راه های مدیریت زمان در درس خواندن شامل انجام یک سری کارها و برنامه ریزی ها است که می تواند به افراد کمک کنند، در زمان مناسب، درس بخوانند و حتی دروس را مرور کنند. این یک مهارت اصلی در مطالعه است و به مطالب مدرسه و دانشگاه، محدود نمی شود.

استفاده از مدیریت زمان برای بهبود مهارت های مطالعه

اکثر دانش آموزان، هر ترم جدید دانشگاه یا سال تحصیلی مدرسه را با انتظارات بالا شروع می کنند. آن‌ها تصور می‌کنند که در تحصیل، موفق هستند، اما نمی‌توانند یک برنامه واقع‌ بینانه تنظیم کنند، یا برنامه‌ای را تنظیم نمایند که برای آنها مفیدتر باشد. اکثر دانشجویان و دانش آموزان فقط ساعت های زیادی در روز، روزهای هفته و هفته های سال را به هدر می دهند، بدون اینکه متوجه اهمیت مدیریت زمان باشند.

اگر به اهمیت مدیریت زمان در درس خواندن توجه نکنید، پایان ترم، قبل از اینکه متوجه شوید فرا می رسد و شما را غافلگیر می کند. برای رسیدن به موفقیت تحصیلی، باید زمان مطالعه خود را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به دقت مدیریت کنید. در ادامه این مطلب، یک استراتژی خوب و بهترین راه های مدیریت زمان در درس خواندن را آورده ایم.

مراحل و راه های مدیریت زمان در درس خواندن که باید بدانید

مرحله ۱- یک تقویم برای ترم یا سال تحصیلی آماده کنید

در شروع هر ترم جدید آکادمی یا سال تحصیلی در مدرسه، قبل از اینکه به شدت درگیر مطالعات یا سایر فعالیت های خود شوید، تقویمی را تهیه کنید که کل ترم را پوشش دهد. تقویم دوره ای شما می تواند مانند یک تقویم ماهانه معمولی به نظر برسد، و یا می توانید از قالب متفاوتی استفاده کنید. هر فرمتی را که انتخاب کنید، تقویم ترمی شما باید موارد زیر را مشخص کند:

 • تکالیف با تاریخ تحویل آنها
 • حل تست ها با تاریخ آنها
 • کلیه فعالیت های مدرسه
 • کلیه فعالیت های خارج از مدرسه و فوق برنامه

مرحله ۲- یک برنامه هفتگی تهیه کنید

دومین راه های مدیریت زمان در درس خواندن، تهیه برنامه هفتگی است. برخلاف تقویم ترمی که به طور کامل در ابتدای هر ترم برنامه ریزی شده است، برنامه هفتگی شما در ابتدای هر هفته جدید آماده می شود. هر جمعه بنشینید و برنامه هفتگی خود را آماده کنید. اگرچه هر هفته، روز جمعه، برنامه هفتگی خود را آماده می کنید، اما باید برنامه خود را با پیشرفت هفته و بروز موارد جدید به روزرسانی کنید. برای تهیه برنامه هفتگی موارد زیر را انجام دهید:

 • هر کلاسی را که برای هر روز هفته دارید در تقویم خود بنویسید
 • به تقویم ترم خود نگاهی بیندازید و موارد تقویم هفتگی خود را که باید تکمیل شوند، یا در آن هفته اتفاق می‌افتند (مثلاً تکالیف، آزمون‌ها، رویدادها و غیره) یادداشت کنید.
 • بازنگری داشته باشید و تمام یادداشت‌های کلاسی و برنامه هفته قبل خود را مرور کنید تا ببینید آیا چیزی وجود دارد که باید به برنامه این هفته اضافه کنید یا خیر.
 • هر فعالیت خارج از مدرسه و فوق برنامه ای را که در هفته آینده در آن شرکت خواهید کرد به برنامه هفتگی خود اضافه کنید.
 • روز و ساعت هر تکلیف، جلسه مطالعه، کار گروهی یا پروژه ای را که در طول هفته تکمیل می کنید یادداشت کنید. اینها ممکن است در زمان عصر، بعد از مدرسه یا در طول زمان مدرسه رخ دهند.

مرحله ۳- یک برنامه روزانه تهیه کنید

حتماً فکر می کنید یک تقویم دوره ای و برنامه هفتگی برای مدیریت موثر زمان شما کافی است، اما اینطور نیست. بنابراین باید یک برنامه روزانه تهیه کنید. هر روز عصر، یک برنامه روزانه برای روز بعدی آماده کنید. یک علامت تیک در کنار هر مورد قرار دهید تا با تکمیل آن کمک شود. برای تهیه برنامه روزانه خود موارد زیر را انجام دهید:

 • همه چیزهایی را که باید برای روز آینده انجام دهید، با کمک گرفتن از برنامه هفتگی خود یادداشت کنید.
 • همه چیزهایی را که از برنامه روزانه قبلی خود، تکمیل نشده و باید روز بعد تکمیل شود، یادداشت کنید.
 • برنامه روزانه خود را برای روز جاری بررسی کنید تا ببینید آیا فعالیت های دیگری وجود دارد که باید برای روز بعد انجام دهید یا خیر.
 • هر فعالیت دیگری را از برنامه هفتگی خود که باید در برنامه روز بعد شما گنجانده شود، بنویسید.

متوجه خواهید شد که یکی از اسرار مدیریت موثر زمان مطالعه و راه های مدیریت زمان در درس خواندن این است که با تصویر بزرگ شروع کنید و سپس به جزئیات بپردازید. تقویم دوره ای شما، جهت و دستورالعملی را برای انجام وظایف بزرگ ارائه می دهد. برنامه های هفتگی و روزانه، جزئیات مورد نیاز برای انجام همه کارها در تقویم ترمی را نشان می دهد و شما قادر هستید تا اهداف ترم خود را یک روز و در هر هفته به انجام برسانید.

سایر مهارت و راه های مدیریت زمان در درس خواندن

راه های مدیریت زمان در درس خواندن

هنگامی که یک تقویم ترمی، برنامه هفتگی و برنامه روزانه تهیه کردید، چندین استراتژی دیگر وجود دارد که به شما کمک می کند کارهای بیشتری انجام دهید و بهترین استفاده را از زمان خود ببرید. سایر راه های مدیریت زمان در درس خواندن به صورت زیر هستند:

 • وظایف خود را اولویت بندی کنید

با پیشرفت تحصیلی متوجه خواهید شد که موضوعات مطالعه، پیچیده تر می شوند، حجم کار بیشتر و مطالب چالش برانگیزتر می شوند. در دانشگاه، زمان کافی در هر روز برای انجام همه کارها وجود ندارد. پس این عادت را شروع کنید؛ ابتدا مطالعه خود را با سخت ترین، یا مهم ترین موضوع یا کارها شروع کنید. پرداختن به سخت ترین موضوعات در ابتدا، در حالی که هنوز سرحال و پرانرژی هستید، ادامه تحصیل شما را بسیار آسان تر می کند.

 • یک فضای اختصاصی برای مطالعه پیدا کنید

برخی از دانش آموزان، ۲۰ دقیقه اول زمان مطالعه خود را صرف جستجوی مکانی برای مطالعه می کنند. یکی از مهم ترین راه های مدیریت زمان در درس خواندن این است که یک فضای مطالعه اختصاصی و به دور از حواس‌پرتی پیدا کنید که بتوانید در آنجا تمرکز داشته باشید. اگر می خواهید فضای مطالعه خود را تغییر دهید، خوب است، فقط مطمئن شوید که یک فضای مطالعه مناسب پیدا کره اید و به آن پایبند باشید.

 • برای مطالعه و درس خواندن، فاصله زمانی ایجاد کنید

نه تنها باید یک فضای مطالعه اختصاصی در نظر بگیرید، بلکه باید زمان مطالعه اختصاصی نیز داشته باشید – بلوک‌های زمانی، یا فاصله استراحت، همان عاملی است که می تواند قدرت تمرکزتان را بالاتر ببرد. این فاصله، برای مطالعه کردن، حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه، ایده آل هستند، اما ممکن است بر اساس سوژه و توانایی شما برای مطالعه، طولانی تر یا کوتاه تر باشند. اشکالی ندارد که برای خوردن یک میان وعده به خودتان استراحت بدهید، یا فقط بلند شوید و راه بروید. سپس باید بازگردید و درس خواندن را ادامه بدهید. این یکی از اصول و راه های مدیریت زمان در درس خواندن محسوب می شود.

 • فعالیت های بعد از مدرسه خود را برنامه ریزی کنید

یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین راه های مدیریت زمان در درس خواندن این است که کار درس و مدرسه خود را در اولویت قرار دهید. انجام کارهای مدرسه خود را بعدا یا درست قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. به تعویق انداختن فعالیت‌های کم‌اهمیت‌تر به بعد از اتمام کار مدرسه، به شما این امکان را می‌دهد که بر روی فعالیت‌های «سرگرم‌ کننده» نیز تمرکز کنید، بدون اینکه فشاری به کار مدرسه یا دروس دانشگاهتان وارد شود.

 • از منابع مفید استفاده کنید

اگر در ابتدا موفق نشدید، سعی کنید، تلاش کنید، دوباره تلاش کنید. استفاده از منابع مفید در طول درس خواندن به شما کمک می کند که دوران دبیرستان، کالج یا دانشگاه را بهتر پشت سر بگذارید. صحبت کردن با دوستان باهوش، معلمان، گروه های همسالان و حتی اینترنت، منابع مفیدی برای پرداختن به موضوعات پیچیده و استفاده موثر از زمان هستند.

 • مطالعه و درس خواندن را گروهی انجام دهید

درس خواندن گروهی، چندین مزیت را برای دانش آموزان ارائه می دهند که کمترین آنها، توانایی در پوشش دادن مطالب با سرعت و دقت بیشتر است. کار در یک گروه، امکان تحقیق و یادگیری سریع در مورد موضوعات مختلف را فراهم می سازد. این می تواند یکی از مهم ترین راه های مدیریت زمان در درس خواندن باشد.

 • ورزش کردن؛ تغذیه سالم و خواب کافی

یکی از اصول و راه های مدیریت زمان در درس خواندن این است که درست غذا بخورید، ورزش کنید، و البته خواب کافی داشته باشید. اینها به افزایش تمرکزتان کمک می کنند. یک ساعت زودتر به رختخواب رفتن می‌تواند توانایی شما را برای فعالیت های روز بعد تقویت کند. درست و سالم غذا خوردن و ورزش کردن، انرژی یا استقامت شما را برای درک مفاهیم، افزایش می دهد.

 • انعطاف پذیر باشید

شما نمی توانید برای همه چیز و انجام همه کارها برنامه ریزی کنید. موانع یا اتفاقات پیش‌بینی نشده، ظاهر می‌شوند، بنابراین برنامه‌ریزی کنید و انعطاف‌پذیر باشید. فقط باید مطمئن شوید که در اسرع وقت، به مسیر خود باز می گردید و برنامه ماهانه، هفتگی و روزانه خود را حفظ می کنید.

جمع بندی 

اجرای راه های مدیریت زمان در درس خواندن شامل برنامه ریزی روزانه، هفتگی، ماهانه و ترمی است. می توانید گروهی درس بخوانید، از منابع معتبر و مفید استفاده کنید و رفتارها و سبک زندگی سالم را پیش بگیرید. به این صورت، زمان درس خواندن را بهتر مدیریت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *