بولت ژورنال یا دفتر زمان بندی کارها و برنامه ها، یک ابزار کاربردی برای همه سنین است تا بتوانند فهرست کارها را به دقت یادداشت نمایند. این نوع دفترها، خروجی خوبی را برای انجام کارهای روزانه ارائه می دهند. حتی با این دفترها می توان به خوبی روند کارهای هفتگی و ماهانه را نیز یادداشت نمود. بولت ژورنال، چیزی بیشتر از یک دفتر خاطرات است؛ و صفحات خالی با تزئینات زیبا را در خود جای داده است. یک بولت ژورنال، فضای خالی برای ثبت کارهای روزانه، برنامه ریزی هفتگی و ماهانه، در هر موضوع را دارد. دفتر زمان می تواند باعث آرامش خاطر هر کسی شود که از آن استفاده می کند.

برنامه ریزی و خلاصه نویسی برای انجام بهتر کارها این روزها به یک نیاز بزرگ تبدیل شده است. همه ما ترجیح می دهیم برای کارهای روزانه خودمان برنامه ریزی کنیم و به ترتیب بتوانیم همه کارها را انجام دهیم. گاهی بی برنامگی می تواند باعث شود که قرار ملاقات مهمی را از دست بدهیم یا نتوانیم از فرصت ها استفاده کنیم. در این شرایط، داشتن یک بولت ژورنال یا دفتر زمان می تواند به کمک همه ما بیاید!

شاید تا به حال از یک دفتر ساده برای نوشتن برنامه ها و کارهای روزانه خود استفاده می کردید، و نمی دانستید که یک بولت ژورنال دست ساز در اختیار دارید! این یک اتفاق جالب است که بتوانید از انواع مدل های دفتر زمان یا همان بولت ژورنال استفاده کنید! هرچه طرح ها زیباتر باشید، شما بیشتر تشویق می شوید که از آن برای نظم دهی به برنامه های خود استفاده نمایید!

اجازه دهید همین ابتدای کار، مهم ترین و بزرگ ترین مزیت استفاده از دفتر زمان یا بولت ژورنال را به شما بگوییم؛ یک دفتر زمان بندی برنامه می تواند شما را از گیج شدن نجات دهد، یک تمرین ذهن آگاهی خوب است و بهره وری کارهایتان را بالاتر می برد. بولت ژورنال، یک سیستم بهره وری پنهان است و به شما آرامش می دهد!

روش برنامه ریزی با بولت ژورنال چگونه است؟

کار کردن با یک دفتر زمان، بولت ژورنال، کار سختی نیست! حتی خودتان می توانید یک دفتر ساده بردارید و آن را جدول بندی کنید و سپس برای برنامه ریزی کارهایتان از آن استفاده نمایید. خوشبختانه امروز می بینیم که مدل های شیک و زیبا از انواع دفترهای بولت ژورنال در بازار وجود دارد که کار کردن با آن بسیار ساده است.

در این قسمت می خواهیم به روش های اصولی کار کردن با بولت ژورنال و نحوه ثبت اطلاعات و برنامه ها داخل آن صحبت کنیم.

مرحله اول: یک دفترچه یادداشت یا دفتر زمان آماده تهیه کنید

برای داشتن یک بولت ژورنال می توانید دفتر ساده تهیه کنید، دفترهای زمان آماده را بخرید یا خودتان روی کاغذ سفید، طرح دلخواهتان را رسم کنید. استفاده از انواع دفتر زمان آماده در بازار می تواند نظم دهی بیشتری را به کارهای شما بدهد. اگر بخواهید دفتر ساده خود را به شیوه و مدل دفترهای آماده بولت ژورنال تزئین کنید، به برچسب های فانتزی نیاز دارید. این یک انتخاب است که به سلیقه شما بستگی دارد.

مرحله دوم: اهداف خود را تعیین کنید

وقتی می خواهید برنامه ریزی درستی را با استفاده از بولت ژورنال انجام دهید، لازم است اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را یادداشت کنید. باید بدانید که واقعاً چه کارهایی باید انجام دهید، به چه چیزهایی می خواهید برسید، چقدر فرصت دارید و در این مسیر باید چه کارهایی را انجام دهید یا چقدر پول خرج کنید. همه این موارد اهمیت دارند.

مرحله سوم: بولت ژورنال را فهرست بندی کنید

دفتر زمان را باز کنید. اولین صفحه را باید به درج فهرست اختصاص بدهید. این صفحه، یک راهنما برای دسترسی به همه سرفصل های دفتر را به شما نشان می دهد. فهرست مطالب معمولاً در ابتدای ژورنال شما قرار دارد و به شما کمک می کند اطلاعات و ورودی های خاص را به راحتی پیدا کنید.

همانطور که محتوا و بخش های جدیدی را به بولت ژورنال اضافه می کنید، می توانید یک شماره صفحه به آنها اختصاص دهید و آنها را در فهرست خود درج کنید. به این ترتیب می توانید زمانی که نیاز است، به سراغ اطلاعات در یک روز خاص در یک ماه خاصی بروید و آن را سریعاً پیدا کنید.

مرحله چهارم: برنامه ریزی آینده را بنویسید

در بولت ژورنال، نیاز دارید که تعدادی صفحات را به نوشتن برنامه های آینده خود اختصاص بدهید. رویدادهای فوری، قرار ملاقات های کاری، جشن ها یا مراسم، وظایفی که بر عهده شما گذاشته شده است، اتفاقات مهم و تاریخ آنها را در این صفحه بنویسید. می توانید یک جدول ۱۲ خانه ای، شامل چهار ردیف و سه ستون رسم کنید و هر رویداد یا برنامه را داخل یکی از خانه های جدول بنویسید. هر بار که صفحه ای را اضافه می کنید، آن را در اولین صفحه بولت ژورنال، یعنی در قسمت فهرست اضافه نمایید.

مرحله پنجم: یک صفحه را به گزارش ماهانه اختصاص بدهید

برای اینکه بهتر بتوانید روند کارهای خود را نظارت کنید، لازم است یک صفحه را به نوشتن گزارش ماهانه اختصاص بدهید. این صفحه در پایان فهرست های کاری یک ماه قرار می گیرد. اگر کارها یا برنامه های زیادی برای انجام نداشتید، می توانید گزارش دو ماه را در یک صفحه بنویسید. از بولت گذاری و شماره گذاری برای نظم دادن به نوشته هایتان استفاده کنید.

مرحله ششم: کارهای روزانه را یادداشت کنید

یکی از مهم ترین قسمت های بولت ژورنال، صفحه ای است که به نوشتن کارها و برنامه های روزانه اختصاص دارد. هر صفحه باید به یک روز و یک تاریخ اختصاص یابد. در هر صفحه می توانید کارها، قرارهای ملاقات، ایده های جدید و هر برنامه ای که دارید یادداشت نمایید. این عبارت ها می توانند کوتاه یا طولانی باشند، اما باید اهداف شما را پشتیبانی کنند. دسترسی به اطلاعات سریع از این طریق، بهتر امکان پذیر خواهد بود.

بولت ژورنال یا دفتر زمان چه مزایایی دارد؟

 • بهبود مدیریت زمان
 • استفاده به عنوان یک ابزار یادآوری رویدادها یا برنامه ها
 • به خاطر سپردن اطلاعات و برنامه ها به سادگی
 • پیدا کردن اطلاعات به آسانی
 • ایجاد یک سیستم یادآوری
 • استفاده از قالب بصری جذاب
 • ایجاد حس بهتر برای موفقیت
 • نوشتن اهداف و کمک به دستیابی به آنها
 • بهبود تمرکز روی کارها
 • برنامه ریزی دقیق تر برای مدت طولانی تر
 • امکان گزارش گیری دقیق تر
 • فرآهم کردن محیط سرگرم کننده برای برنامه ریزی
 • در دسترس بودن
 • قیمت ارزان
 • قابل استفاده برای همه سنین

جمع بندی

بولت ژورنال، ایده ای جذاب و کاربردی برای برنامه ریزی همه کارها است و به افراد کمک می کند تا بتوانند اهداف خود را یادداشت نموده و به موقع همه کارهای خود را انجام دهند. داشتن یک دفتر زمان، کار سختی نیست و مزایای زیادی را به همراه دارد. در این مطلب به شما نشان دادیم که چطور می توانید با یک دفتر زمان بندی، کار کنید. این نوع دفترها بهترین ابزار برای نظم دادن به روند زندگی، کار و رسیدن به اهداف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *