استفاده از بهترین و مؤثرترین روش های آموزش ضرب و تقسیم، به همه آموزگاران کمک می کند تا این مفاهیم را به دانش آموزان خود یا بدهند و بیشتری بازخورد را از آنها داشته باشند. این کار با انجام یک سری فعالیت های سرگرم کننده می تواند ساده تر و جذاب تر باشد. ضرب و تقسیم یکی از مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم در ریاضیات هستند.

آموزش ضرب اعداد به دانش آموزان از کلاس سوم ابتدایی شروع می شود. آنها در کلاس چهارم و پنجم با انواع مفاهیم تقسیم کردن نیز آشنا می شوند. این دو موضوع بسیار مهم اند و چنانچه در همین ابتدای کار، دانش آموزان به درستی یاد نگیرند، تا انتهای دوره دبستان، و چه بسا دوره اول دبیرستان با مشکلات ریاضیات مواجه باشند.

بهترین آموزگاران سعی می کنند روش های مدرن و امروزی را برای آموزش ضرب و تقسیم به دانش آموزان خود به کار ببرند. این روش ها می تواند شامل فعالیت های مختلفی باشد؛ از بازی کردن گرفته تا استفاده از وسایل کمک آموزشی یا انجام کار گروهی؛ به هر ترتیب، ضرب و تقسیم، دو مفهوم پایه در دوره ابتدایی است و باید به طور جدی به آن پرداخته شود.

از آنجایی که آموزش ریاضیات به دانش آموزان دوره ابتدایی امروزه بسیار متحول شده است، ما تصمیم داریم در این بحث درباره مهم ترین و جذاب ترین روش های آموزش ضرب و تقسیم صحبت کنیم. اگر می خواهید کلاس درس شما از حالت خسته کنندگی خارج شود، بد نیست این ایده ها را در فعالیت های آموزشی خود بگنجانید.

۱- روش شعر و آهنگ برای حفظ کردن جدول ضرب

شعر و داستان و موسیقی همیشه می تواند یک آموزش را اثر بخش تر سازد. آموزگاران می توانند از آهنگ و ملودی های زیبا برای آموزش جدول ضرب به دانش آموزان خود استفاده کنند. کافیست دانش آموزان را در ساخت یک آهنگ یا شعر زیبا شرکت بدهید. از آنها بخواهید هر یک با ذهن موسیقایی خود، موزیک مناسبی برای جدول ضرب بسازد و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. استفاده از جدول ها یا وسایل موزیک هم می تواند مؤثر باشد.

۲- آموزش ضرب و تقسیم با استفاده از کار گروهی

کار گروهی در کلاس درس، یکی از استانداردهای تدریس امروزی است و بسیار هم به آن توصیه شده است. کار گروهی علاوه بر اینکه می تواند مفاهیم را بهتر در ذهن دانش آموزان ماندگار سازد، به تقویت روحیه اجتماعی و داشتن تعاملات بهتر با گروه همسالان نیز کمک می کند.

شما می توانید برای آموزش ضرب و تقسیم، از کار گروهی در تدریس استفاده کنید. برای این کار، تعدادی مهره یا حتی خوراکی یا هر وسیله دیگر را با تعداد معینی تهیه کنید. دانش آموزان را به گروه های معین دسته بندی کنید و از یک نفر بخواهید که آن چیزهایی که آماده کرده اید را بین گروه ها تقسیم کند.

سپس از او بخواهید تعداد گروه های کامل را بشمارد و اگر وسیله ای اضافه آمده است، گزارش کند. مفهوم تقسیم با باقیمانده و یا تقسیم کامل را به این ترتیب آموزش خواهید داد.

از کار گروهی برای آموزش ضرب هم می توانید بهره ببرید. در این فعالیت، به طور مثال، تعداد ۲۰ نفر دانش آموزان کلاس را در یک سمت قرار دهید، و از یک دانش آموز دیگر بخواهید آنها را به گروه های ۴ نفره دسته بندی کند. سپس دسته ها را بشمارد. تعداد دسته ها ضرب در نفرات گروه، برابر با کل نفراتی است که در بازی شرکت کرده اند.

۳-بازی با کارت ها

در این روش آموزش ضرب و تقسیم، می توانید به هر یک از دانش آموزان کلاس، یک کارت بدهید که روی آن، یک عدد از ۰ تا ۹ نوشته شده است. شما قبلاً جدول ضرب را روی تخته قرار داده اید؛ حالا یک عدد را بخوانید. از دانش آموزان بخواهید هر دو نفر که حاصل ضرب عدد آنها برابر با عدد شما می شود، کنار هم بروند.

به طور مثال، شما عدد ۴۸ را معرفی می کنید. پس افرادی که کارت عدد ۶ و ۸ را دارند باید کنار هم قرار بگیرند. همین روال را ادامه بدهید تا بچه ها ضرب اعداد را بهتر بیاموزند.

۴- آموزش با یک جدول ضرب خلاقانه زیبا

یکی از روش های آموزش ضرب و تقسیم، استفاده از جلوه های بصری است. شما به عنوان آموزگار می توانید جدول ضرب شیک و زیبا با مقوا و کاغذ رنگی بسازید و از شکل های جذاب مورد علاقه بچه ها استفاده کنید. برای هر ردیف و ستون می توانید رنگ ها را تغییر دهید. از والدین بخواهید که ایده های خود را با شما در میان بگذارند.

۵- آموزش ضرب و تقسیم با استفاده از لگو

لگو، یکی از محبوب ترین اسباب بازی های کمک آموزشی است که در یک دهه اخیر بسیار مورد توجه مدارس و مؤسسات آموزشی قرار گرفته است. می توانید از قطعات لگو برای آموزش ضرب و تقسیم استفاده کنید. روش کار می تواند خلاقانه باشد. مثلا، شما دو عدد را به دانش آموز می گویید، و او باید پاسخ ضرب را با لگوها به شکل دلخواه خودش بسازد.

استفاده از لگو برای آموزش ضرب و تقسیم، به نوع روش آموزشی، امکانات مدرسه، میزان حجم کار و خلاقیت آموزگار بستگی دارد. برای اینکه با فوت و فن های این روش آشنا شوید، می توانید با کارشناسان ما صحبت کنید.

جمع بندی

آموزش مهم ترین مفاهیم ریاضیات بسیار اهمیت دارد. به ویژه اینکه اگر آموزگاران بتوانند فنون و روش های جدیدی را برای آموزش های خود به کار ببرند، یاددهی – یادگیری به یک کار لذت بخش تبدیل خواهد شد.

استفاده از جدیدترین روش های آموزش ضرب و تقسیم، بر اساس شعر و داستان، لگو، جدول دست ساز زیبا، بازی های کارتی و کار گروهی، از جمله راهکارهای کاربردی در این مورد است. این آموزش ها باید آنچنان جذاب باشند که کلاس درس را از حالت کسل کننده بیرون بیاورند و بچه ها را هر چه بیشتر به یادگیری علاقه مند سازند. والدین دانش آموزان و اولیای مدرسه، با همکاری یکدیگر به این روند بسیار کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *