روند آموزش حفاظت از محیط زیست لحظه مهمی در روند رشد همه جانبه کودک است. کودک یاد می گیرد که اصول اساسی تعامل با دنیای بیرون و اهمیت مراقبت از طبیعت را درک کند. وظیفه توسعه همه جانبه در وهله اول، بر عهده والدین و همچنین مربیان مهد کودکی است که زمانی را با بچه ها می گذرانند. آنها باید شیوه آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید را بدانند.

در کودکی است که اهمیت مراقبت از محیط زیست به او آموخته می شود. باید به کودک این پیام را منتقل کنید که طبیعت نیازمند محافظت و احترام آنها می باشد. در ادامه راهکارهایی برای آموزش این امر را آورده ایم.

در حال حاضر مردم تاثیر قابل توجهی بر طبیعت دارند. استفاده فعال از کالاها و منابع نیز سهمی از تأثیر منفی دارد. در عین حال، لازم است به کودک منتقل شود که راحتی و سلامت شخصی تا حد زیادی به تمیزی محیط بستگی دارد. این کار از طریق آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید صورت می گیرد.

تفکر زیست محیطی، منطقی است که به شما امکان می دهد تا روابط اصلی را در طبیعت ببینید و عواقب اقدامات خود را درک کنید. این باعث ایجاد احساس مسئولیت در قبال آینده کل سیاره می شود. چنین برنامه های آموزشی به طور گسترده در مهدکودک های کوچک آموزش داده می شوند. در این مکان مربیان بر اهمیت حفظ منابع طبیعی تمرکز می کنند. عدم درک اهمیت این مسئله، عواقب ناخوشایندی برای آینده کودکان و نسل های آینده خواهد داشت.

در آموزش مراقبت از محیط زیست، چه مفاهیمی باید آموخته شوند؟

با آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان از طریق راهکارهای مفید باید مفاهیم زیر را به آنها یاد دهید.

 • درک اهمیت طبیعت و تمایل به محافظت از آن در برابر تأثیرات منفی
 • دریافت پایگاه دانش در مورد فرآیندهای اطراف برای توسعه هوش و منطق
 • شکل گیری مفاهیم و ایده ها در مورد زیبایی طبیعت
 • برانگیختن علاقه به مشاهده گیاهان و حیوانات
 • مهارت های مراقبت عملی جهت توسعه مسئولیت پذیری، دقت و پاسخگویی

آموزش زیست محیطی از چه سنی شروع می شود؟

بسیاری بر این باورند که باید به کودک در یک باغ کوچک خصوصی و بعدا در مدرسه، اصول زیست محیطی آموزش داده شوند. این مطمئناً درست است، اما باید زودتر شروع کنید. از سن ۳-۴ سالگی، کودک شروع به کاوش فعالانه در جهان اطراف خود می کند، او به حیوانات، گیاهان و پدیده های مختلف طبیعی علاقه مند است. این دوره ایده آلی برای آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید می باشد.

در سنین پایین، فرآیندهای اصلی آموزشی به والدین و تا حدی به معلمان مهدکودکی که نوزاد در آن حضور دارد، واگذار می شوند. درک این نکته مهم است که کودکان به طور ناخودآگاه الگوی رفتاری اساسی را از بزرگسالان اتخاذ می کنند. بر این اساس، والدین باید با رفتار خود نسبت به گیاهان، حیوانات و به طور کلی طبیعت، برای آنها به یک الگو تبدیل شوند.

آموزش محیط زیست را چگونه شروع کنیم؟

آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با روش های کاربردی و جذاب، از دو مرحله اصلی تشکیل شده است.

۱-دوره مقدماتی

قبل از شروع اقدامات فعال برای حفاظت از محیط زیست، کودک باید آماده و علاقه مند باشد. ایجاد این علاقه به چند روش قابل انجام است:

 • خواندن داستان هایی در مورد طبیعت که پیام اصلی آن تعامل انسان با طبیعت است.
 • پیاده روی در طبیعت یک گزینه آماده سازی عالی برای برانگیختن علاقه در کودک می باشد. در این زمان، صحبت در مورد معنای گیاهان و حیوانات اهمیت دارد. مهم است که به تمام سوالات مورد علاقه کودکان با جزئیات پاسخ دهید.
 • مشاهده دایره المعارف های کودکان، نقاشی های رنگارنگ و عکس های کتاب توجه کودک را به خود جلب می کند. استفاده از این کتاب ها تاثیر بسزایی در افزایش علاقه به طبیعت و محیط اطراف دارد.
 • سفر به باغ وحش حیوانات خانگی و فرصت تغذیه آنها توسط کودک و تعامل، قطعاً کودک را جذب می کند.

۲-آموزش عملی زیست محیطی

در آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید، استفاده از روش های عملی بسیار تاثیرگذار است. برای این کار از روش های زیر استفاده کنید.

 • می توانید به کودک خود بیاموزید که هنگام مسواک زدن یا شستن صورت خود در مصرف آب صرفه جویی کند. نکته اصلی این است که روی بستن شیرها تمرکز کنید تا آب هدر نرود.
 • می توانید گل های مختلفی را با کودک خود بکارید و با هم از آنها مراقبت کنید. چه بهتر اگر خود کودک بذری بکارد و تحت هدایت شما از آن مراقبت کند. توصیه می شود گیاهی را با جوانه زنی سریع بگیرید تا علاقه از بین نرود.
 • زباله و اشیای غیر ضروری را با هم داخل ظرف بریزید و مرتب سازی اولیه را انجام دهید. در مورد بازیافت و معنای آن صحبت کنید.
 • می توانید مسابقات خانوادگی برگزار کنید. برای مثال نقاشی با موضوع مراقبت از طبیعت بسیار مناسب است. همچنین کودک بر اساس دانش به دست آمده به مسابقه ای علاقه مند خواهد شد.
 • با هم یک ظرف خوراک پرندگان (فیدر) درست کنید و نزدیک پنجره قرار دهید. کودک با دیدن پرندگانی که از غذایی تهیه شده در فیدر می خورند، خوشحال می شود.
 • مهم است که به کودک در مورد اهمیت کرم ها و حشرات برای طبیعت بگویید. بدین ترتیب کودک دانش خود را عمیق تر می کند و از چنین حیواناتی نمی ترسد.

در آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید، خود والدین باید الگوی درستی باشند. فرزندان عادات، اعمال و رفتارها را به ارث خواهند برد.

در نهایت، چگونه آموزشی تاثیرگذار داشته باشیم؟

اگر در مورد موسسات تخصصی مانند مهدکودک کوچک یا مدرسه صحبت کنیم، باید از تکنیک های حرفه ای تری که به کار می روند؛ استفاده کنند. مانند سایر قالب های فعالیت آموزشی، مراقبت از طبیعت نیاز به آمادگی شایسته از مربی در کار با گروه دارد. برای این کار می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 • باید به کودک این اعتقاد را انتقال دهید که آسیب رساندن به طبیعت غیرممکن است. در عین حال، از مثال های شفاف استفاده کنید.
 • به کودکان پیشنهاد دهید تا با استفاده از تصاویر یا متن باورهای صحیح را شکل دهند.
 • در طول آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان با راهکارهای مفید، به موفقیت بچه ها پاسخ داده و جوایز کوچکی برایشان بخرید.

جمع بندی

روند آموزش اکولوژیکی و حفاظت از محیط زیست، برای هر کودک نه تنها برای والدین، خاص بوده، بلکه برای کل سیاره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش، عادات و مهارت های کسب شده در سنین پایین، در طول زندگی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این کار باید هم در خانه و هم در مدارس دوره ابتدایی آموزش داده شود تا در سال های آینده، بیشتری تأثیرگذاری را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *