بازی مسی پلی، یکی از آن فعالیت های سرگرم کننده و بسیار مهیج است که همه کودکان به آن علاقه دارند. این بازی در واقع بر اساس انجام کارهای آشفته و بی نظم شکل می گیرد و باعث می شود که فضای شاد و پرانرژی برای بچه ها خلق شود. جالب آن است که بسیاری از مهارت های لازم برای رشد و یادگیری کودکان در این نوع بازی ها پرورش پیدا می کند. در این مطلب می خواهیم درباره نقش بازی مسی پلی بر رشد و تربیت کودکان صحبت کنیم.

یکی از وقایعی که بی شک همه ما درباره کودکان می دانیم این است که بچه ها به آشفتگی و شلوغی و هیاهو بسیار علاقه مند هستند. با اینکه ما به عنوان والدین عقیده داریم که فرزندان مان باید نظم و انضباط را یاد بگیرند، اما آیا می دانید که این میل طبیعی به بی نظمی گاهی می تواند آموزنده باشد و مهارت های مورد نیاز بچه ها را به آنها بیاموزد؟

یکی از بازی هایی که این روزها متداول شده است، و البته به عنوان یک تکنیک هم به کار می رود، “مسی پلی” نام دارد. شاید تا کنون درباره این نوع فعالیت چیزی نشنیده باشید؛ جای نگرانی نیست! ما نیز مانند شما کنجکاو هستیم که اطلاعات بیشتری درباره این بازی به دست بیاوریم. به همین خاطر، منابع به روز را بررسی کرده و حاصل تحقیقات خود را به شما نیز ارائه می دهیم.

مسی پلی (MESSY PLAY) چیست؟

مسی پلی به نام “بازی آشفتگی” شناخته می شود. انجام فعالیت های بی نظم و درهم برهم باعث می شود که مغز کودکان، رشد یابد و مهارت های زندگی لازم را به آنها می آموزد. جالب است بدانید که در مسی پلی، گاهی کثیف کاری اتفاق می افتد اما این خودش موجب خواهد شد که کودکان، علایق خود را کشف کنند، از حواس خود استفاده کنند و بسیاری از مهارت های مهم را که برای موفقیت در زندگی نیاز دارند، فرا بگیرند.

بازی آشفتگی یا مسی پلی، سبکی از بازی است که در آن، کودکان، رهبری بازی را به دست می گیرند، با دستان خود بازی می کنند، مواد و وسایل را به هم می ریزند تا خودشان تجربه به دست بیاورند. این نوع بازی ها در حقیقت بر تقویت قوه تمرکز، استوار هستند و به کودکان این فرصت را می دهند که خودشان، هر چیز را یاد بگیرند.

مسی پلی یا بازی آشفتگی، دارای مزایای بالقوه برجسته ای است که رشد کودک و پرورش استعدادهای او را به دنبال دارد. برخی از مهم ترین فواید مسی پلی برای کودکان عبارتند از: ایجاد کنترل حرکتی خوب؛ مهارت های حل مسئله؛ رشد مفاهیم پایه ریاضیات و علوم؛ مهارت های زبان و کلمه سازی؛ رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی.

اهمیت و جایگاه مسی پلی در تربیت کودکان و پرورش مهارت های آنها به اندازه ای پررنگ شده است که فعالان صنعت لوازم و وسایل آموزشی توانسته اند کیت های بازی مسی پلی را با بهترین کیفیت طراحی و ارائه دهند.

این کیت های بازی شامل وسایلی هستند که مهارت و استعداد کودکان را در علوم، فناوری، مهندسی، هنر، ریاضیات، کلمه و جمله سازی، پرورش می دهد. مسی پلی به بچه ها کمک می کند تا بدون استرس، در مورد چگونگی و چیستی مسائل و وقایع، کنجکاوی کرده و پاسخ خود را بیابند.

نگاهی بر مهم ترین مزایای مسی پلی برای کودکان

۱-رشد مهارت شناختی

از طریق بازی های مسی پلی، کودکان می توانند با مسائل و موانع روبرو شوند و راه حل هایی را برای آنها کشف کنند. این روش به بچه ها می آموزد چطور خودش تلاش کند و همه پاسخ های خود را بیابد. به این ترتیب، احتمال زیادی وجود دارد که اعتماد به نفس او بالاتر برود و قدرت تحلیل گری مغز او نیز رشد پیدا کند.

۲-تقویت مهارت های ریاضیات

دومین مزیت مهم بازی های مسی پلی، کمک به تقویت مهارت های ریاضی کودکان است. فعالیت های عملی جذاب در این بازی ها باعث می شود که کودکان، فرصت هایی برای شمارش و اندازه گیری می دهد که برایشان بسیار سرگرم کننده است. در مراحل بازی، بچه ها می توانند با اشکال هندسی آشنا شوند، آنها را توصیف کنند و تمام اشیا را با هم مقایسه نمایند. اینها می تواند مقدمه ای برای یادگیری الگوها و یادگیری اعداد باشد.

۳-تقویت مهارت های علوم

برای کودکان، انجام واکنش های شیمیایی، مانند جادوگری به نظر می رسد! بسیار جذاب و هیجان آور که واقعاً شیفته و مجذوب آن خواهند شد! مسی پلی با مواد ایمن و سالم، به بچه ها این فرصت را می دهد که درک درستی از اصول علمی به دست بیاورند. کثیف کاری هنگام بازی کردن، حس کنجکاوی علمی کودکان را تحریک می کند و باعث رشد استعداد و خلاقیت آنها می شود. کودکان می توانند از طریق بازی های مسی پلی، واکنش های شیمیایی را درک کنند، آزمایش انجام دهند، نتایج را پیش بینی کنند و نتایج حاصل را مشاهده نمایند. این به معنای آشنایی با روش های علمی و تقویت مهارت های علوم است.

۴-تقویت مهارت های اجتماعی

تقویت مهارت های اجتماعی، راهکاری است که باعث می شود کودکان با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار سازند و بتوانند در شرایط مختلف با هم کنار بیایند. وقتی بچه ها درگیر بازی های مسی پلی می شوند، در گروه همسالان خود فعالیت می کنند، پس سعی دارند که برای حل مشکلات با هم همکاری نمایند.

کودکان برای رسیدن به اهداف بی نظمی و کثیف کاری در بازی کردن (به صورت کلامی و غیر کلامی)، به هم ارتباط داشته باشند. بچه ها می توانند یاد بگیرند که از ابزارها و مکان بازی به صورت اشتراکی استفاده کنند؛ در حالی که بسیار سرگرم کننده است.

۵-ایجاد و تقویت حس مسئولیت در کودکان

همه ما می خواهیم فرزندانمان با اعتماد به نفس، مستقل و مسئولیت پذیر بزرگ شوند. بازی های مسی پلی می تواند به بچه ها حس مسئولیت بدهد، و به آنها کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. در حالی که کودکان شما در حال یادگیری دستورالعمل های بازی هستند، سعی می کنند قوانین و مقررات، حد و مرزها را رعایت کنند، پس مسئولیت پذیر خواهد شد.

۶-بهبود مهارت های حرکتی ظریف

یکی دیگر از مزایای مسی پلی برای کودکان، کمک به بهبود مهارت های حرکتی ظریف آنها است. در وسایل بازی های کثیف کاری و آشفتگی، اشیایی یافت می شود که کودک باید بتواند با آنها به درستی کار کند. هماهنگی بین چشم و دست ها و مغز، از اهمیت زیادی برخوردار است. بچه ها باید بتوانند نیروی ماهیچه های خود را کنترل کنند تا بتوانند با وسایل و ابزارها بازی کنند. این کار برای بهبود مهارت های حرکتی ظریف، بسیار مفید است؛ چرا که در آینده، برای گرفتن مداد در دست و تقویت مهارت های نوشتاری کودکان به آنها کمک می کند.

۷-توسعه و رشد خلاقیت

مسی پلی می تواند به شدت، الهام بخش روحیه کنجکاوی و پرورش خلاقیت است. از طریق ابزارهای هنری و بازی، در مسی پلی، کودکان می توانند با مواد مختلف آشنا شده و اکتشاف کنند. این بهترین روش برای تقویت خلاقیت در کودکان است؛ چرا که هیچ قانون و محدودیتی درباره استفاده از ابزارهای بازی وجود ندارد. این یعنی یک انعطاف پذیری است که می تواند خلاقیت های هنری آنها را برانگیزد.

۸-تقویت و پرورش مهارت های زبانی

یکی دیگر از مزایای مسی پلی برای کودکان، تقویت مهارت های زبانی است. همانطور که کودک شما به بازی کردن مشغول می شوند، سعی دارند کلمات و جملات را به کار بگیرند؛ واژگان جدید بسازند و آنها را با استفاده از حواس خود توصیف کنند. بچه ها از حواس خود استفاده می کنند تا درباره رنگ ها، دما، بافت، وزن، شکل ها، بو، زبری و نرمی، سخت و سست، الگوها، صداها و …. صحبت کنند. این می تواند تجربه های بی نظیری را در اختیار بچه ها قرار دهد.

انواع بازی های مسی پلی برای کودکان

  • بازی با خمیر اسلایم
  • بازی با شن های رنگی و ماسه
  • بازی با رنگ های انگشتی
  • آب بازی
  • درست کردن کف و حباب
  • بازی با حبوبات
  • بازی با پودرهای رنگی استاندارد
  • سفالگری
  • خمیربازی
  • ژله بازی

جمع بندی 

مسی پلی یعنی بازی های آشفتگی که بدون شک همه کودکان به انجام آنها علاقه دارند. این بازی ها مزایای زیادی را برای بچه ها ارائه می دهند. بچه ها با بازی هایی که کثیف کاری دارند می توانند بهتر یاد بگیرند، خلاقیت خود را پرورش دهند، مهارت های علمی خود را بهبود ببخشند، مهارت های زندگی را بیاموزند و از آنها برای حل مسئله کمک بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *