انجام بازی ‌های خوب برای تقویت دو نیمکره چپ و راست کودکان، آنها را افرادی منطقی و خلاق بار می‌آورد .تعاریف ثابتی از دیدگاه روانشناسی برای فعالیت نیمکره راست و چپ مغز برای هر فرد وجود دارد. به طور کلی، برای اینکه مهارت‌های فردی و استعدادهای کودکان از همان دوره ابتدایی آموزش شناخته شود، لازم است والدین و مربیان مدارس و مهدهای کودک، بازی‌هایی را برای این منظور انجام دهند. بازی کردن می‌تواند سرگرم کننده باشد اما آموزش‌هایی را هم به کودکان می‌دهد. جای تعجب نیست اگر بگوییم بسیاری از مهارت‌ های ارتباطی از طریق بازی کردن به دست می‌آید. با ما همراه باشید تا در یک مطلب جامع، درباره بازی‌های مناسب برای تقویت نیمکره‌های مغز کودکان صحبت کنیم.

افرادی که نیمکره چپ مغز آنها فعال ‌تر است، در واقع متفکران منطقی نامیده می‌ شوند. این افراد، مهارت‌های تفکر انتقادی دارند و به راحتی می ‌توانند مسائل را تجزیه و تحلیل کنند. کسانی که در ریاضیات، فیزیک، نجوم و علوم محاسباتی، قوی‌تر هستند، در واقع نیمکره چپ قوی‌ تری در مغز خود دارند.

با انجام بازی‌های متعددی از جمله الگوهای پازل، خواندن شعر، روش‌ های تقویت حافظه، حفظ کردن کلمات، می‌ توانید نیمکره چپ مغز کودکان را تقویت کنید. برای این روش بازی کردن می توانید در هر مرحله، کلمات، معما یا پازل ‌ها را پیچیده ‌تر کنید و از کودکان بخواهید آنها را حل کنند. بازی کردن با کلمات در هر گروه سنی، جذاب و کاربردی است.

طبق تعریف دیگر، افرادی که نیمکره راست آنها فعال ‌تر باشد با نام نابغه‌های خلاق شناخته می ‌شوند و گفته شده است که این افراد روحیه هنری دارند. کسانی که در این دسته قرار می ‌گیرند هر کاری را خلاقانه انجام می‌ دهند، پس می ‌توانید با انجام مجموعه‌ ای از بازی ‌ها و فعالیت ‌ها، تفکر انتزاعی آنها را تحریک کنید و خلاقیتشان را بهبود بدهید.

کسانی که نیمکره راستشان فعال ‌تر است، قوه تخیل قوی‌تری دارند. این بچه‌ها می‌توانند به خوبی داستان سرایی کنند، یا یک موضوع را با جذابیت بی‌نظیر توضیح دهند! انجام بازی ‌ها برای تقویت دو نیمکره مغز کودکان، آنها را برای آموزش‌های ابتدایی آماده می‌ سازد. بهتر است ابتدا بازی‌ ها در خانه و سپس در مهد کودک انجام بگیرند. والدین و مربیان، هر دو می‌توانند در این مسیر راهنمای خوبی باشند.

چند بازی خوب برای تقویت نیمکره چپ مغز کودکان

۱- تکرار الگو

ظرفیت چپ مغز کودکان را با کمک بازی تکمیل الگوها افزایش دهید! یک الگوی دلخواه با چوب بستنی رنگارنگ ایجاد کنید و سپس از فرزندانتان بخواهید آن را تکرار کنند. متناوباً، یک دنباله برای الگو شروع کنید و از بچه هایتان بخواهید آن را تا زمانی که به انتهای مسیر برسد، ادامه دهند.

۲- بازی پازل های شلوغ

کودکان برای حل این پازل های رنگارنگ و شلوغ، به تمام مهارت های شناختی خود نیاز دارند! پس از تکمیل تک تک کارت‌ ها یا تکه های پازل، ببینید آیا بچه ها می‌توانند قطعه ها را در کنار هم قرار دهند تا مستطیل‌های بزرگ بسازند یا خیر. تکه‌ها و کارت‌ها را در یک کیسه بریزید و هنگام بازی کردن، آنها را خارج کنید. نیمکره مغز کودکان برای تطبیق قطعات با همدیگر، فعال تر می شود.

۳- درست کردن کاردستی کاغذ سوراخ دار

این یک بازی برای تقویت نیمکره چپ مغز کودکان است. در این روش، از کودک بخواهید تا با یک ابزار ساده، سوراخ هایی را روی صفحه کاغذی ایجاد کند. هرچه سوراخ ها ریزتر باشند، او به مهارت های حرکتی ظریف تری نیاز دارد تا آنها را ایجاد کند. این یک کاردستی سرگرم کننده است و به تمرکز بچه ها بسیار کمک می کند. کودکانی که ظرفیت بیشتری دارند، قادر هستند سوراخ های ریزتر و الگوهای کوچک تری را ایجاد نمایند.

۴-پیدا کردن کلمات با یک حرف فارسی

یکی دیگر از بازی های خوب برای تقویت دو نیمکره مغر کودکان، ساختن کلمات با یک حرف است. مثلاً شما از کودک می خواهید کلمه ای را بگوید که با صدای “ب” یا صدای “ج” یا هر حرف دیگری شروع می شود. این بازی برای تقویت مهارت های زبانی بچه ها بسیار مفید است. همچنین وقتی کودکان وارد مدرسه ابتدایی می شود، برای املا نویسی و جمله سازی نیز به کمکشان می آید.

۵-پیدا کردن قطعه گم شده

یک بازی هیجان انگیز و جذاب برای تقویت نیمکره چپ مغز کودکان این است که از آنها بخواهید قطعه گم شده را از میان ده ها قطعه دیگر پیدا کند. مثلاً چند لگو یا اسباب بازی یا هر چیز دیگری را به تعداد نامتشابه با هم در یک مکان بگذارید. از کودک بخواهید چشمانش را ببندد؛ شما یک قطعه را بردارید؛ در ادامه، کودک شما چشمان خود را باز می کند و باید بتواند تشخیص بدهد که کدام قطعه ناپدید شده است.

۶-بازی شمارش اعداد و پیدا کردن توالی ها

بازی دیگری که مهارت های شمارش، ریاضیات، اعداد و تمرکز کودکان را تقویت می کند، بازی شمارش یا پیدا کردن توالی ها است. این بازی برای تقویت نیمکره چپ مغز بسیار مناسب است. از بچه ها بخواهید دنباله اعداد را کامل کنند. برای آنها می توانید فلش کارت عدد بسازید و با رنگ های مختلف آنها را تزئین کنید. این بازی ها می توانند تمرکز و تفکر بچه ها را تقویت کنند.

چند بازی خوب برای تقویت نیمکره راست مغز کودکان

۱-بازی تنفس تمرکز

این بازی برای آغاز تقویت نیمکره راست مغز کودکان بسیار مناسب است. از بچه ها بخواهید تمرین های تنفسی را انجام بدهند. تنفس عمیق و سپس چند لحظه مکث، و سپس دوباره تنفس؛ این موجب می شود تا بچه ها آرامش بیشتری پیدا کنند و سلامت مغزشان بهبود یابد.

۲- نقاشی با انگشت

کدام کودک را می شناسید که عاشق نقاشی نیست؟ نقاشی با انگشتان دست، روشی فوق العاده برای درگیر شدن هر دو نیمکره مغز است! در حالی که نیمکره چپ روی مهارت های حرکتی ظریف کار می کند، نیمکره راست، با بازی با رنگ ها و طرح ها به سرعت در حال رشد است.

۳-نقاشی روی سینی پر از نمک

این یک روش ساده و ارزان برای تقویت هر دو نیمکره مغز کودکان است! در یک سینی بزرگ، مقدار کافی نمک بریزید و اجازه دهید کودکان، مطابق با میل خود، نقاشی و طراحی کنند. یک بستر خالی می تواند یک میدان بصری عالی برای تجسم اشکال، موجودات و داستان های جدید باشد.

۴-هنر ماندالا

این فعالیت هنری را با بازی های تقویت مغز ترکیب کنید تا نیمکره راست مغز کودکان، بهتر تقویت شود! هنر ماندالا، یک فعالیت عالی برای توسعه مهارت های تشخیص الگو در تصویر بزرگ و افزایش ظرفیت حافظه است. طرح های رنگی ماندالا را به کودکان خود نشان دهید. سپس، ببینید آیا آنها می توانند الگوی رنگ را در حافظه خود بسپارند یا خیر. کتابچه های رنگ آمیزی ماندالا را می توانید خریداری کنید و برای تمرین و بازی از آنها استفاده نمایید.

۵- بازی شناسایی ملودی و موزیک

موسیقی و ملودی ها از طریق نیمکره راست مغز درک می شوند. این نوع بازی، از طریق آهنگ موزون و یا ناهماهنگ، یک فعالیت فوق العاده برای توسعه سواد موسیقی و مهارت های شناختی است. قطعات موسیقی مختلف را برای کودک تان پخش کنید. از او بخواهید برای صداهای دلنشین، یک انگشت خود را بالا ببرد و برای صدای ناهنجار، دست خود را پایین بیاورد.

۶- تجسم فضایی شکل ها

نیمکره راست مغز، عاشق تمرینات تصور فضایی است! از کودک خود بخواهید اجسام یا اشیا را در ذهنش تصور کند. مثلاً یک اسباب بازی خرسی پشمالو؛ خلال دندان؛ آب نبات چوبی؛ چوب بستنی؛ سرسره و … .

۷-داستان سرایی

در این روش برای تقویت نیمکره راست مغز کودکان می توانید تصاویری را از کتاب ها یا مجلات یا نقاشی ها به کودک نشان بدهید و از او بخواهید برای هر تصویر که می بیند، داستان کوتاهی تعریف کند. همانطور که بچه ها داستان سرایی می کنند، قوه تخیل شان قوی تر می شود و تصاویر را راحت تر به خاطر می سپارند.

۸-بازی عبور از مانع

ورزش برای سلامت مغز و داشتن بدن قوی ضروری است! بازی عبور از مانع، یک راه سرگرم کننده برای درگیر کردن مهارت های حرکتی بزرگ تر و تقویت نیمکره راست مغز است. می توانید روی این موانع حتی زنگ هایی را اضافه کندی تا حس صدا را در کودکان تقویت کند و مهارت حرکتی آنها را ارتقا بدهد. بچه ها باید در هنگام عبور از این مانع، سعی کنند به زنگ ها برخورد نکنند.

جمع بندی 

مربیان و معلمان به اندازه والدین باید از روش های آموزشی و همراه با بازی کردن برای تقویت هر دو نیمکره مغز کودکان استفاده کنند. مهد کودک و دوره پیش دبستانی بهترین زمان برای این بازهای آموزشی است. کودکانی که هر دو قسمت مغز آنها تقویت شده، افرادی توانمند با قوه تخیل، تمرکز و مهارت های ارتباطی قوی هستند. این بچه ها می توانند از عهده مشکلات و چالش ها بر بیایند و موفقیت آنها در آینده، حتمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *