اگر بچه کوچک در خانه دارید، احتمالاً در یک مقطع از زمان، قایق یا فرفره کاغذی برای سرگرم کردن او درست کرده اید. خوشحال می شوید اگر بدانید که درست کردن قایق یا فرفره با تا کردن کاغذ، نوعی هنر است که به آن “اریگامی” گفته می شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، مربیان مهد کودک با آموزش اریگامی به کودکان سعی می کنند مهارت های رفتاری آن ها را پرورش دهند. هنر اریگامی، مزایای آموزشی بسیار زیادی برای کودکان دارد.

منشأ هنر اریگامی، کشور چین در نظر گرفته می شود اما این هنر بیشتر در ژاپن محبوب شد و رواج پیدا کرد. در زبان ژاپنی، «اری» به معنای تا کردن و «گامی» به معنای کاغذ است. بنابراین، هنر اریگامی چیزی جز تا کردن کاغذ برای خلق اشکال هندسی مختلف نیست.

شاید با خود فکر کنید که چه چیز خاص و منحصر به فردی در مورد تا کردن کاغذ وجود دارد؟ تا کردن کاغذ در هنر اریگامی شباهتی با تا کردن کاغذ برای گذاشتن در پاکت نامه ندارد.

هدف اصلی از آموزش اریگامی فراتر از تا کردن کاغذ برای درست کردن پروانه، پرنده، گل، قایق یا گربه است. از این هنر در آموزش مهارت های رفتاری و افزایش خلاقیت کودکان استفاده گسترده ای می شود. به عبارت دیگر، می توان گفت که جادویی که با اریگامی روی کاغذها پیاده می شود، یک هنر باستانی به شمار می رود.

آموزش اریگامی به کودکان چه مزایایی دارد؟

در بسیاری از مهد کودک ها و دبستان ها، تا کردن کاغذ برای درست کردن اشیای مختلف، بخشی از برنامه درسی به شمار می رود. انجام این کار نه تنها لذت بخش است بلکه یک روش ارزشمند برای توسعه مهارت های اساسی در دوران کودکی محسوب می شود. به عبارت دیگر، استفاده از هنر اریگامی در سیستم آموزشی، مزایای متعددی دارد. به همین دلیل، روز به روز بر اهمیت آموزش هنر اریگامی به کودکان اضافه می شود.

 • آموزش مهارت های رفتاری از طریق اریگامی

هنر اریگامی یک نمونه عالی از یادگیری شماتیک ازطریق اقدامات تکرارشونده به شمار می رود. در ابتدا، انتظار می رود که کودک به طور دقیق به دستورالعمل های ارائه شده توسط مربی خود برای درست کردن اشیای مختلف گوش دهد. سپس، باید این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کند. در نتیجه، کودک مهارت های رفتاری متعددی ازقبیل صبر و شکیبایی، قدرت تمرکز و اعتماد به نفس را یاد می گیرد.

آموزش مهارت های رفتاری ازقبیل تمرکز و صبور بودن به کودکان کار آسانی نیست. اما هنر اریگامی، این کار را برای مربیان و والدین آسان می کند.

 • یادگیری مشارکت و همکاری

یکی دیگر از مهم ترین مزایای آموزش اریگامی به کودکان، یادگیری مشارکت و همکاری با دیگران است. اریگامی به عنوان یک فعالیت مناسب برای انجام در کلاس شناخته می شود. در کلاس هایی که دانش آموزان با سنین مختلف حضور دارند، اریگامی می تواند مشکلات مربوط به اختلاف سن بین کودکان را از بین ببرد. بدون توجه به سن، کودکان سعی می کنند از همدیگر نحوه درست کردن اشکال هندسی را یاد بگیرند.

به عبارت دیگر، هنر اریگامی به کودکان کمک می کند تا اهمیت همکاری و مشارکت با دیگران را درک کنند. اریگامی اگرچه یک فعالیت انفرادی به شمار می رود اما می تواند اهمیت کار تیمی را به کودک آموزش دهد.

 • توسعه مهارت های حل مسائل ریاضی و تجسم سه بعدی

اریگامی، شکلی از هنر است که به کودکان کمک می کند تا مهارت های مربوط به حل مسائل ریاضی را یاد بگیرند. تبدیل یک تکه کاغذ صاف به اشکال سه بعدی، استدلال برای حل مسائل ریاضی را در کودکان ایجاد می کند. آموزش اریگامی به کودکان از جمله فعالیت های عملی محسوب می شود که مفهوم هندسه و دستکاری اشکال هندسی مانند مربع، مثلث و مستطیل را یاد می دهد.

به طور کلی، هنر اریگامی جنبه های مختلفی از ریاضیات را به کودک آموزش می دهند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقارن
 • اندازه گیری و نسبت ها
 • هندسه
 • مفهوم تجسم سه بعدی
 • توالی
 • حل مسئله
 • توسعه شناختی در کودکان

هنگام تا کردن کاغذ، کودک در واقع مجموعه ای از مراحل را به صورت متوالی دنبال می کند. هدف اصلی از این کار، دستیابی به یک نتیجه خلاقانه و رضایت بخش است. به منظور دستیابی به هدف نهایی، کودک حتماً باید تمام دستورالعمل ها را به ترتیب و با دقت فراوان دنبال کند. این کار نیاز به توجه به جزئیات دارد.

 • آموزش آگاهی چند فرهنگی

مربیان و معلمان ازطریق آموزش اریگامی می توانند آگاهی چند فرهنگی را در میان کودکان افزایش دهند. به عبارت دیگر، کودک با فرهنگ کشورهای دیگر آشنا می شود و یاد می گیرد که به این فرهنگ ها احترام بگذارد. در نتیجه، احترام گذاشتن به ارزش های فرهنگی دیگران در کنار حفظ فرهنگ خود در کودک نهادینه می شود. این موضوع، به خصوص در دنیای مدرن امروزی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • ایجاد اجتماع از طریق هنر اریگامی

از هنر اریگامی اغلب برای متحد کردن دانش آموزان یک کلاس یا مدرسه استفاده می شود. در واقع، آموزش اریگامی می تواند به برپایی یک اجتماع یا رویداد با هدف خاص کمک کند. درست کردن هزاران پروانه و آویزان کردن آن ها در کتابخانه مدرسه، قدرت همکاری به منظور دستیابی رضایت بخش به یک هدف گروهی را نشان می دهد. فعالیت های عملی کمی می توانند کودکان را این چنین برای رسیدن به یک هدف خاص متحد کنند.

جمع بندی

در سال های اخیر، آموزش اریگامی در کلاس های درس مقطع دبستان و مهد کودک ها بسیار افزایش یافته است. اریگامی نه تنها جادوی خلق اشکال سه بعدی با تا کردن کاغذ را به کودکان یاد می دهد بلکه در آموزش مهارت های مختلف نیز نقش مهمی دارد. به همین دلیل، استفاده از هنر اریگامی به عنوان پروژه های کلاسی به منظور توسعه مهارت های فردی و اجتماعی کودک توصیه می شود.

آیا تاکنون اقدام به یادگیری اریگامی کرده اید؟ لطفاً تجربه خود را در بخش نظر با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *