نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان، شناخته شده و بسیار مهم است، تا جایی که اولیای مدرسه برنامه ریزی های خود را بر اساس آخرین فناوری های روز دنیا را تنظیم می کنند. استفاده از شبکه های اجتماعی مزایای زیادی دارد، اما بهتر است با توجه به معایبی که ایجاد می کند با احتیاط از آنها استفاده نمود.

مزایای دنیای که از طریق رسانه های اجتماعی روابط را به یکدیگر متصل می کند، بسیار بیشتر از جنبه های منفی آن است. با آموزش صحیح می توان استفاده از این رسانه ها را در جهت مثبت هدایت کرد. همانند تمام پیشرفت هایی که در مسیر زندگی انجام می شوند، این مسیر نیز هرگز روشن و شفاف نبوده است؛ بنابراین چه برای بزرگسالان و چه برای دانش آموزان، کاربردهای صحیح شبکه های اجتماعی ضرورت دارد.

با این مقدمه می‌خواهیم وارد یکی از مهم ترین بحث های آموزش شویم که با نام “نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان” از آن یاد می کنیم.

بارها در منابع مختلف خوانده ایم که اگر فرصت نداشته باشید برای مطالعه کتابخانه بروید، آیا اینترنت می تواند منابع خوبی برای کسب اطلاعات را برای شما فراهم کند؟ آیا مضرات و معایبی دارد؟ یا به طور کلی برای همه افراد و همه سنین مناسب است؟

اگر به جوانان و نوجوانان خود اجازه دهید که از بسترهای اجتماعی برای ارتباط با دیگران در سراسر جهان کمک بگیرند، مهمترین مزایایی که دارد این است که مطالب زیادی می آموزند و به آنها کمک می کند که رشد شخصیتی و دانش خود را توسعه دهند؛ اما همین گستردگی شبکه ها، معایب زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم. همینجاست که می‌توان به اهمیت نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان اشاره کرد.

مدرسه یک کانون قابل توجه است که بیشترین ساعات دانش آموزان را به خود اختصاص می دهد، بنابراین اهمیت دارد که اولیای مدرسه برنامه ریزی های خود را طوری تنظیم کنند که بتوانند استفاده های صحیح از رسانه های اجتماعی را به شاگردان خود آموزش دهند.

درست تا قبل از ظهور عصر دیجیتال و رسانه های اجتماعی، زندگی لذت بخش تر و ساده تر بود، بدون آن که فشاری بر روی زندگی ها باشد تا به روزرسانی هایی را انجام دهند. همه امکانات با حریم شخصی همراه بودند و خانواده ها هیچ ترسی از هک شدن اطلاعات محرمانه خود نداشتند. با تداوم و توسعه روز افزون تسلط و شبکه‌های اجتماعی، نحوه این ارتباطات هم بسیار تغییر کرد.

رسانه های اجتماعی فاصله های فیزیکی را کاهش داده اند و مردم ترجیح می‌دهند از طریق بستر آنلاین با یکدیگر گفتگو کنند. آمار و اطلاعات نشان داده که بیشتر از حدود چهار میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی در سراسر جهان وجود دارد. این در حالی است که پیش بینی شده این رقم تا سال ۲۰۲۵ به حدود یک میلیارد بیشتر افزایش پیدا کند.

بنابراین آیا فکر نمی‌کنید که مدارس و آموزشگاه ها نقش پر رنگی برای آموزش های مثبت به دانش آموزان دارند؟

افرادی که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند چند ساله هستند؟

افراد در گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال بزرگترین کاربران شبکه های اجتماعی هستند که بیشتر آنها را دانش آموزان تشکیل می دهند. در اینجا، داده هایی تهیه شده که کاربران شبکه های اجتماعی را با توجه به سن نشان می دهد:

سن درصد کاربران
۱۸-۲۹ ۸۸%
۳۰-۴۹ ۷۸%
۵۰-۶۵ ۶۴%
۶۵ و بالاتر از آن ۳۷%

 

رسانه های اجتماعی چگونه برای دانش آموزان مفید است؟

 • رسانه های اجتماعی مردم را از سراسر جهان به هم متصل می کند.
 • رسانه های اجتماعی، آموزش را برای همه دانش آموزان در دسترس قرار می دهد.
 • ارتباط با خانواده و دوستان بدون در نظر گرفتن فاصله فیزیکی، آسان تر و ساده است.
 • جوانان می توانند با پلتفرم های رسانه های اجتماعی، استعدادهای فردی خود را بسیار آسان تر به نمایش بگذارند.
 • رسانه های اجتماعی به جوانان اجازه می دهد تا با داشتن منابع متعدد، دید آزادتری از امور متنوع جوامع داشته باشند.
 • فرصت‌های شغلی، هم در خود رسانه‌های اجتماعی و هم در هر مسیر شغلی دیگری قابل دسترس‌تر هستند.

رسانه های اجتماعی همه چیز در مورد ارتباط مردم از سراسر جهان است. وقتی صحبت از ارتباط افراد از طریق رسانه های اجتماعی می شود، هیچ مرز جغرافیایی وجود ندارد. برای بسیاری از دانش‌آموزان، رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط بین دانش‌آموزانی که در همان دوره‌های آموزشی هستند، مفید بوده است.

اگر دانشجو هستید، ممکن است با گروه‌های رسانه‌های اجتماعی زیادی برخورد کرده باشید که برای ارتباط دانشجویانی که همان رشته را که شما مطالعه می‌کنند، ایجاد شده‌اند. دانش‌آموزان در چنین گروه‌هایی مشکلات یکدیگر را حل می‌کنند و در حین یادگیری یک موضوع یا موضوع خاص، تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارند.

همچنین ممکن است اطلاعات مهم دیگری مانند محدوده موضوعاتی که در حال مطالعه هستید، فرصت های شغلی و غیره به اشتراک بگذارید. این نوع داده ها می تواند برای اعضای گروه مفید باشد.

علاوه بر این، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بستری را برای برنامه‌های تبادل دانشجویان که در بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌ شود، فراهم کنند.

پلتفرم رسانه اجتماعی چگونه می تواند دانش آموزان را با معلمان ارتباط دهد؟

با پلتفرم‌های آموزشی خاص برای «رسانه‌های اجتماعی»، مانند Google Classroom، Zoom و Google Hangouts، معلمان می‌توانند از راه دور به دانش‌آموزان متصل شده و آموزش دهند. در اینجا اهمیت نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان بسیار پررنگ تر خواهد بود.

رسانه های اجتماعی، بستری را برای ارتباط دانش آموزان و بستری برای ارتباط دانش آموزان و معلمان فراهم می کند. رسانه‌های اجتماعی این امکان را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است که هر زمان که بخواهند سؤالات خود را حل نمایند.

امروزه، دانش آموزان مجبور نیستند برای حل سؤالات خود با معلمان، قرار ملاقات بگذارند. این کار می‌تواند از طریق پیام‌رسانی ایمن یا از طریق چت ‌های کلاس با امکانات درون ‌برنامه ای انجام گیرد؛ به عنوان مثال، Google Classroom.

این امکانات نه تنها برای دانش‌آموزان، بلکه برای معلمان نیز مفید است، زیرا گاهی اوقات وقتی معلمان نمی‌توانند به صورت فیزیکی با دانش‌آموزان ملاقات کنند، پس می‌توانند از طریق این پلتفرم‌ها بازخورد و تکالیف کمکی مؤثری ارائه دهند. فراهم کردن این بستر پویا از مهم ترین نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان است.

علاوه بر این، معلمان حتی می توانند کلاس ها را از طریق رسانه های اجتماعی برگزار کنند. ممکن است با بسیاری از کانال‌های آپارات یا یوتیوب مختص معلمان، برای ساختن ویدیوهای مرتبط با موضوعات خود برخورد کرده باشید. این امر، فرآیند آموزش و یادگیری را برای دانش آموزان و معلمان، آسان تر و بدون دردسر کرده است.

ویدئوهای یوتیوب یا آپارات از کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان که استعدادهای خود را نمایش می دهند، اکنون پر شده است، در واقع، بسیاری از این کانال ها نیز مشاغل موفقی را راه اندازی کرده اند.

معلمان تلاش می‌کنند تا به دانش‌آموزانمان کمک کنند تا بهترین نسخه خودشان باشند، مطمئناً این شکل از رسانه‌های اجتماعی می تواند به خوبی به این موضوع کمک ‌کند.

چگونه رسانه های اجتماعی، فرصت های بی شماری را فراهم می کنند؟

بسترهای شغلی رسانه های اجتماعی، فرصت های شغلی مرتبط و به روز را، کارآمدتر از قبل فراهم می سازند. همچنین، ظهور رسانه‌های اجتماعی، فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کرده است. نقش برندها نیز وجود دارد که یک راه کاملاً جدید است.

این روزها رسانه های اجتماعی فقط برای ارتباط استفاده نمی شوند. به عنوان یک دنیای بزرگ، هم برای جویندگان کار و هم برای کارفرماها مفید است. حتی گروه هایی در رسانه های اجتماعی وجود دارند که به طور خاص برای پست کردن اطلاعات مورد نیاز دانش آموزان در سنین و مقاطع مختلف ایجاد شده اند.

اولیای مدرسه وظیفه دارند علاوه بر تدریس دروس ثابت به دانش آموزان، این موارد را به طور کامل به آنها آموزش دهند. نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان بسیار مهم است و به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد. لازم است مدیران و معاونان و همینطور، مشاوران برای دسترسی به این اهداف تلاش کنند.

معایب رسانه های اجتماعی برای دانش آموزان چیست؟

 • رسانه های اجتماعی، زمان صرف شده برای مطالعه دروس مدرسه را به شدت کاهش می دهند.
 • تصاویر ناهنجار در رسانه های اجتماعی می تواند منجر به اعتماد به نفس پایین در جوانان شود.
 • پرخاشگری و بی ادبی، به یک فضای آنلاین منتقل شده است که ردیابی و اصلاح آن دشوارتر است.
 • موارد اضطراب و افسردگی نوجوانان به سرعت در حال افزایش است. پیوندهای قوی در رسانه های اجتماعی وجود دارد که تا حدی عامل این مشکلات هستند.
 • رسانه‌های اجتماعی، ۲۴ ساعته در دسترس هستند و جوانان در دوران بلوغ، اراده لازم را برای خاموش کردن رسانه های خود ندارند، که منجر به بی خواب می‌شود.
 • کاهش فعالیت بدنی، تاثیر واقعی و بسیار منفی ناشی از استفاده نادرست از رسانه های اجتماعی است.

جمع بندی

به طور کلی می توان گفت که شبکه های اجتماعی می توانند برای دانش آموزان هم مضر باشند و هم سودمند. همه چیز به آموزش و رهبری توسط بزرگسالان و مدیران و معلمان مدرسه برمی گردد. در این میان نمی توانیم از نقش مدرسه در آموزش استفاده مفید از شبکه های اجتماعی برای دانش آموزان غافل شویم. بهتر است برنامه ریزی های هدفمند صورت گیرد که بهترین نتایج را حاصل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *