگونه از دندان های خود به خوبی مراقبت کنند و روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها می آموزند.

۲- ایجاد نگرش مثبت نسبت به ویزیت های دندانپزشکی

کودکان هر چه بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنند، بیشتر به این عمل عادت کرده و برایشان عادی می شود. ترس آنها از پرداخت هزینه ویزیت به دندانپزشک، کاهش می یابد و درک می کنند که برای اطمینان از سلامت دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنند.

همچنین، آنها در سنین نوجوانی و بزرگسالی خود نگرش سالمتری نسبت به ویزیت های دندانپزشکی دارند و در صورت بروز هر گونه مشکل دندان، نیازی به منتظر ماندن برای معاینه نخواهند داشت.

با گذشت زمان، کودکان، احساس راحتی بیشتری دارند و مراجعه به دندانپزشک با معاینات و ویزیت های منظم، مشکل کمتری خواهد داشت. دندانپزشک همچنین می تواند برای اطمینان از سلامت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی و حفره دندان، تمیز کردن دندان را برای کودکان انجام دهد.

۳-مهار سریع مشکلات دهان و دندان در کودکان

هنگامی که دندان های کودک شما به طور منظم چک می شود، هر مشکلی که در آغاز راه است را می توان در مسیر خود متوقف کرد، و از بدتر شدن آن جلوگیری نمود. این کار باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شما در طولانی مدت می شود. گاهی اوقات ممکن است مشکلات ناشی از رعایت بهداشت نامناسب دندان، رژیم غذایی باشد که در صورت تشخیص زودهنگام، می توان آن را متوقف و به موقع حل کرد.

۴- اطلاع از اهمیت تمیز کردن منظم دندان ها

در اغلب موارد، پلاک روی دندان ها ایجاد می شود و از بین بردن آن، با تمیز کردن منظم، به جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به دندان کمک می کند. اکثر بچه ها مهارت های حرکتی لازم برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خوب را نیاموخته اند، و اینجاست که درمان بهداشتی برای کودکان مطرح می شود.

از آنجایی که پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های کودکان است و چون تصور می شود احتمال ایجاد پوسیدگی در سنین بالاتر وجود داشته باشد، شناسایی مواردی مانند پوسیدگی در مراحل اولیه، بسیار مهم است تا در اسرع وقت بتوان آن را مدیریت کرد.

حفره‌هایی که اغلب در دندان ها نادیده گرفته می‌شوند می‌توانند به آنها آسیب بزنند که منجر به عفونت‌های باکتریایی مانند پریودنتیت شود؛ این عارضه، در موارد شدیدتر، نیاز به کشیدن و پر کردن دندان‌ها را ایجاد خواهد کرد.

بهترین زمان برای چکاپ و معاینه دندان کودک شما باید بین حداقل ۳ تا ۴ بار در سال، یا بیشتر، بسته به نیازهای دندانی کودک شما متغیر باشد.

۵- تضمین رشد سالم دهان و دندان ها

هنگامی که دندان های شیری سالم رشد کنند، دندان های اصلی در آینده نیز قوی و سالم تر بیرون می آیند. به همین دلیل است که مراقبت بهداشتی از دندان های شیری، برای جلوگیری از افتادن زودهنگام آنها بسیار مهم است. اگر این اتفاق بیفتد، بقیه دندان‌ها به سمت جلو حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند دندان‌های دائمی کج رشد کنند یا از جای خود خارج شوند.

۶- کنترل بهداشت دهان و دندان کودک

چک‌آپ‌های منظم دندان های کودکان به شما کمک می‌کند از سلامت دندان‌های فرزندتان و مسائلی مانند کج شدن دندان‌ها، فشردگی بیش از حد و موارد دیگر که می‌توان به‌موقع تشخیص داد، و روش‌های پیشگیرانه‌ای را بکار برد، اطلاع داشته باشید.

اولین معاینه دهان؛ تا سن ۲ سالگی

همه کودکان باید در سن دو سالگی، معاینه اولیه دهان را انجام دهند. این بررسی ممکن است توسط یک متخصص بهداشت دهان، یا دندانپزشک، مرکز بهداشت تخصصی دندان یا بهداشت دهان کودکان انجام شود.

همچنین ممکن است این کار توسط متخصص بهداشت، مانند یک پرستار متخصص بهداشت مادر و کودک، پزشک یا پرستار انجام شود. این متخصصان در صورت لزوم، کودک شما را به یک متخصص بهداشت دهان و دندان ارجاع می دهند.

معاینات منظم دندانپزشکی برای کودکان مهم است

بررسی های دندانپزشکی به این دلیل مهم است که:

 • نشانه های اولیه پوسیدگی دندان و سایر مشکلات به راحتی توسط خانواده ها نادیده گرفته می شود
 • مشکلات کوچک را می توان قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگتر، درمان کرد
 • چکاپ دندان ها در کودکان به شما این فرصت را می دهند که سوالاتتان را بپرسید یا در مورد نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید، با دندانپزشک صحبت کنید
 • متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند با درمان هایی مانند استفاده از فلوراید و سیلانت های دندانی، به کودک تان کمک کند و از پوسیدگی دندان هایش جلوگیری نماید.

با متخصص بهداشت دهان و دندان در مورد اینکه کودک شما چند وقت یکبار به معاینه نیاز دارد، صحبت کنید.

چه کار کنیم تا کودکان از دندانپزشکی نترسند؟

در این قسمت، چند راهکار را بیان می کنیم که می توانید با استفاده از آنها، به کودکان تان کمک کنید از مراجعه به دندانپزشکی، ترسی نداشته باشند:

 • با خواندن کتاب های داستانی در مورد ملاقات با دندانپزشک یا از طریق “دندانپزشکی بازی” در خانه، کودک خود را برای آنچه انتظار دارد، آماده کنید.
 • هنگام معاینه، کودک خود را با خود ببرید تا ببیند چه اتفاقی می افتد.
 • با او در مورد ویزیت های دندانپزشکی که بخشی از برنامه منظم آنهاست، و به حفظ سلامت آنها کمک می کند، صحبت کنید.
 • جنبه های جدید، جالب و سرگرم کننده بازدید از کلینیک دندانپزشکی را توصیف کنید.
 • اوایل روز، نوبت ویزیت دندانپزشکی را بگیرید تا کودکتان خسته نشود.
 • کمی قبل از قرار ملاقات در مطب یا کیلینیک حاضر شوید تا به فرزندتان اجازه دهید با محیط جدید آشنا شود.
 • در طول ویزیت دندانپزشکی، اجازه دهید متخصص بهداشت دهان و دندان، توجه کامل کودک شما را داشته باشد. آنها به گونه ای آموزش دیده اند که ملایم باشند و در طول معاینه، کاری کنند که فرزندتان احساس راحتی کند.
 • ویزیت دندانپزشکی را با یک فعالیت سرگرم کننده، مانند رفتن به پارک، یا حضور یک دوست برای بازی، ترکیب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که در مورد تجربیات دندانپزشکی خود، در مقابل کودکان، بازخوردهای مثبت می گویید.

حفظ سلامت دندان های کودکان، مهم ترین مسئولیت های والدین

شما می توانید با رعایت موارد زیر به سلامت دندان های کودک خود کمک کنید:

 • دندان های کودک خود را به محض ظاهر شدن در لثه ها (معمولاً در حدود ۶ ماهگی) با استفاده از یک پارچه نرم یا یک مسواک نرم و آب، تمیز کنید.
 • از ۱۸ ماهگی، استفاده از خمیردندان کم فلوراید به اندازه یک نخود را برای مسواک زدن دندان های کودکتان شروع کنید. کودک خود را تشویق کنید که خمیر دندان را بعد از مسواک زدن بیرون بیاندازد، اما دهانش را آبکشی نکند.
 • به کودک خود کمک کنید دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزند؛ صبح بعد از صبحانه و قبل از خواب شب. این کار را تا حدود هفت یا هشت سالگی انجام دهید و مطمئن شوید که همه سطح دندان ها به خوبی تمیز می شوند.
 • طیف گسترده ای از غذاهای مغذی و میان وعده های سالم را برای فرزندتان تهیه کنید.
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین (از جمله آب نبات، شکلات، بیسکویت های شیرین، نوشابه، آب میوه و شیر طعم دار)، به ویژه بین وعده های غذایی را محدود کنید یا کلاً حذف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *