مشکلات بد خط بودن در دوران کودکی معمولاً شامل نامنظم نوشتن، آهسته و ناخوانا نوشتن است. مشکلات دست خط معمولاً به دلیل اختلال در مهارت های حرکتی، هماهنگی دست و ذهن یا ادغام حرکت و حس بصری ایجاد می شود. مهارت های حرکتی هر کودک، با سایرین متفاوت است. شاید بد خط بودن، مشکل بزرگی برای کودک شما نباشد. دست خط، چیزی است که می توانید به راحتی روی آن کار کنید تا روز به روز، بهتر و بهتر شود.

مهارت های حرکتی ظریف شامل نوشتن، طراحی و نقاشی، برداشتن اسباب بازی ها یا اشیای کوچک، بستن زیپ لباس، بستن دکمه ها، و ساختن شکل ها با لگوهای کوچک است. انجام این وظایف، نیازمند حرکات ظریف و کوچک انگشتان و دست ها است. حافظه عضلانی به کودک کمک می کند تا این حرکات ظریف را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. همه کودکان و بزرگسالان می توانند با تمرین بیشتر، مهارت های خود را افزایش دهند.

نشانه های بد خط بودن در کودکان چیست؟

 • کلمات را ناخوانا می نویسند: در این حالت، خواندن متن، غیر ممکن است
 • اندازه های عجیب و غریب در نوشتن: حروف نوشتاری کودک در این حالت، اندازه های متفاوتی دارد
 • حروف بزرگ و تصادفی: حروف بزرگ در این حالت ممکن است با حروف کوچک، ادغام شوند
 • حروف مورب: در این حالت، کلمات در صفحه، مورب نوشته می شوند و از خط راست، پیروی نمی کنند.
 • مشکلات ردیف کردن حروف: به عنوان مثال، حرف “ن” پایین تر از حرف “ر” یا “آ” و … نوشته می شود.
 • مشکلات فشار دادن مداد روی کاغذ: در این حالت، کودک، مداد را بیش از حد یا کمتر از نیاز روی کاذف فشار می دهد تا چیزی را بنویسد
 • مسائل مربوط به رعایت فاصله: در این مشکل، بین حروف و کلمات فاصله بسیار زیاد یا کم وجود دارد
 • مشکلات حرکتی ظریف: کودک در طراحی، خط کشیدن یا ساختن لگوهای کوچک با مشکل مواجه است
 • ناامیدی مداوم: کودک به تدریج از این وضعیت، نا امید می شود و کاغذهای مچاله را در سراسر میز خود رها می کند
 • امتناع از نوشتن: کودک به سرعت از انجام وظایف نوشتن خود دست می کشد و حتی از مدرسه دوری می جوید

مهم ترین دلایل بد خط بودن کودکان چیست؟

 • تاخیر در حرکت های ظریف انگشتان و دست ها

حرکت ظریف، مهارت هماهنگی برای انجام حرکات کوچک تر و پیچیده با دست و انگشتان است. در کودکان کوچک تر در دوره پیش دبستانی و مهدکودک، این مهارت های حرکتی ظریف ممکن است به دلیل عدم تمرین، هنوز بهبود نیافته باشد. این تاخیر، جای نگرانی ندارد. می توانید با انجام کارهای نقاشی، نوشتن، رنگ آمیزی، مهره بازی، برش و چسباندن قطعات، به کودک خود کمک کنید تا مهارت های حرکتی ظریف خود را بهبود ببخشد. پروژه های خلاقانه هنری می توانند سرگرم کننده باشند و به کودک اجازه می دهند تا روی دست خط و مهارت های حرکتی ظریف خود کار کند.

 • تمرین و تقویت فعالیت‌های حرکتی وسیع تر

برخی از کودکانی که به جای رنگ‌آمیزی و نقاشی، بیشتر به سمت فعالیت‌های حرکتی وسیع تر، مانند دویدن و دوچرخه‌سواری، تمایل دارند، به احتمال زیاد، تمرین کافی در گرفتن مداد را نخواهند داشت. این نگرانی ها با اختصاص وقت برای تمرین و توجه مناسب، قابل رفع است. با این حال، فرض کنید فرزندتان آنقدر از نوشتن ناامید می‌شود که این چالش‌ها واقعاً یک مانع برای پیشرفت و بهبود دست خط محسوب می شوند. در این صورت، بهتر است با یک فرد کاردرمانی با مشاور صحبت کنید.

 • تأخیر در رشد

برخی از کودکان، سریع تر از همسالان خود رشد می کنند. شاید یک کودک با توانایی کلامی بالا، مهارت‌های حرکتی ظریف محدودتری داشته باشد. برخی از کودکان در رشد، تاخیر دارند و ممکن است تمام مهارت های آنها، کندتر از آنچه انتظارش را دارید پیش برود. کمک گرفتن از کارشناسان گفتار درمانی، یا کاردرمانی برای مهارت های حرکتی، بهترین راهکار است و هیچ ضرری ندارد. لازم نیست نگران باشید.

 • تفاوت های حسی-حرکتی

برخی از بچه ها در اوایل دوران کودکی خود، تفاوت های حسی-حرکتی قابل توجهی دارند. شاید مجموعه ای از چالش ها را برای کودکان مشاهده کنید. شاید کودک شما نسبت به صداها، بو، تصاویر یا ارتباط بدنی، بیشتر یا کمتر از حد، حساس باشد. همچنین ممکن است در راه رفتن و دویدن، اختلال داشته باشند و یا مهارت های نوشتاری آنها بسیار مشکل دار باشد.

پیشنهادات و راهکارهای خوب برای برطرف کردن بد خطی در کودکان

 • انواع مختلف مداد و کاغذ را به کودکان بدهید تا روی آنها بنویسند یا نقاشی بکشند.
 • بچه ها را تشویق کنید روی تخته سیاه یا تخته وایت برد بنویسند. این کار به هماهنگی دست و انگشتان و تمرکز آنها کمک می کند.
 • سعی کنید به کودکان یاد بدهید که روی شن، نقاشی کنند یا بنویسند.

به طور کلی، با تمرین و تکرار، دست خط کودک بهبود می یابد. این کارها را بهتر است از دوران مهدکودک یا پیش دبستانی آغاز کنید. دست خط ضعیف یا ناخوانا بر نمرات و تجربیات مدرسه در برخی از کودکان تأثیر منفی می گذارد. چون فناوری ها به سرعت در حال توسعه هستند، استفاده از وسایل الکترونیکی بیشتر خواهد بود و این می تواند شوق نوشتن را از کودکان دبستانی بگیرد. با استفاده از نرم افزار دیکته گو، آموزش کیبورد روی لپ تاپ یا تبلت، می توان به کودکان بد خط اجازه داد در مدرسه موفق تر باشند.

کارهای تکمیلی برای بهبود دست خط بد در کودکان

 • مراجعه به فیزیوتراپیست

گاهی لازم است برای ارزیابی و درمان هماهنگی حرکتی بین اندام ها و مغز از کارشناسان فیزیوتراپی کمک بگیرید. ممکن است کودکانی که در نوشتن مشکل دارند، با چالش های حرکتی گسترده تری روبرو باشند.

 • مراجعه به کارشناس کاردرمانی

برای ارزیابی و درمان مهارت های حرکتی ظریف و یکپارچگی دست و انگشتان در نوشتن، یک راهکار این است که کودک را با کاردرمانگر آشنا کنید. این کارشناسان باتجربه می توانند همه برنامه ها را با بچه ها تمرین کنند. به این ترتیب، هم بد خط بودن آنها برطرف می شود و هم سایر مهارت های آنها تقویت خواهد شد.

 • استخدام معلم برای آموزش نویسندگی

اگر می‌خواهید مهارت‌های نوشتاری کودک خود را بهبود ببخشید، به دنبال تدریس خصوصی خوشنویسی یا نویسندگی باشید. کار بر روی این مهارت در خانه، برای کودکان کوچکتر بسیار عالی است.

 • مراجعه به روانشناس یا متخصص اعصاب و عروق

اگر بد خط بودن کودک، دلیلی به غیر از مشکلات حرکتی و تمرینی باشد، شاید باید ریشه را در جایی دیگر جستجو کنید. علائم ممکن است به مشکلات بینایی، حسی، تمرکز و توجه یا مشکلات یادگیری مرتبط باشد. یک روانشناس می تواند مهارت ها را ارزیابی کند و مناسب ترین درمان ها را راهنمایی نماید.

 • ردیابی کلمات در متن

توانایی دنبال کردن کلمات در یک صفحه، در حین خواندن، می تواند بر روی دست خط تاثیر بگذارد.

جمع بندی

بد خط بودن کودکان به دلایل متعددی اتفاق می افتد. عدم هماهنگی دستان و مغز، اختلالات رشد، تمرین نکردن، عدم توجه به مهارت های فردی، موجب بد خط شدن بچه ها در سنین پایین است. با انجام یک سری تمرینات و بازی های سرگرم کننده می توانید کودکان را به نوشتن و نقاشی کردن تشویق کنید. والدین و مربیان در مهد کودک، پیش دبستانی یا دبستان می توانند این تمرین ها را با بچه ها تکرار کنند. دست خط خوب، نقش مهمی در اعتماد به نفس و پیشرفت درسی کودکان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *