تست گودیناف، یک روش ثابت شده برای تشخیص و تعیین ضریب هوشی کودکان با استفاده از نقاشی کشیدن است. این تست در واقع می تواند جنبه های هویتی و شخصیتی کودکان و نوجوانان را ارزیابی کند و نشان دهد که ویژگی های روانشناختی آنها چگونه است. روانشناسان با استفاده از نقاشی هایی که کودک رسم می کند متوجه می شوند هوش و توانایی او در چه حدی است. نقاشی کودکان از جنبه های مختلف، تجزیه و تحلیل می شوند. در این بحث می خواهیم درباره نحوه تفسیر تست گودیناف برای تعیین ضریب هوشی کودکان صحبت کنیم.

Goodenough Hariss-Drawing، یا تست گودیناف، یک آزمون روانشناختی شخصیت و مهارت های شناختی است که برای ارزیابی جنبه های مختلف کودکان و نوجوانان، از جمله سنجش هوش غیرکلامی و بررسی اختلالات هیجانی و رفتاری آنها استفاده می شود. در این آزمون از فرد خواسته می شود که تصویری از یک مرد، یک زن و خودش را ترسیم کند؛ هیچ دستور دیگری برای نقاشی کردن یا رنگ آمیزی یا کشیدن چیزهای دیگر روی کاغذ به کودک داده نمی شود. سپس کارشناسان، نقاشی را بر اساس ابعاد مختلف تجزیه و تحلیل می کنند.

تست گودیناف برای اولین بار توسط “فلورانس گودیناف” در سال ۱۹۲۶ ابداع شد. او زمانی که می خواست برای تکمیل ارزیابی های غیرکلامی راهی پیدا کند، به ترسیم فیگورها و اشکال علاقه مند شد. سپس به این نتیجه رسید جزئیاتی که کودک در نقاشی رسم می کند، می تواند به عنوان ابزار موثری استفاده شود و برای سنجش ضریب هوشی کودک یا بررسی اختلالات رفتاری و روانشناختی، به روانشناس کمک کند.

آیا تست گودیناف برای همه کودکان کاربرد دارد؟

برای اینکه نتیجه لازم از انجام تست گودیناف حاصل شود، یک سری شرایط باید وجود داشته باشد، پس بدیهی است که این نوع آزمون برای همه کودکان قابل اجرا نیست.

کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۳ ساله که توانایی حرکتی مطلوب دارند می توانند در تست گودیناف برای تعیین ضریب هوشی شرکت کنند. وقتی کارشناسان علم روانشناسی نتوانند از سایر انواع تست هوش برای سنجش توانایی های کودکان استفاده کنند، اجرای این تست به کمک آنها می آید.

تست گودیناف برای کودکانی که ناتوانی حرکتی یا نقص عضو دارند مناسب نیست. وقتی کودک یا نوجوان نتواند نقاشی را روی کاغذ ترسیم کند، انجام این آزمون بی فایده است. کودکان کم توان ذهنی، دارای مشکلات مغذی، ناتوانی در گرفتن مداد و یا دارای ضعف بینایی، افرادی هستند که نمی توانند در آزمون گودیناف شرکت کنند.

بهترین شرایط برای انجام تست گودیناف چیست؟

برای انجام آزمون گودیناف، محیط اتاق باید آرام و ساکت باشد. همه عوامل مزاحم و برهم زننده تمرکز کودک یا نوجوان باید حذف شوند. کارشناس باید وسایل مختلف را برای نقاشی کشیدن کودک آماده کند. لوازمی مانند مداد سیاه، مداد رنگی، کاغذ سفید بزرگ، خط کش، پاک کن و … مورد نیاز هستند.

مکانی که کودکان و نوجوانان باید در آنجا بنشینند و تست گودیناف را انجام دهند، باید از نظر روشنایی، پر نور باشد. بهتر است درب اتاق را ببندید تا سروصداهای مزاحم به گوش نرسند. آرامش خیال و محیطی بدون استرس در این آزمون بسیار اهمیت دارد.

تست گودیناف چطور انجام می شود؟

برای انجام آزمون گودیناف، یک برگه سفید، مداد سیاه و مداد رنگی به کودک داده می شود و به او می گویند یک مرد، یک زن و تصویری از خودش را روی کاغذ نقاشی کند. فردی که این تست را بررسی می کند نباید تحت هیچ شرایطی، کودک را مجبور کند یا برای نقاشی کشیدن به او اصرار کند. کودک باید آزادانه عمل کند و تصمیم بگیرد. به طور متوسط، مدت زمان انجام آزمون گودیناف، حدود ۱۵ دقیقه است.

نقاشی کودک در آزمون گودیناف چطور تفسیر می شود؟

هدف از انجام تست گودیناف، تعیین ضریب هوشی کودکان و نوجوانان است. پس از پایان آزمون، کارشناس بر اساس یک سری معیارها، نقاشی کودک را تفسیر می کند. در نقاشی، موارد زیر اهمیت دارند و در نمره دهی آزمون به کار می روند:

  • اندام های بدن از جمله سر، دست ها، پاها، بدن و انگشتان دست باید در نقاشی وجود داشته باشند.
  • طول بدن در نقاشی باید بلندتر از عرض بدن باشد.
  • اندازه نیم تنه بالایی باید متناسب با نیم تنه پایینی باشد.
  • اجزای چهره باید در نقاشی به طور واضح دیده شود.
  • موهای افراد در نقاشی باید وجود داشته باشند.
  • افراد در نقاشی باید لباس به تن داشته باشند. انواع لباس برای افراد در نقاشی اهمیت دارد.
  • تناسب اندام های چهره و دست و پاها باید رعایت شوند.

همه این عوامل در ارزیابی توانایی های شناختی و مهارتی کودک مورد نظر قرار می گیرد و سپس بر اساس جدول ها و چک لیست ها، نمره ها محاسبه می شوند.

فواید انجام تست گودیناف چیست؟

آزمون گودیناف می تواند توانایی ها و مهارت های فردی کودک را نمایان سازد. نتایجی که از تفسیر این تست به دست می آید می تواند میزان ضریب هوشی، رشد عاطفی، ویژگی های ادراکی، شناختی، تمرکز و توجه و انواع هوش در کودک را مشخص کند. تفسیر نقاشی ها در تست گودیناف بسیار اهمیت دارد و باید حتماً توسط کارشناس باتجربه انجام شود. این آزمون را می توان یکی از زیرشاخه های کاردرمانی نیز به حساب آورد.

جمع بندی

تست گودیناف یکی از انواع آزمون های مهم است که می تواند به تعیین ضریب هوشی کودکان و نوجوانان کمک کند. این تست در درجه اول برای کودکان و خردسالان به کار می رود. نتایج حاصل از تفسیر این تست می تواند نشان دهد که ویژگی های عاطفی، درک و شناخت، رشد عاطفی و حرکتی کودکان در چه سطحی قرار دارد. اگر می خواهید وضعیت هوشی کودک را بسنجید، حتماً از طریق مراکز مشاوره معتبر، این تست را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *