آموزش لگو، امروزه به یکی از ابزارهای بازی و یادگیری برای کودکان در سنین مهدکودک، پیش دبستانی و دبستان تبدیل شده است. این بازی آموزشی، قوه تخیل، استدلال، تمرکز و مهارت حل مسئله را در بچه ها تقویت می کند و می تواند تأثیرات بزرگی بر آینده آنها داشته باشد. بسیاری از مدارس مدرن امروزی، آموزش لگو را در برنامه های هفتگی خود قرار می دهند تا به کشف استعدادهای برتر دانش آموزان کمک کنند.

آیا می دانید با لگو، کودکان علاوه بر تفریح می توانند مطالب آموزشی مختلفی را یاد بگیرند؟

آیا کسی هست که قطعات معروف لگو را نشناسد؟ منظور ما آن همان قطعه های مکعبی رنگی است که می توان با آن انواع ساختمان ها را ساخت. اگر به شما بگوییم که امروزه بسیاری از معلمان از آنها به عنوان یک منبع آموزشی نوآورانه برای یادگیری دروس در کلاس درس استفاده می کنند، حتماً تعجب می کنید؟

در دنیایی که رقابت ها به شدت رو به رشد است، بسیار اتفاق می‌افتد که کودکان از دوران مهدکودک برای یادگیری شمارش و خواندن، آموزش ببینند؛ آنها در مدرسه ابتدایی باید ساعت‌های طولانی پشت میز بنشینند تا دروس مختلف را با روش های متنوعی یاد بگیرند. چیزهای زیادی در حوزه آموزش در مدارس در حال تغییر است و بسیاری از پروژه های مدرسه، فضای بیشتری را برای فعالیت های تفریحی و سرگرمی فراهم می کنند؛ این عوامل به عنوان محرک مناسبی برای یادگیری در نظر گرفته شده اند.

اغلب والدین اهمیت بازی کردن و آموزش را برای کودکان دست کم می‌گیرند و بیشتر بر زمان و سرعت یادگیری جدول ضرب یا نحوه صحیح نوشتن تمرکز می‌کنند.

کودکان از سال های اولیه کودکی خود با رویکردی رقابتی و چالش برانگیز آشنا می شوند که می تواند یادگیری را به مسابقه ای تبدیل کند که افراد می خواهند رتبه های اول را به دست بیاورند! ناامیدی ها و مشکلات در این مسیر، اجتناب ناپذیر است.

آموزش لگو به کودکان اجازه می دهد تا از طریق روش های فعال، مطالب را یاد بگیرند و در آن، به قهرمانان اصلی فرآیند یاددهی-یادگیری تبدیل شوند. به این ترتیب بچه ها می توانند دانشی که آموخته اند را عملی کرده و با استفاده از قطعات مختلف برای ساخت متنوع ترین اشیا، ایده های خود را بیان کنند.

آیا می خواهید در مورد این نوع ابزار آموزشی بیشتر بدانید؟ این مقاله را با دقت بخوانید.

آموزش لگو به کودکان، یک منبع آموزشی خلاقانه و مؤثر

بر اساس آنچه تاکنون گفتیم، می‌توان به این نتیجه رسید که آموزش لگو یک منبع آموزشی نوآورانه است که باعث رشد کامل کودکان، نوجوانان و حتی جوانان می‌شود. بسیاری از معلمان شهامت جرأت از این ابزار آموزشی را در کلاس درس، هم در دوران پیش دبستانی و هم در مدارس ابتدایی و راهنمایی و حتی در دانشگاه داشته اند. در واقع، این روش امکان دستیابی به نتایج عالی در تمام مراحل آموزشی را فراهم می کند.

اگر معلم هستید و می خواهید درس های خود را لذت بخش تر و سرگرم کننده تر ارائه دهید، ممکن است علاقه داشته باشید از آموزش لگو استفاده کنید. قطعاً دانش آموزان شما هیجان زده خواهند شد!

به این ترتیب به دور از روش های سنتی که در آن فقط از مداد، کتاب و دفتر استفاده می شود، با لگو، یک پیشنهاد آموزشی متفاوتی را در اختیار نسل های جدید قرار خواهید داد. این یک روش آموزشی – انگیزشی است که دانش آموزان را تشویق به یادگیری می کند و البته برای این کار، مشتاق و خوشحال هستند.

یادگیری از طریق لگو چگونه است؟

ساختن و خراب کردن لگو، مزایای زیادی دارد و از روش های متنوعی باعث یادگیری می شود. این روندها را به صورت زیر بیان کرده ایم:

۱-تقویت حس شنیداری، کاوشکری و لامسه

به گفته کارشناسان لگو، خراب کردن یک برج ساخته شده از آجرهای لگو یا انداختن آنها روی زمین، یک بازی است. با این کار، کودکان می توانند حس لمس، شنیداری و حدس زدن را در خود تقویت کنند.

بازی کردن شما با فرزندتان می تواند این آموخته ها را تقویت کند، به عنوان مثال او را تشویق به آزمایش بیشتر کنید، یا از او بخواهید از ابتدا یک برج یا ساختمان جدید بسازد؛ سپس می تواند با خراب کردن سازه، صدای آن را روی یک کف چوبی، فرش یا سایر سطوح، آزمایش کند.

۲-افزایش اعتماد به نفس

برای کودکان خردسال، چیدن دو آجر می تواند چالش برانگیز باشد و فعالیت های ساده ای مانند خراب کردن برج و دیدن نتایج آن، مطمئناً به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس پیدا کنند و به تدریج کارهای بیشتر و فعالیت های چالش برانگیزتر انجام دهند.

۳-کمک به درک مفهوم گرانش

در حالی که کودک، بارها برج آجری را روی زمین خراب می کند، مفهوم گرانش را بارها و بارها بررسی می کند، درست مانند رفتارنیوتن با سیب.

قبل از اینکه خودش برج یا سازه را بسازد، از طریق بازی های خراب کردن لگو، مفاهیم زیادی را کشف می کند که با ریاضیات، فیزیک و هندسه مرتبط هستند. همه اینها از درک مفاهیمی مانند شکل، وزن، اندازه و پایداری آجر ناشی می شود.

۴-درک مفهوم علت و معلول

در عمل ساخت یک سازه با لگو، کودک در حال تجربه قدرت خود بر جهان اطرافش است و شروع به درک مفهوم علت و معلول می کند: او علت است، در حالی که سقوط، معلول (اثر) است. هنگامی که کودک، حدود ۱۸ ماهه است، این نوع رفتار، بیشتر و بیشتر می شود زیرا قدرت او را حتی در مقابل والدین خود محک می زند. این زمان مناسبی است که به کودک خود بیاموزید که به حد و مرزها احترام بگذارد.

۵-درک مفهوم همکاری

اگر والدین روش ساختن چیزی را به بچه بیاموزند و از فرزند خود بخواهند تا آن را مجدد خراب کند، بازی به صورت مشارکتی در می آید. بازی با دیگران، چیزی است که کودکان به تدریج یاد می گیرند. این رویکرد می‌تواند مقدمه‌ای برای بازی مشارکتی باشد: والدین می‌سازند، کودک تخریب می‌کنند، و برای همه، این، یک ساخت مشارکتی است.

لگو چه نقشی در مراحل اولیه یادگیری کودکان دارد؟

لگو سال ها است که یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین برندهای اسباب بازی در جهان بوده و هنوز هم هست. لگو آنقدر مزایای آموزشی متنوعی دارد که بسیاری از مردم آن را بهترین بازی در تاریخ می دانند. این یک ابزار عالی برای رشد مغز در کودکان است.

طبق برخی مطالعات، کودکان تا ۸ سال، بیشتر از همه، از طریق بازی و ساخت و ساز مطالب را یاد می گیرند. به ویژه، لگو به تحریک خلاقیت، تخیل و حل مسئله آنها کمک می کنند.

با لگو، انجام هر بازی، امکان‌پذیر است: آزادی عمل در ساخت، توجه و مهارت‌های تحلیلی در هنگام مونتاژ و پیروی از دستورالعمل‌ها، کار دستی و …؛ اما فراتر از اثرات خلاقانه غیرقابل انکار لگو، دلایل دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد چرا لگو، بهترین ابزار یادگیری کودکان امروزی است.

بیایید نگاهی به مهارت هایی بیندازیم که بچه ها می توانند از بازی های لگو بیاموزند.

۱- مهارت های حرکتی ظریف

اتصال قطعات لگو نیاز به دقت، هماهنگی و آرامش دارد که به رشد و تقویت مهارت های حرکتی ظریف در کودکان کمک می کند. لگو برای رشد مهارت‌های اولیه عالی است، اما مجموعه‌های لگو پیچیده‌تر، تکنیک‌های دقیق را به چالش می‌کشد و آموزش ها را بهتر ارائه می دهد.

۲-تقویت تفکر ریاضی

یکی از دلایلی که نشان می دهد لگو برای آموزش به کودکان مناسب است، کمک به شکل گیری مفاهیم اولیه ریاضی مانند اشکال، مفاهیم اعداد، اندازه گیری است. کودکان، مفاهیم و عبارات ریاضی را با استفاده از بلوک های کوچک یاد می گیرند، مفاهیمی مانند:شمارش قطعات، اعداد کوچک، اعداد بزرگ؛ اشکال، خطوط مورب، خطوط مستقیم، دایره ای.

ساختن برج ها، پل ها، سکوها و شخصیت های مختلف، به کودک کمک می کند تا فضا، کمیت ها، ابعاد، نسبت ها و تقارن را درک کند.

بچه ها با بازی با لگوها، تمرینات تعادلی انجام می دهند، شکل ها را آزمایش می کنند و تقسیم و جداسازی قطعات را یاد می گیرند. به همین دلیل است که در بسیاری از مهدکودک ها، لگو نه تنها به عنوان یک بازی، بلکه به عنوان یک روش یادگیری سرگرم کننده وجود دارد.

قطعات لگو، آموزش های ریاضی باورنکردنی را کامل می کنند. مفاهیم پیچیده‌تر ریاضی مانند ارزش مکانی عددها، ضرب و محیط و …، با لگو به راحتی قابل آموزش دادن است.

۳- همکاری و ارتباط با دیگران

بازی با لگو، همیشه با دوستان سرگرم کننده تر است! از سنین پایین، کودکانی که با هم بازی می کنند، یاد می گیرند که چگونه قطعات و ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

هنگامی که کودکان برای رسیدن به هدفی مشابه با یکدیگر همکاری می کنند، بازی با لگو مهارت های اساسی همکاری و ارتباط را نیز به آنها می آموزد. فراموش نکنید که تعداد زیادی اسباب بازی لگو را به همراه داشته باشید و آنها را در بازی های مورد علاقه کودک خود بگنجانید!

همچنین می توان لگو را به صورت گروهی در خانه و در مهدکودک بازی کرد و این امر به کودکان می آموزد که با دیگران معاشرت کنند. در واقع، هنگام کار با یکدیگر برای ساختن چیزی، آنها باید در مورد ایده ساخت، توافق کنند، آنها باید به نوبت هم گروهی های خود احترام بگذارند، و باید یاد بگیرند که ارتباط برقرار کنند، نظر خود را بیان کنند و نقش ها و مسئولیت ها را به اشتراک بگذارند.

۴- تقویت استقامت و پشتکار

لگو یک بازی نیست که بتوان آن را با عجله انجام داد. بچه ها هر بار که یک برج لگو را با طراحی زیبا می آموزند، وقتی به طور تصادفی سقوط می کند یا نابود می شود یا وقتی که شیء تمام شده آنطور که باید باشد نیست، صبر کردن را می آموزند. یاد می گیرند از نو شروع به ساخت کنند، اشتباهات را درک می کنند و هر کاری که ممکن است انجام می دهند تا آن را تکرار نکنند.

با گذشت زمان، کودکان یاد می‌گیرند که با صبر و پشتکار، می‌توانند ساختارهای پیچیده‌تری را ایجاد کنند. این فکر به آنها کمک می کند تا به دانش آموزان خوب و افراد بهتری تبدیل شوند.

۵- بالا بردن توانایی حل مسئله

بازی با لگو، کودکان را تشویق می کند تا مشکلات را پیش بینی کنند و از مهارت های حل مسئله خود برای جلوگیری از “فاجعه خراب شدن” لگوها استفاده کنند. پیروی از دستورالعمل ها و درک نحوه تعمیر ساختار سست لگو می تواند یک تجربه عالی در یادگیری باشد.

استراتژی لگو به یادگیری مهارت حل مسئله کمک می‌کند، برج لگو همیشه واژگون می‌شود، یا وقتی پروژه‌ای را کامل می‌کنند، ممکن است یک قطعه مهم را از دست بدهید! ساختن با لگو اغلب چالش هایی را برای کودکان و بزرگسالان ایجاد می کند، اما همیشه می توان با کمی آزمایش و اراده، بر آنها غلبه کرد. این یک مهارت ضروری در زندگی است و به نظر می رسد به بچه ها انگیزه می دهد که هرگز در موقعیت های سخت زندگی شان تسلیم نشوند.

۶- تقویت تفکر خلاق

بچه‌ها وقتی با اسباب‌بازی‌های لگو بازی می‌کنند، قوه تخیل خود را تقویت می کنند و همچنین خلاقیت خود را بدون ترس از شکست توسعه می دهند. وقتی کودکان، آزادانه بازی کنند، متوجه خواهند شد که چه چیزهایی را می توانند خلق کنند.

۷- هماهنگی دست و چشم با هم

بازی با لگو و سایر اسباب‌بازی‌های ساختمان سازی به کودکان کمک می‌کند تا انواع مهارت‌های فیزیکی خود را توسعه دهند. دستکاری قطعات لگو، به بهبود هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند، چیزی که شامل آموزش چشم‌ها و دست‌ها برای کار کردن با هم است؛ این باعث می شود هر دو طرف بدن، با یادگیری و حرکت درگیر باشد.

۸- میزان توجه و تمرکز

یکی از فواید لگو برای مغز این است که تمرکز را بهبود می بخشد. زمانی که او درگیر یک فعالیت است، توانایی کودک در تمرکز، بهبود می یابد. بازی کردن، در هر سن، مغز او را درگیر تفکر نگه می داد و تأثیر خوبی بر رشد توجه او خواهد داشت.

۹- کمک به برنامه ریزی

یادگیری برنامه ریزی کردن برای کارها، مهارتی است که مانند هر استعداد دیگری نیازمند تمرین است. بازی های لگو، ابزاری عالی برای تمرین ساختن یک برنامه ذهنی و سپس اجرای آن است. یک کودک خردسال ممکن است شروع به آزمایش با لگو کند و متوجه شود که می توان آنها را به هم متصل کرد و روی هم گذاشت تا یک برج ساخته شود. در آینده، وقتی مغزشان بالغ تر شد، شروع به ساختن ساختارهای هدفمندتر می کنند.

۱۰- یادگیری رنگ و شکل

رنگ ها و شکل ها همیشه نباید در اوایل کودکی آموزش داده شوند. از طریق فعالیت های رنگ و شکل، این مفاهیم به طور تصادفی، کشف و درک می شوند. اگر فرزند شما فعالیت‌ها و بازی‌های آموزشی را انجام می دهد، می‌توانید از طیف گسترده‌ای از بازی‌های لگو بهره ببرید.

۱۱- پرورش احساسات

بازی با اسباب‌بازی‌های ساختمانی، نه تنها سرگرمی آرامش‌بخش و کاهش‌دهنده استرس است، بلکه بازی نمادین را نیز تقویت می‌کند. وقتی کودکان درگیر بازی های تخیلی با دیگران می شوند، می توانند به شیوه ای ایمن و سالم بازی کنند. آنها “نقش بازی” می کنند، با هم در ارتباط هستند تا از طریق بازی، همه زمینه های زندگی را درک کنند.

۱۲- افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس

برای یک کودک، کنار هم قرار دادن قطعات کوچک لگو و ساخت سازه بزرگ، می تواند دشوار باشد. دستیابی به این وظیفه برای او مایه خشنودی است، به طوری که بی اختیار، لبخند می زند و به کار خود افتخار می کند. این، تأثیر بسیار مثبتی بر عزت نفس کودک دارد و اعتماد به نفس او را افزایش می دهد.

۱۳-تقویت مهارت کار تیمی و حل چالش ها

استراتژی آموزش لگو به ایجاد ایده‌هایی برای برنامه درسی پیش دبستانی کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی و حل مسئله را آموزش دهد. در حین بازی با لگو، آنها اطلاعات زیادی در مورد کار گروهی یاد می گیرند.

۱۴-مهارت مرتب سازی و شمارش

فعالیت لگو، استراتژی شمارش گام به گام را آموزش می دهد و بسیاری از مهارت های اصلی پیش دبستانی را در کودکان ارتقا خواهد داد. یک راهکار عالی برای بازی با بلوک‌های لگو برای بچه‌های کوچک‌تر، ساختن سازه نیست، بلکه این است که دسته‌ای از بلوک‌ها را روی زمین بریزید و از آنها بخواهید لگوها را بر اساس رنگ یا اندازه مرتب کنند.

۱۵-مهارت پیروی از دستورات

استراتژی لگو به کودکان کمک می کند یاد بگیرند که چگونه دستورالعمل ها را دنبال کنند. در حالی که بازی رایگان، یکی از مزایای اصلی لگو است، رضایتمندی از بازی، یک حس خوب است که در پایان ساخت، حاصل می شود.

۱۶-تقویت مهارت تفکر فضایی

یک فعالیت عالی برای آموزش مهارت‌های استدلال فضایی، زمانی است که بچه‌ها فکر می‌کنند با آجرهای لگو خود، می توانند خانه‌ای بسازند. آنها در حال توسعه مهارت های منطق فضایی خود هستند. درست مانند یک معمار که ممکن است به طراحی یک خانه جدید فکر کند؛ توانایی تجسم فضاها، یک مهارت مهم است که می تواند به افزایش توانایی های آنها در ریاضیات، علوم، هنر و طراحی کمک کند.

۱۷-مهارت های سازماندهی و ذخیره سازی

بچه‌ها ایده مرتب کردن لگو در اتاقشان را خیلی سریع یاد می‌گیرند، می دانند که نباید قطعات لگو را در اتاق، پراکنده رها کنند، زیرا ممکن است هنگام راه رفتن روی آن‌ها صدمه ببینند.

۱۸-آموزش مهارت اولیه کدنویسی

قطعات لگو مدت‌هاست که ابزاری عالی برای آموزش اصول برنامه‌نویسی به بچه‌ها بوده و برای کودکانی که به رایانه و بازی‌های ویدیویی علاقه دارند، ایده‌آل هستند. اگر بچه‌ها عاشق کدنویسی و ساخت ربات با لگو هستند، گزینه‌های بسیار خوبی وجود دارد که این مهارت در بچه‌ها رشد ‌کند. اگر به این علاقه، اهمیت بدهید، در آینده می توانند در حوزه رباتیک، رایانه، برنامه نویسی و فناوری های مدرن، پیشرفت قابل توجهی داشته باشند.

۱۹-آموزش مهارت پیشرفته کدنویسی

لگو با قطعات پیچیده تر، برای آموزش های فنون رباتیک به بچه ها و ورود به دنیای برنامه نویسی بسیار مؤثر است.

۲۰-مهارت طراحی و معماری

کیت‌های لگو به افراد این امکان را می‌دهد که مدل‌هایی از مکان‌های دیدنی معروف در سراسر جهان را بسازند. این کار باعث تقویت مهارت های معماری، تصویرسازی و ساخت و ساز شود.

جمع بندی 

لگو یکی از بهترین ابزارهای آموزشی است، زیرا توانایی های زیر را در کودکان توسعه می دهد:

  • در یک فضای سرگرم کننده، لگو، ابزارهایی را فراهم می کند که تفکر و توانایی حل مسئله را تقویت می کند.
  • توانایی تفکر سه بعدی را در کودکان ایجاد می کند.
  • مهارت های خواندن و نوشتن کودکان بهبود می یابد.
  • لگو، مهارت های حل مسئله، سازماندهی و برنامه ریزی را تقویت می کند.

بازی های لگو برای مغز مفید هستند؛ یکی از فواید لگو برای مغز این است که تمرکز را بهبود می بخشد. هر چه توانایی تمرکز کودک بیشتر شود، در آینده، بیشتر مشغول فعالیت هایی خواهد بود که برای او مفید است. وقتی آنها با بلوک‌ها و لگو، سازه می‌سازند، مهارت‌های استدلال فضایی خود را درگیر خواهند کرد. این بچه ها در آینده تحصیلی و شغلی خود به رتبه های بالایی خواهند رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *