کسب تجربه برنامه نویسی در سنین پایین، مزایای زیادی برای کودکان دارد. زبان های برنامه نویسی به کودکان کمک می کند از همین ابتدا خود را با این دنیای جذاب آماده کنند و زمینه برای پرورش استعدادهای آنها و ورود به پردرآمدترین مشاغل دنیا، یعنی برنامه نویسی، طراحی بازی های رایانه ای، اپلیکیشن ها و … فرآهم می سازد.

یادگیری زبان های برنامه نویسی مقدماتی برای کودکان می تواند مهارت های ریاضی، خلاقیت و حل مسئله را در آنها بهبود ببخشد. همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های فنی مورد نیاز خود را برای تحصیلات یا فرصت های شغلی در آینده توسعه دهند.

آمار مشاغل ثابت کرده است که مشاغل رایانه ای و فناوری اطلاعات بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۱، با رشد و توسعه بسیار سریع مواجه است. مهارت های کدنویسی اولیه و درک نحوه کار زبان های برنامه نویسی می تواند بچه ها را برای انتخاب بهترین شغل ها در آینده آماده کند.

این مطلب یک راهنمای خوب است که توضیح می دهد چرا باید به کودک خود کمک کنید تا کدنویسی و برنامه نویسی را بیاموزد. سپس به معرفی برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی کودکان پرداخته ایم.

می توانید از لیستی که در این متن آورده ایم، استفاده کنید و تصمیم بگیرید کدام زبان برنامه نویسی، بهترین انتخاب برای کودک شما است.

ارتباط بین کدنویسی و برنامه نویسی

مردم گاهی اوقات از اصطلاحات “کد نویسی” و “برنامه نویسی” به جای یکدیگر استفاده می کنند. در واقع، این دو به هم مرتبط هستند اما با هم تفاوت دارند.

کدنویسی، زیر مجموعه ای از برنامه نویسی است. کد نویسی از زبان های برنامه نویسی برای ترجمه مسیرها به چیزی که در یک کامپیوتر قابل درک است، استفاده می کند. برنامه نویسی دستورالعمل هایی را ایجاد می کند که به رایانه می گوید چگونه دستورالعمل ها را دنبال کند.

کد نویسی در مقابل برنامه نویسی:

۱-دانش مورد نیاز

 • کدنویسی: دانش اولیه زبان های برنامه نویسی
 • برنامه نویسی: دانش پیشرفته زبان های برنامه نویسی، طراحی وب سایت، الگوریتم ها

۲-ابزارهای استفاده شده

 • کد نویسی: ویرایشگر متن
 • برنامه نویسی: ویرایشگر متن، ویرایشگر کد، اسمبلر، دی باگر، محیط توسعه یکپارچه (IDE) و غیره.

۳-زبان های برنامه نویسی مورد استفاده

 • کد نویسی: جاوا اسکریپت، پایتون، پی اچ پی و غیره
 • برنامه نویسی: جاوا اسکریپت، پایتون، پی اچ پی و غیره

۴-هدف / محصول نهایی

 • کد نویسی: یک هدف یا کار خاص را تکمیل می کند. به عنوان مثال، تغییر رنگ فونت یا متحرک کردن یک عکس.
 • برنامه نویسی: ایجاد یک نرم افزار یا یک برنامه کاربردی

بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان

کارشناسان، برترین زبان های برنامه نویسی بچه ها را بررسی کرده اند تا بتوانند بهترین گزینه ها را برای مبتدیان معرفی نمایند. این زبان‌های برنامه‌نویسی در فهرست زیر قرار گرفتند، زیرا یادگیری آن‌ها آسان است، به راحتی در دسترس هستند و ویژگی‌های مناسب را برای کودکان در بر می‌گیرند.

برای یافتن زبان برنامه نویسی مناسب باید به عواملی همچون سن، علایق و توانایی های فرزندتان فکر کنید. برخی از زبان های کدنویسی که در زیر توضیح داده شده اند برای کودکان زیر پنج سال مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای کودکان بزرگتر مناسب تر باشند. تمامی زبان های برنامه نویسی معرفی شده برای مبتدیان مناسب هستند.

البته این یک رتبه بندی نیست، بلکه فهرست برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی کودکان است که می توانید از همین مرحله آموزش آن را برای فرزندتان شروع کنید.

۱- زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا، یک زبان برنامه نویسی سریع و قدرتمند است که برای مهندسی نرم افزار، توسعه اپلیکیشن و دستگاه های اندرویدی استفاده می شود.

بچه ها به احتمال زیاد علاقه مند هستند که جاوا را یاد بگیرند چون با این زبان، بسیاری برنامه های کاربردی برای Minecraft، Twitter و Spotify ساخته شده است. آنها می توانند از جاوا برای ایجاد برنامه های تلفن همراه مخصوص محیط اندروید استفاده کنند.

انتخاب جاوا به عنوان اولین زبان برنامه نویسی فرزندتان راه خوبی برای موفقیت شان در آینده است. اگرچه یادگیری آن کمی دشوارتر از سایر زبان های برنامه نویسی است، اما دانستن جاوا یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی را آسان تر می کند.

بسیاری از وب سایت ها، منابع آموزشی را برای کودکانی که مایل به یادگیری جاوا هستند ارائه می دهند. حتی می توانید برنامه نویسی جاوا را به صورت رایگان در رایانه، گوشی هوشمند یا تبلت دانلود و اجرا کنید.

اگرچه برخی از کودکان حدوداً هفت ساله می توانند جاوا را انتخاب کنند، اما این زبان پیشرفته ای است که برای کودکان بزرگ تر با مهارت های خوانداری بهتر، مناسب تر باشد.

 • چرا جاوا برای بچه ها عالی است: پایه خوبی برای یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی است.
 • محدوده سنی ایده آل: ۷ یا ۸ سال به بالا
 • سطح دشواری: متوسط

۲-زبان برنامه نویسی Lua

یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی اولیه برای بچه ها، Lua است که یادگیری آن آسان می باشد. Lua که در سال ۱۹۹۳ در برزیل ایجاد شد، یک زبان برنامه نویسی منبع باز و قدرتمند است که به دلیل سادگی، سرعت و قابل حمل بودن، شناخته شده است.

Lua یک زبان برنامه نویسی، مبتنی بر متن ساده ای است که برای کاهش احتمال خطا طراحی شده است؛ Lua گاهی اوقات با زبان برنامه نویسی پایتون مقایسه می شود. اگر به دنبال راهی آسان برای معرفی زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن به کودکان هستید، Lua یک انتخاب ایده آل خواهد بود.

توسعه دهندگان از Lua در رباتیک و ساخت بازی های ویدیویی معروفی مانند Angry Birds و Roblox استفاده کرده اند. آموزش های زیادی وجود دارد که می تواند نحوه استفاده از زبان برنامه نویسی Lua را به کودکان آموزش دهد.

 • چرا برای بچه ها عالی است: یادگیری Lua بسیار ساده است
 • محدوده سنی ایده آل: ۹ سال به بالا
 • سطح دشواری: متوسط

۳-زبان برنامه نویسی پایتون

Python یک زبان برنامه نویسی عمومی با یادگیری آسان است که در رباتیک، هوش مصنوعی، علوم داده و بازی های ویدئویی استفاده می شود. برای مبتدیان در هر سنی، از جمله کودکان، قابل دسترسی است.

اصول بصری پایتون، خواندن و درک آن را نسبت به سایر زبان های کدنویسی آسان تر می کند. پایتون، یک زبان کدنویسی منبع باز و رایگان است.

پایتون شامل دستورات مبتنی بر متن ساده است و شبیه به نوشتن انگلیسی روان می باشد. اگر خودتان تجربه کدنویسی قبلی ندارید و قصد دارید به فرزندتان در یادگیری کمک کنید، ممکن است بخواهید پایتون را برای آموزش در نظر بگیرید.

بچه ها می توانند از پایتون برای ساخت بازی های تعاملی، ایجاد انیمیشن و ساخت وب سایت استفاده کنند.

پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. دانش‌آموزان می‌توانند بسیاری از منابع آموزشی را پیدا کنند.

 • چرا پایتون برای بچه ها عالی است: کاربر پسند است، برای کودکان و مبتدیان، آسان تر از سایر زبان های برنامه نویسی است.
 • محدوده سنی ایده آل: ۷ یا ۸ سال به بالا
 • سطح دشواری: آسان

۴-زبان برنامه نویسی Ruby

Ruby، یک زبان برنامه نویسی منعطف و منبع باز است که خواندن و نوشتن آن را آسان می کند. خالق Ruby ، جنبه هایی از زبان های برنامه نویسی مورد علاقه خود را برای ایجاد یک زبان جدید و ساده ترکیب کرد؛ اما در واقع این زبان در داخل، پیچیده است. Ruby مفاهیم پیچیده را به روشی طبیعی معرفی می کند.

Ruby کاملاً رایگان است و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. کودکان می توانند از Ruby برای ایجاد بازی ها و برنامه های خود استفاده کنند.

 • چرا Ruby برای بچه ها عالی است: زبان برنامه نویسی خوب برای مبتدیان است زیرا خواندن و نوشتن آن آسان است.
 • محدوده سنی ایده آل: ۸ سال به بالا
 • سطح دشواری: آسان

۵-زبان برنامه نویسی Scratch

مرکز غیرانتفاعی Scratch، زبان برنامه نویسی Scratch  را ایجاد کرد؛ این یک زبان برنامه نویسی آزاد، مبتنی بر بلاک، برای کمک به کودکان در یادگیری کدنویسی است. بچه ها می توانند از رابط بصری اولیه برای ساخت بازی های تعاملی، داستان ها، انیمیشن ها و برنامه ها استفاده کنند.

Scratch یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی کودکان است. این، یکی از زبان‌های کدنویسی بسیار آسان‌تر برای یادگیری است و یک انتخاب عالی برای آشنا کردن کودکان با دنیای برنامه‌نویسی است.

Scratch به بیش از ۷۰ زبان در دسترس است و شامل یک جامعه برنامه نویسی آنلاین جهانی است که در آن بچه ها می توانند خلاقیت های کدنویسی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

والدین و کودکان می توانند آموزش ها و راهنمای فعالیت های مختلف را برای شروع کار، به راحتی پیدا کنند. پروژه های مبتدی با دستورالعمل های Scratch، شامل انیمیشن سازی یک اسم، ساخت یک بازی تعقیب و گریز، ساخت موسیقی و انیمیشن سازی یک شخصیت است.

همچنین بچه ها می توانند پروژه های جدیدی را کشف کنند و از آنها برای ساختن خلاقیت های جدید استفاده کنند.

 • چرا Scratch برای کودکان عالی است: به طور خاص برای کودکان طراحی شده است و دارای یک رابط بصری ساده است. استفاده از آن برای کودکان خردسال، آسان است. انتخاب یک رابط بصری، به جای یک رابط مبتنی بر متن، باعث می شود احتمال اینکه بچه‌ها خطاها را در کدها وارد کنند، کمتر می‌شود.
 • محدوده سنی ایده آل: ۵ سال به بالا
 • سطح دشواری: بسیار آسان

۶-زبان برنامه نویسی Snap

Snap ، برای کودکان و بزرگسالان، طراحی شده است. Snap یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلاک است. این زبان از ابتدا تکامل یافته و به کاربران اجازه می دهد برای ساختن بلاک های خود، از دراگ و دراپ کردن استفاده کنند.

دانش آموزان می توانند Snap را به صورت رایگان از مرورگر اینترنت خود اجرا کنند! برای استفاده به دانلود یا نصب چیزی نیازی نیست.

هدف زبان برنامه نویسی Snap، تشویق نوجوانان به یادگیری علوم کامپیوتر است. برنامه های کاربردی برای Snap شامل ایجاد بازی های تعاملی، داستان ها و انیمیشن ها می شود.

 • چرا Snap برای بچه ها عالی است: به عنوان یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر بصری، برای بچه ها ایجاد شده است که احتمال خطاهای کدنویسی را کاهش می دهد.
 • محدوده سنی ایده آل: ۱۲ سال به بالا
 • سطح دشواری: متوسط

۷- زبان برنامه نویسی Swift

Swift یک زبان برنامه نویسی است که برای iOS طراحی شده است، و با هر چیزی در بستر اپل کار می کند: iPhone، Apple TV، iPad و Mac.

Swift یک محیط یادگیری انعطاف پذیر را ارائه می دهد. وقتی نوبت به زبان‌های برنامه‌نویسی کودکان می‌رسد، Swift به آن‌ها این امکان را می‌دهد پروژه‌های خود را از ابتدا یا با استفاده از قالبی از Swift Playgrounds بسازند.

 • چرا Swift برای بچه‌ها عالی است: Swift با معرفی مفاهیم کدنویسی، پازل‌ها و راه‌حل‌های تعاملی را وارد برنامه درسی می‌کند. برنامه آموزشی بر روی آن ساخته می شود و به تدریج مفاهیم پیشرفته را در خود جای می دهد.
 • محدوده سنی ایده آل: ۵ سال به بالا
 • سطح دشواری: نوسان دارد

مزایای یادگیری زبان های برنامه نویسی برای کودکان

یادگیری زبان های برنامه نویسی می تواند مهارت های تفکر انتقادی، حل مسئله، منطق و ریاضی را بهبود بخشد. یادگیری کدنویسی و برنامه نویسی اولیه برای بچه ها می تواند خلاقیت را تقویت کند، یک فعالیت فوق برنامه سرگرم کننده باشد و دانش آموزان را برای موفقیت در آینده آماده کند.

 • مهارت های حل مسئله را تقویت می کند

یادگیری کدنویسی با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا یک مشکل بزرگ و پیچیده را به مشکلات کوچک‌تر قابل کنترل تبدیل کنند. حل یک مشکل کدگذاری اغلب مستلزم تمرین استراتژی های تست، شکست و تلاش مجدد است. کودکان می توانند درس هایی که از حل مسئله در کدنویسی آموخته اند را در سایر زمینه های زندگی به کار ببرند.

 • خلاقیت را تقویت می کند

یادگیری زبان های برنامه نویسی می تواند درب ها را به روی انواع خلاقیت های کودک باز کند. کودکان می‌توانند از دانش کدنویسی خود برای ایجاد بازی‌های ویدیویی، ساختن یک وب‌سایت، و پویانمایی ایده‌های دیگر استفاده کنند.

 • مزایایی برای آینده تحصیلی و شغلی کودکان

کدنویسی یک مهارت فنی با تقاضای بالا است. با یادگیری زبان های برنامه نویسی از سنین پایین، کودکان حتی می توانند شروع به کار کنند. این دانش ویژه ممکن است به آنها کمک کند تا تحصیلات عالی را در علوم کامپیوتر دنبال کنند و بهترین موقعیت تحصیلی و شغلی را به دست بیاورند.

جمع بندی

یادگیری زبان برنامه نویسی برای کودکان علاقه مند به علوم کامپیوتر بسیار مهم است. اگر برای این بچه ها از ابتدا سرمایه گذاری کنید، و بهترین زبان های برنامه نویسی را به آنها بیاموزید، بدون شک، آینده تحصیلی و شغلی بی نظیری در انتظار آنها خواهد بود.

One thought on “بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *