فواید نقاشی برای کودکان، مزایایی بسیار باورنکردنی هستند! ایده های جذاب نقاشی برای کودکان وجود دارد که باعث می شود این هنر، بسیار بیشتر از یک سرگرمی رنگارنگ برای کودکان باشد! کودک شما در حین شرکت در این فعالیت لذت بخش، بسیاری از توانایی های خود را شکوفا و تقویت می کند، زیرا نقاشی کردن، مزایای زیادی از جهت رشد اجتماعی، عاطفی، جسمی و فکری دارد.

مزایای نقاشی برای کودکان خردسال و پیش دبستانی چیست؟

اهمیت طراحی و نقاشی در رشد کودک را نباید نادیده گرفت. بنابراین، فکر می کنید نقاشی چه مهارت هایی را در کودکان نوپا و پیش دبستانی ایجاد می کند؟

برخی از مزایایی که کودکان خردسال هنگام بازی با رنگ‌ها به دست می آورند، به احتمال زیاد، واضح است؛ فوایدی مانند تمرین کنترل دست ‌ها و رشد خلاقیت آنها. با این حال، بسیاری از فواید نقاشی برای کودکان ممکن است پنهان بماند. بیایید با همدیگر دلایلی را که نشان می دهند کودکان پیش دبستانی باید نقاشی کنند بررسی کنیم!

۱۰ تا از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان و خردسالان

۱- توانایی کنترل دست ها هنگام کار کردن

در حالی که کودکان، ابزارهای مختلفی را برای نقاشی استفاده می کنند، در واقع آنها در حال انجام نوعی فعالیت دست ورزی هستند؛ پس ماهیچه های کوچک دستان، مچ دست و انگشتان خود را تقویت می کنند. این نوع عملکرد برای یادگیری آن ها در سال های مدرسه، بسیار مفید است. نقاشی کردن می تواند به کودکان کمک کند، به دست گرفتن مداد و خودکار هنگام نوشتن در مدرسه و همچنین ورق زدن کتاب ها در حین خواندن را به راحتی انجام دهند.

یکی از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان در این قسمت، افزایش مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های بزرگ‌تر بدن می‌شود که برای ادامه فعالیت آنها در سنین بالاتر، اهمیت ویژه ای دارد. برخی از انواع نقاشی، مانند آنهایی که به سطح وسیعی برای رنگ آمیزی نیاز دارند (نقاشی روی دیوار، سنگفرش، ورق کاغذ بزرگ) و ابزارهای نقاشی بزرگ (غلتک ها و قلم موها)، تمرینات خوبی برای تقویت عضلات بزرگ هستند.

۲- هماهنگی چشم ها و دست ها

دومین فواید نقاشی برای کودکان، هماهنگی چشم و دست آنها است. این مهارت شامل استفاده از اطلاعاتی است که از طریق چشم ها برای هدایت فعالیت های حرکتی ماهیچه های ظریف و درشت به دست می آید. یادگیری کنترل قلم موها و سایر ابزارهای نقاشی، یک راه عالی برای به دست آوردن هماهنگی چشم و دست است.

۳-تقویت ادراک بصری

ادراک بصری زمانی رخ می دهد که مغز، آنچه را که چشمان شخص می بیند، درک کند. این را می توانیم یکی از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان بدانیم که در آینده شغلی کودکان اثر دارد. نقاشی ممکن است به چندین روش باعث حمایت از رشد ادراکی بصری کودکان گردد، به عنوان مثال:

  • کپی کردن عکسی که دقیقاً در کنار آنها قرار گرفته است، به صورت یک نقاشی روی کاغذ سفید
  • تکمیل تصاویر نیمه نقاشی شده
  • رسم انواع شکل های نقاشی با انگشت یا ساخت نقاشی با سایر تصاویر
  • نقاشی در یک مرز مشخص بر روی سطوح کاغذ

۴-افزایش قوه تمرکز و توجه فضایی

یکی از فواید نقاشی برای کودکان، افزایش قدرت و توجه بصری-فضایی یا توجه دیداری-فضایی است. این مهارت به معنای توانایی تجسم اشکال در چشم و ذهن کودکان است. این مهارت ها برای آینده کاری در رشته های ریاضیات، فناوری، علوم، مهندسی و هنرهای تجسمی بسیار مهم هستند. اگر والدین به تقویت این مهارت کودکان خود، اهمیت بدهند، فرزندانی خلاق و باهوش را تربیت خواهند کرد؛ کسانی که بهترین موقعیت های تحصیلی و شغلی را به دست می آورند.

۵-افزایش قوه خلاقیت و رشد توانایی های فردی

یکی دیگر از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان، کمک به رشد و پرورش قوه خلاقیت آنها است. بچه ها می خواهند بدون توجه به اینکه نقاشی نهایی آنها چگونه از آب در می آید، آزادانه عمل کنند. این فرصت را از آنها نگیرید. نقاشی کردن، راه بسیار خوبی را برای آنها ارائه می دهد تا خلاقیت خود را بروز دهند؛ بدون داشتن نگرانی در مورد اینکه دیگران در مورد آثار نقاشی آنها چه فکری می کنند. کودکان خلاق، در آینده می توانند راه حل های مناسبی را برای مشکلات و چالش های زندگی ارائه دهند و روحیه بهتری دارند.

۶-کمک به بیان سالم تر احساسات

کودکان، اغلب نمی توانند کلماتی را برای بیان آنچه در ذهن و قلبشان است، به کار ببرند. نقاشی، یک روش عالی برای بیان احساسات از طریق استفاده از رنگ ‌ها، خطوط، شکل‌ها و بافت‌ها است. این را می توانیم یکی از فواید نقاشی برای کودکان بدانیم که اهمیت زیادی در بررسی حالات روحی و ذهنی این گروه سنی دارد. نقاشی همچنین برای کودکان مضطرب، ناامید یا نگران، یک فعالیت کاملاً آرام بخش است.

۷- قدردانی از آثار هنری و هنرمندان

پس از آشنایی و مشاهده آثار هنرمندان مشهور، کودکان می ‌توانند همین سبک را در نقاشی‌های خود امتحان کنند. همچنین بچه‌ها یاد می‌گیرند که از هنر همسالان خود قدردانی کنند. قدرت قدردانی از دیگران، یکی از فواید نقاشی برای کودکان محسوب می شود.

۸-کسب مهارت های برنامه ریزی

نقاشی به کودکان این فرصت را می دهد تا بتوانند برنامه ریزی کنند، از چه رنگ ها و ابزارهایی در پروژه های خود بهره ببرند. همانطور که آنها شروع به نقاشی می کنند، برنامه ریزی دارند که چه چیزی را می خواهند نشان دهند، اشکال مختلف در کجا باید در صفحه نقاشی قرار گیرند و از چه رنگ هایی استفاده کنند.

۹-کسب مهارت های لازم، پیش از نوشتن

نقاشی کردن، مهارت اساسی برای شروع نوشتن است. دست ورزی با ابزارهای مورد استفاده در نقاشی، علاوه بر کار با خطوط و اشکال، از توانایی‌های مهم پیش از مدرسه است که در هنر و نقاشی گنجانده شده است.

۱۰-افزایش قدرت توجه و تمرکز برای درس خواندن

یکی از فواید نقاشی برای کودکان، کمک به آنها برای افزایش تمرکز و توجه آنها روی کارهای روزمره و درس خواندن است. برای کودکانی که حواسشان پرت به راحتی می‌شود، استفاده از رنگ ‌آمیزی، اغلب به قوی ‌تر شدن تمرکزشان در طول زمان کمک می‌کند.

 چند ایده نقاشی برای کودکان که می تواند به رشد استعدادهای آنها کمک کند

فواید نقاشی برای کودکان چیست؟

بهترین راه برای اینکه کودکتان، نقاشی را به طور کامل تجربه کند، ارائه انواع رنگ‌ ها، ابزارها و سطوح غیرسمی و قابل شستشو به آنها است. در قسمت زیر می خواهیم برخی از ایده ها را به شما معرفی کنیم که به راحتی در منزل هم قابل اجرا هستند؛ به زودی متوجه فواید نقاشی برای کودکان خواهید شد:

نقاشی با انگشتان

رنگ های انگشتی را از فروشگاه بخرید. کاغذ سفید در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید با انگشتان خود، نقاشی بکشد.

نقاشی با قلم مو

انواع مختلفی از رنگ ها را می توان با قلم مو در اندازه های مختلف استفاده کرد؛ شامل رنگ اکریلیک پایه آب، رنگ انگشتی و آبرنگ. انواع مختلفی از سطوح مانند کاغذ، تخته پوستر، مقوا و پارچه را می توانید به کودک بدهید تا با قلم مو روی آنها نقاشی کند.

نقاشی با مُهر چاپی

رنگ های اکریلیک بر پایه آب، انتخاب خوبی برای نقاشی با مُهر چاپی است. مُهر چاپی ساخته شده از چوب را با تصاویر، حروف و اعداد مختلف بخرید، در رنگ فرو ببرید و روی کاغذ جاذب، مُهر بزنید. می توانید با برش دادن سبزیجات و میوه ها مانند سیب زمینی، سیب، مُهرهای دلخواه خود را درست کنید. آشنایی با مفاهیم تقارن، یکی از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان در این نوع کار به شمار می رود.

نقاشی با اسفنج

در این روش می توانید از اسفنج و رنگ گواش یا اکریلیک برای نقاشی کردن استفاده کنید.

رنگ آمیزی با اسپری

در خارج از منزل، اسپری، پر از مخلوط آب با رنگ های خوراکی یا رنگ های قابل شستشو را به کودک خود بدهید. آنها می توانند سطوح بزرگ کاغذ، جعبه های مقوایی و پارچه ها را اسپری کنند.

بازی با انواع آبرنگ

در این نوع فعالیت، از مجموعه های آبرنگی استفاده کنید که از چند رنگ اصلی و طیف وسیع تری از رنگ ها تشکیل شده اند. اجازه دهید کودکتان با مخلوط کردن رنگ‌ها روی کاغذ جاذب، نقاشی کند. چند فنجان کم آب برای شستشوی قلم موها در دسترس او قرار دهید.

نقاشی با غلتک ها

برای نقاشی غلتکی به این مواد نیاز دارید؛ کاغذهای بزرگ-غلتک های رنگ آمیزی یا غلتک های دست ساز-رنگ های گواش یا اکریلیک.

نقاشی با گِل

یکی از ایده های جذاب برای نقاشی کردن، گِل بازی است. گِل و لای را می توانید خودتان تهیه کنید؛ این نوع نقاشی را در محیط بیرون از خانه در حیاط انجام دهید چون کثیفی زیادی ایجاد می شود. کودک شما می تواند با انگشتان یا برس های بزرگ، روی کاغذ نقاشی بکشد.

نقاشی با پَر

در این روش می توانید محلولی از رنگ ها تهیه کنید. به کودک خود، چند عدد پَر بدهید و از او بخواهید تا پَرها را در رنگ فرو ببرد و روی کاغذ یا مقوا نقاشی بکشد.

نقاشی با مسواک

مسواک‌هایی که با رنگ‌های آبک آغشته شده‌اند، برس‌های عالی برای نقاشی طرح‌های جالب روی سطوح مختلف کاغذی هستند. برای هر رنگ از مسواک متفاوتی استفاده کنید.

جمع بندی

نقاشی کردن، فواید زیادی برای کودکان و خردسالان دارد. والدین باید از روش های مختلف، که یکی از آنها نقاشی کردن است، قوه تخیل، خلاقیت و استعدادهای فرزند خود را پرورش دهند و تقویت کنند. از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان می توان به مواردی همچون تقویت خلاقیت، تقویت روحیه کار تیمی، افزایش دقت و توجه، تقویت تجسم فضایی، هماهنگی بین دست ها و چشم و ذهن و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *