بچه ها به دلایل مختلفی از حمام کردن می ترسند. والدین بهتر است با انجام یک سری از کارهای ساده و با همراهی کردن کودکان، این ترس و هراس را در آنها از بین ببرند. استفاده از اسباب بازی در وان حمام می تواند یک ایده خوب و کاربردی باشد.

۱۰ دلیل مهم که نشان می دهد چرا کودکان از حمام کردن می ترسند

اگرچه زمان حمام برای برخی از کودکان آرامش بخش است، اما بسیاری از بچه ها ممکن است که با شنیدن کلمه “حمام” در جهت مخالف والدین بدوند. بچه‌ها به دلایل مختلف موقع حمام کردن می ترسند و جر و بحث می کنند. بعضی نیز شاید با والدین خود دعوا کنند.

اگر موقع حمام کردن بچه‌های کوچک باید هر بار آنها را دنبال کنید تا با شما به حمام بیایند، ممکن است دلیل مهمی پشت مخالفت آنها باشد. شاید تعجب کنید اما این کار آنها به علت یک ترس یا ناراحتی است و این وظیفه والدین است که آن را ریشه یابی کنند.

برخی از مهم ترین علت هایی که بچه ها از حمام رفتن می ترسند به صورت زیر دسته بندی شده اند:

 • من در حال انجام کاری هستم و نمی خواهم حمام کنم!
 • حمام کردن برای من سخت است و نمی خواهم این کار را انجام بدهم!
 • می ترسم بعد از حمام کردن، دیگر خوابم نبرد!
 • از حشرات ریز در حمام می ترسم!
 • از اینکه داخل وان حمام شوم احساس بدی دارم!
 • از آب داغ یا آب سرد خوشم نمی آید!
 • از ریختن صدای آب در حمام و بخار آب می ترسم!
 • از اینکه کف صابون یا شامپو در چشمانم برود می ترسم!
 • از اینکه آب روی صورتم می ریزد خوشم نمی آید!
 • می ترسم در وان حمام سُر بخورم!

البته لازم به ذکر است که این دلایل، فهرست جامعی از علت های ترس بچه ها از حمام کردن نیستند. شما به عنوان والدین می توانید به راحتی این ترس ها و دلهره ها را برطرف سازید.

 چطور می توانیم ترس کودکان از حمام کردن را برطرف کنیم؟

روش های زیر را برای از بین بردن ترس کاذب کودکان از حمام کردن می توانید اجرا کنید:

 • از القای هر حس منفی به کودک خودداری کنید

اگر فرزندان شما به سر و صدا یا دمای آب حمام حساس هستند، محرک های زیادی در زمان حمام وجود دارد که ممکن است آنها را تحت تأثیر قرار دهد. والدین اغلب متوجه نمی شوند که فرزندانشان ممکن است مشکلات احساسی در این مورد داشته باشند.

اگر فرزند شما به صدا حساسیت دارد، قبل از اینکه او را به حمام ببرید، وان حمام را پر از آب کنید. اجازه ندهید صدای آب برای او حس بدی ایجاد کند.

برخی از کودکان با درجه حرارت آب روی بدن خود مشکل دارند. در این حالت، کودک شما ممکن است بایستد و در تمام طول حمام، از نشستن در آب دوری کند.

برای کمک به کاهش این حساسیت، از فرزندان خود بخواهید در وان حمام بنشینند و شما به آرامی آن را پر کنید. این کار به آنها کمک می کند تا آرام آرام با آب سازگار شوند. همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا دمای آب را بهتر بپذیرند.

 • از ورود کف صابون به چشم آنها جلوگیری کنید

شایع ترین مشکل حمام کردن بچه ها، ترس از ورود کف صابون در چشم بچه ها است. بچه ها حافظه خوبی دارند و یادشان می ماند که چه خاطره بدی از وارد شدن کف صابون به چشم هایشان برایشان به جا مانده است! علاوه بر این، خیلی از بچه ها از اینکه آب مدام روی صورتشان بریزد، متنفر هستند!

می توانید در این موارد از یک نقاب محافظ در بالای پیشانی استفاده کنید که مانع از ریختن آب و کف روی صورت آنها شود.

توصیه می کنیم یک پارچه شستشوی خشک را درست کنار دستتان داشته باشید. به این ترتیب، فرزند شما مطمئن می شود که اگر به صورت تصادفی، صورتش خیس شد، شما می توانید سریع تر آب ها را خشک کنید.

یک ترفند جالب و نوین این است که آویزهایی از ستاره ها یا اسباب بازی های معلق را بالای وان حمام نصب کنید تا وقتی در حال حمام کردن بچه ها هستید، آنها به بالای سر نگاه کنند. این روش برای حمام کردن نوزادان و کودکان زیر دو سال بهترین انتخاب است.

اگر بچه ها از ریختن آب روی سرشان امتناع می کنند، از عروسک های پارچه ای استفاده کنید تا ابتدا موهایشان خیس شود. بازی با عروسک ها می تواند آب بازی را برای آنها لذت بخش سازد.

 • زمان حمام را با کارهای سرگرم کننده ادغام کنید!

شاید این نکته بدیهی باشد، اما وقتی فرزندان شما سرگرم هستند، کمتر روی نگرانی های خود تمرکز می کنند. اضافه کردن اسباب‌بازی‌ها در حمام، رنگ بازی مخصوص حمام یا کتاب های پلاستیکی می‌توانند زمان حمام را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل کند.

 • لکه های سیاه کوچکی را که فرزند شما را وحشت زده می کند، پاک کنید!

شاید باعث تعجبتان شود اما این مشکل بزرگتر از آن چیزی است که فکر می کنید! بچه‌های کوچک‌تر فکر می کنند لکه‌های سیاه کوچک در حمام، حشرات بزرگ و ترسناکی هستند که می‌توانند آنها را بخورند! این تصور برای ما خنده دار است اما برای کودکان یک ترس وحشتناک است!!!

هر چقدر هم که این فکر، غیرمنطقی به نظر برسد، رفع آن بسیار آسان است. چاره کار، ایجاد یک حمام حباب بزرگ است. دریایی زیبا از حباب های سفید، هم می تواند این ظاهر لکه ها را پنهان کند و هم یک حس رویایی را برای بچه ها ایجاد خواهد کرد. اضافه کردن چند قطره رنگ به حمام می تواند کف رنگی تولید کند و این برای کودکان بسیار لذت بخش و شادی آور است!

 • در حالی که فرزندتان هنوز در وان است، از حمام خارج نشوید.

اگر کودک شما به سر و صدا در حمام حساس است، هر صدایی ممکن است او را آزار بدهد. قبل از اینکه وان حمام را تخلیه کنید، فرزند خود را بیرون ببرید. وقتی فرزندتان هنوز در وان است، خودتان نباید از حمام بیرون بیایید.

 • زمان ورود به حمام و موقع خارج شدن را به فرزندتان اطلاع بدهید.

یکی از بزرگ‌ترین شکایاتی که از والدین می‌شنویم اغلب این است که بچه ها با ما دعوا و جر و بحث می کنند و مدام کشمکش داریم تا وارد حمام بشوید! این تعجب آور نیست. بچه ها در مقابل ورود به وان حمام و تماس با کف صابون جداً ایستادگی می کنند.

راه برطرف کردن این ترس بسیار ساده است. کافیست قبل از شروع زمان حمام، ده دقیقه به فرزندان خود توضیح بدهید. برایشان بگویید که چقدر در حمام هستند و قرار است چطور از بازی کردن در وان لذت ببرند. شاید هم بخواهند که در حمام آواز بخوانند یا برایشان قصه بگویید.

سعی کنید یک حوله خشک و زیبا برای بچه‌هایتان آماده کنید تا به محض بیرون آوردن آنها از وان، حوله را در اطرافشان بگیرید.

جمع بندی

بسیاری از کودکان در روزهای اول تجربه خود از حمام کردن، ترس های زیادی دارند. دلایل مهمی که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، مهم ترین موارد هستند. والدین با آگاهی کامل و انجام یک سری از فعالیت های سرگرم کننده می توانند این زمان حمام را کوتاه تر و جذاب تر سازند. استفاده از قصه گفتن یا اسباب بازی ها در حمام، کف بازی و آب بازی می تواند حمام کردن را برای همه بچه ها محبوب تر نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *