فضای مجازی و وب سایت ها، محیط های غیر واقعی و بسیار جذاب هستند که همه افراد در هر سنی را به سمت خود جذب می کنند. از شبکه های اجتماعی گرفته تا مجله های اینترنتی، همه مطالب زیادی را منتشر می کنند. کودکان نباید وقت زیادی را در این فضا سپری کنند چون اثرات منفی آن به مراتب، بیشتر از فواید آن است. با انجام یک سری راهکارها می توانید جایگزین های خوبی را برای کودکانتان داشته باشید.

آیا کودک یا نوجوان شما زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی صرف می کند؟ آیا در ارتباطات اجتماعی خود با سایر دوستانشان مشکل دارند؟ آیا نمی توانند به دوستان خود به بیرون بروند و بازی کنند؟

رسانه های اجتماعی، اثرات بسیار بدی در رشد مغز و تغییرات هورمونی دارند. اگر نگران رفتارهای کودک یا نوجوان خود هستید، باید جایگزین های مناسبی را برای فضای مجازی و رسانه های اجتماعی پیدا کنید. در ادامه این قسمت، ۸ تا از بهترین گزینه ها را به شما معرفی می کنیم که برای نوجوانان و جوانان می توانند جایگزین خوب رسانه های اجتماعی باشند.

۸ کاری که نوجوانان و جوانان می توانند به جای صرف زمان در رسانه های اجتماعی انجام دهند

یک مثال خوب برایشان نشان دهید

به عنوان والدین، درک درستی درباره استفاده از رسانه های اجتماعی داشته باشید، زیرا کنار گذاشتن کامل شبکه های اجتماعی، یا کاهش فعالیت در رسانه های مجازی، کار آسانی نیست. وقتی عادت دارید تلفن هوشمند خود را به طور مداوم در طول روز چک کنید، ترک این عادت، بسیار سخت است.

این به ویژه در صورتی صدق می کند که راه دیگری برای پر کردن زمان خود به جای استفاده از رسانه‌های اجتماعی، ندارید. علاوه بر این، ما باید یک الگوی مثبت اول برای خودمان ایجاد کنیم و گوشی هایمان را زمین بگذاریم، و سپس این رفتار را به کودک و نوجوان مان منتقل کنیم.

با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که کودک یا نوجوان شما علاوه بر استفاده درست از رسانه های اجتماعی، می توانند در زمان های دیگر روز، در برنامه های روزمره خود انجام دهد.

۱) آنها را تشویق کنید با دوستانشان هماهنگ شوند

فرزندتان را تشویق کنید به جای پیام دادن و تعامل با دوستانشان در شبکه های اجتماعی، پیش آنها بروند و آنها را ببینند یا آنها را به خانه دعوت کنند! تعامل داشتن حضوری، بسیار مفیدتر از روابط آنلاین است. بنابراین، پیشنهاد می کنیم شما به عنوان والدین به آن‌ها پیشنهاد دهید که با دوستان خود قرار ملاقات بگذارند و بستنی بخورند یا فیلمی را تماشا کنند. خواهید دید که خیلی بیشتر از آن لذت خواهند برد!

۲) به آنها یاد بدهید کتاب بخوانند

خواندن کتاب می‌تواند واقعاً آرامش ‌بخش باشد و مهمتر از آن، به چشمان آن ‌ها استراحت بیشتری می ‌دهد. صرف زمان زیاد برای خیره شدن به صفحه نمایش موبایل یا تبلت، قطعاً برای کودکان خوب نیست! بنابراین، آنها را تشویق کنید که خوب استراحت کنند، کتاب بخوانند و ذهن خود را گسترش دهند. اگر مطمئن نیستید چه عناوینی را باید برای خواندن پیشنهاد دهید؟ کتابخانه محلی خود را بررسی کنید. با مسئول کتابخانه گفتگو کنید تا عناوین مناسب را به شما بگویند.

۳) تکنیک های مدیتیشن و کسب آرامش

مدیتیشن، برای سلامت روان نوجوانان بسیار مفید است. همچنین این تکنیک، یک تسکین دهنده فوق العاده برای رفع و کاهش استرس است. کودکان و نوجوانان به انجام مدیتیشن در ساعت های طولانی نیازی ندارند. حتی فقط ۵ دقیقه در روز می تواند برای ذهن آنها معجزه کند.

۴)بازی پازل یا یک بازی فکری انجام دهید

کودکانی که اغلب قدرت تمرکز ندارند، یا مغزشان نمی تواند مسئله را به درستی حل کند، نیاز به کسب مهارت ها دارند. کودکانی که ساعات زیادی را در رسانه های اجتماعی سپری می کنند، این گونه با کاهش کیفیت عملکرد مغز روبرو هستند.

برای جلوگیری از شرایط فوق، بهتر است بازی های پازل را همراه با آنها انجام بدهید. برای تقویت مغز می توانید کتاب های پازل با انواع پازل خریداری کنید. بسته های آماده برای کودکان در هر سنی سرگرم کننده اند. این بازی ها قطعاً بهتر از هدر دادن انرژی مغز، از طریق خیره شدن به صفحه نمایش است.

۵) آنها را به ورزش کردن تشویق کنید

ممکن است سرگرم کننده به نظر نیاید، اما نوجوانان و حتی کودکان پس از انجام فعالیت های ورزشی، احساس بسیار بهتری خواهند داشت. تنها کاری که رسانه های اجتماعی انجام می دهند، به نوعی آنها را به کم تحرکی و ورزش نکردن تشویق می کنند. شما به عنوان والدین باید بچه ها را تشویق کنید که حرکت کنند، ورزش کنند و به خودشان کمک کنند تا سالم تر و شادتر باشند.

۶) به آنها بگویید به موسیقی گوش دهند

موسیقی این قدرت را دارد که فوراً حال و هوای فرد را عوض می کند. این کار، نوجوانان را از مشغولی ها و استرس های زندگی روزمره منحرف می سازد، استرس را کاهش می دهد و می تواند باعث شود آنها احساس انرژی بیشتری داشته باشند. آهنگ های مورد علاقه آنها را پخش کنید. حتی آنها را به کنسرت ها ببرید که بسیار برایشان جذاب خواهد بود.

۷) آنها را تشویق کنید پیاده روی کنند

بیرون رفتن و گردش در طبیعت برای رفاه، آرامش خاطر و شادابی نوجوانان بسیار عالی است. وقتی آنها در دنیای دیجیتال و فضای مجازی، غوطه ور هستند، به راحتی می توانند دنیای واقعی اطراف خود را فراموش کنند. آنها را تشویق کنید به پارک محلی بروند و چند ساعتی قدم بزنند. بعد از آن احساس بسیار بهتری خواهند داشت.

۸) از آنها بخواهید کار مثبت و سازنده ای انجام دهند

به نوجوانان و کودکان خود یاد بدهید از وقت آزاد خود برای انجام کاری سازنده استفاده کنند. اگر به نظر می رسد دائماً زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی تلف می کنند، این رفتار را متوقف کنید و لیستی از کارهایی که باید انجام شوند، تهیه کنید. نوجوانان شما می توانند به جای صرف زمان در رسانه های اجتماعی، این وظایف را انجام بدهند.

جمع بندی

مواردی که در این بحث درباره مهم ترین جایگزین های فضای مجازی برای کودکان مطرح کردیم، فقط ۸ تا از اقداماتی است که نوجوانان و نوجوانان می توانند به جای رسانه های اجتماعی انجام دهند. حقیقت این است که صدها روش جایگزین برای گذراندن وقت وجود دارد. شما به عنوان والدین باید روش مناسب با روحیه و خلقیات فرزند خود را کشف کنید. مربیان مدارس هم می توانند نقش سازنده داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *