تن پروری و تنبلی در نوجوانان، امروزه یک چالش بسیار بزرگ برای خانواده ها است؛ تنبلی، نوجوانان را بی مسئولیت بار می آورد و بر روحیه کاوشگری آنها تأثیر منفی خواهد گذاشت. از طرفی دیگر، تنبل بودن، سلامت جسمی نوجوانان را نیز مختل می سازد. این افراد در آینده از نظر تحصیل یا پیدا کردن شغل، با مشکلات زیادی مواجه می شوند. خانواده ها باید هوشیار بوده و این تنبلی را با راهکارهای ساده، از بین ببرند.

 

این یک تصور رایج است که بسیاری از نوجوانان، تنبل هستند، زیرا آنها علایقی را که نسل قبلی داشته اند، ندارند. با این حال، دلایل دیگری نیز وجود دارد که توضیح می دهد چرا بیشتر نوجوانان امروزی، دیگر انرژی کافی را در زندگی خود ندارند. اگر علاقه مند هستید بدانید که دلایل تن پروری و تنبلی در نوجوانان چیست و چه راهکارهایی برای برطرف کردن آنها وجود دارد، لطفا ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

در بخش‌های بعدی، در مورد اینکه چه چیزی باعث تنبلی نوجوانان می‌شود و نحوه برخورد با آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

چرا اکثر نوجوانان، تنبل هستند؟

به دلیل ظهور تکنولوژی، نفوذ همسالان و رژیم های غذایی ناسالم، بسیاری از نوجوانان، تنبل یا بی انگیزه می شوند. اولاً، بسیاری از افراد، به ویژه نوجوانان، به جای اینکه خودشان به صورت دستی کارهایشان انجام دهند، برای تکمیل کارها، به وب سایت ها، اپلیکیشن ها و ابزارها متکی هستند.

در نتیجه، آنها بیشتر به ابزارهایی وابسته می شوند که بتوانند کارها را به صورت اتوماتیک و سریع انجام بدهند. علاوه بر این، از آنجایی که این نسل، بیشتر روی تلفن و رایانه های خود متمرکز هستند، فعالیت های فیزیکی کمتری دارند که منجر به کاهش انرژی شان می شود. همچنین، گجت‌ها به قدری وسوسه‌انگیز هستند که نوجوانان، شب‌ها هنگام بازی، تماشای ویدیو یا مرور شبکه‌های اجتماعی بیدار می‌مانند و در نتیجه دچار کمبود خواب، استرس و تنبلی می‌شوند.

جدا از بحث فناوری، تأثیر همسالان نیز ممکن است به تشدید تن پروری و تنبلی در نوجوانان کمک کند. اگر نوجوان شما دوستان تنبلی دارد، احتمال زیادی وجود دارد که او، هم آگاهانه و هم ناآگاهانه ویژگی های آنها را دریافت کند. به عبارت دیگر، با قرار گرفتن در کنار دوستان، ممکن است متوجه نشوند که دارند از آنها الگو می گیرند.

و در نهایت، یک رژیم غذایی ناسالم می تواند باعث کمبود انرژی شود و عامل تنبلی باشد. به این ترتیب، یک رژیم غذایی عمدتاً شامل فست فودها، حاوی مقادیر بسیار کم یا بدون میوه و سبزیجات می تواند باعث مشکلاتی در سلامتی شود.

۱۰ راهکار برای مقابله با تن پروری و تنبلی در نوجوانان

۱- وظایفی را در خانه برایشان تعیین کنید

اگر نوجوان شما برای انجام کارها خیلی تنبل است، بهتر است وظایفی را در خانه به او محول کنید. در ابتدا، این وظایف می تواند کارهای ساده ای باشد تا از دلسردی بیشتر او جلوگیری کند. در دراز مدت، می‌توانید کارهای سنگین تری را به او واگذار کنید. به هر حال، انجام ندادن هیچ کاری در روز، می تواند تنبلی را بیشتر کند، حتی برای افراد فعال.

۲- برنامه خواب او را بررسی کنید

اگر متوجه شدید که نوجوان شما حتی در روز، خسته و خواب آلود است، بهتر است برنامه خواب او را بررسی کنید. ابتدا می توانید در مورد زمان خواب و بیدار شدن او سوال کنید، سپس برای آن برنامه ریزی داشته باشید. در مرحله بعد می توانید در مورد بهترین زمان استراحت و مدت زمان خواب توصیه و تدابیری ارائه دهید. با انجام این کار، می توانید در مورد الگوهای خواب فرزندتان و مسائل احتمالی آن اطلاعات مناسبی کسب کنید. در نتیجه، برای کمک به نوجوانتان در جلوگیری از تنبلی اش، آسان‌تر است.

۳- یک محدودیت زمانی معقولانه برای کار با دستگاه های هوشمند ایجاد کنید

تعیین محدودیت برای مدت زمانی که نوجوان شما می تواند از دستگاه ها استفاده کند در رفع تن پروری و تنبلی در نوجوانان مفید خواهد بود. با این شیوه، علاوه بر اینکه زمان بیشتری برای انجام کارها دارند، یاد می گیرند که سالم تر زندگی کنند. از آنجایی که آنها زمان کمتری را با موبایل یا رایانه می گذرانند، می توانید به آنها توصیه کنید کارهای فیزیکی و سایر برنامه ها را تجربه کنند.

۴- برقراری ارتباط و ایجاد انگیزه

یکی از راه های درمان تن پروری و تنبلی در نوجوانان، صحبت کردن و ایجاد انگیزه در آنها است. ممکن است این کار در ابتدا بی‌اثر باشد، اما زمانی که مسائل را جدی می‌گیرید، می‌تواند برای احساسات آنها ارزش قائل شود. علاوه بر این، در حین برقراری ارتباط، ممکن است در مورد مسائل و مشکلاتی که باعث تنبلی می شود نیز مطلع شوید.

در حالی که ممکن است صحبت کردن برای رفع این مشکل، کافی باشد، ایجاد انگیزه مداوم نیز مفید است. اگر متوجه شدید که نوجوان شما دوباره تنبلی می کند، کلمات الهام بخش و حمایت سریع می تواند میل به حرکت و انجام کارهای ارزشمند را در او دوباره زنده کند.

۵- غذاهای سالم تهیه کنید

از آنجایی که رژیم غذایی ناسالم می تواند باعث کاهش انرژی شود، تهیه وعده های غذایی سالم در خانه برای رفع تن پروری و تنبلی در نوجوانان مفید است. نه تنها نوجوانان شما می توانند غذای بهتری بخورند، بلکه می توانید در هزینه های خرید غذاهای فرآوری شده صرفه جویی کنید.

فرض کنید به فرزندتان اجازه می دهید در آماده سازی غذا کمک کند. در آن صورت، او می تواند مزایا و لذت درست کردن غذا را درک کند. بر این اساس، هم باعث می شود که نوجوان شما از سخت کوشی لذت ببرد و هم در واقع حرکت داشته باشد.

۶-او را به ورزش و فعالیت های بدنی تشویق کنید

تشویق نوجوانان به انجام فعالیت های بدنی می تواند به آنها کمک کند تا از تنبلی دوری کنند. چه کارهای خانه باشد، چه نرمش یا ورزش، حرکات بدن می تواند مغز را تحریک کند و بدن را برای انجام کارها، فعال تر و هیجان زده سازد. به غیر از تناسب اندام، ورزش و فعالیت کردن به آنها کمک می کند تا از استفاده از وسایل دیگر دوری کنند. به عبارت دیگر، ورزش می تواند انرژی، سلامتی و لذت بیشتری را فراهم کند.

۷- کنترل خشم و تنبیه مناسب برای آنها

اگر یک نوجوان سرسخت دارید، احتمالاً قبلاً با او صحبت های زیادی داشته اید و از موضوع تنبلی اش بسیار آزار دیده اید. اگر اینطور است و او هنوز از شما پیروی نمی کند، بهتر است عصبانیت و تنبیه های خود را کمی کنترل کنید. در جزئیات، می توانید به جای فریاد زدن، با لحنی صمیمانه تر، منظورتان را توضیح دهید. علاوه بر این، می‌توانید تنبیه ها را کاهش داده و دلیل انجام این کارتان را برایش توضیح دهید. امیدواریم این موضوع به نوجوان تان بفهماند که چرا تنبلی، موضوعی است که نیاز به حل شدن دارد.

۸- پاداش بدهید و او را برای پیشرفت، تشویق کنید

هنگامی که نوجوان شما یک یا چندین کار را انجام می دهد، پاداش دادن یا قدردانی می تواند به ایجاد انگیزه بیشتر و تشویق او کمک کند. اگر توان پرداخت پاداش مادی را ندارید، هیچ چیز بهتر از سخنان شیرین و غرورآمیز پدر و مادر نیست. با این حال، اگر می‌خواهید با خرید هدیه، نوجوان خود را وادار به کار کردن بکنید، این می تواند نتیجه برعکس داشته باشد؛ شما باید بر روی نتیجه متمرکز باشید نه روی پاداش ها.

۹- فعالیت ها و وظایف را سرگرم کننده کنید

جدای از پاداش و هدیه، مدیریت وظایف می تواند به درمان تن پروری و تنبلی در نوجوانان کمک می کند. اگر قصد تعیین تکلیف یا مسئولیت برای نوجوان خود را دارید، لطفاً با کارهای ساده‌تر شروع کنید تا از دلسردی آن‌ها جلوگیری شود.

فعالیت های سرگرم کننده و جذاب نیز راهی عالی برای تشویق فعالیت کردن در نوجوانان است. از آنجایی که بسیاری از نوجوانان کارهایی را انجام می‌دهند که دوست ندارند یا از آن لذت نمی‌برند، سرگرم‌کردن و مرتبط‌ کردن کارها و وظایف به احتمال زیاد به حل مشکلات تنبلی آنها بسیار کمک می کند.

۱۰-خودتان یک نمونه و الگوی خوب باشید

اگر می خواهید به تن پروری و تنبلی در نوجوانان کمک کنید، می توانید با نشان دادن بهره وری و فعالیت خودتان به او انگیزه بدهید. همچنین، می‌توانید داستان، تجربه یا مثالی در مورد اینکه چگونه سخت ‌کوشی در مقطعی به زندگی شما کمک کرده است، برایشان تعریف کنید. امیدواریم این راه‌ها باعث شود نوجوان شما متوجه مشکلاتی شود که تنبلی برایش ایجاد می کند.

جمع بندی

تن پروری و تنبلی در نوجوانان یک مشکل جدی است که اگر خانواده ها نتوانند آن را برطرف کنند، در آینده می تواند بسیار دردسرساز شود. شما می توانید با دادن مسئولیت و وظیفه به نوجوانان، آنها را در کارها شرکت بدهید. برای انجام وظایف، برایشان پاداش تعیین کنید، آنها را تشویق کنید، و هرچه بیشتر، برای آنها الگوی خوبی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *