زندگی به سرعت می گذرد؛ قبل از اینکه متوجه شوید، بچه های کوچک شما، جوان و بزرگسال خواهند شد و زندگی خودشان را خواهند داشت. و البته شما می خواهید آنها برای زندگی مستقل آماده باشند. آموزش مهارت های مورد نیاز نوجوانان، دانش مورد نیاز در مورد موضوعات مختلف را به فرزندان شما می دهد، اما آنها هنوز راه درازی را در پیش دارند.

زندگی پر از شگفتی و اتفاق است، چه خوشایند و چه ناخوشایند. برای اینکه فرزندتان را برای رویارویی با هر چیزی در زندگی آماده کنید، باید به او کمک کنید تا مهم ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان را کسب کند. برای این کار می توانید به فهرستی که ما آماده کردیم، نگاهی بیاندازید:

۱- مهارت های مدیریت پول یا بودجه مالی

شاید پول مهم ترین چیز در زندگی نباشد، اما مطمئناً برای یک زندگی راحت، ضروری است. به همین دلیل است که انضباط مالی یک مهارت مهم برای یادگیری در نوجوانی است. مهارت های بودجه بندی مناسب پول، به نوجوانان کمک می کند ارزش پول، هزینه ها و همچنین برنامه ریزی برای آینده را بیاموزند.

۲- آشپزی یا مهارت های غذایی

دانستن نحوه تهیه غذا یا طبخ غذا یکی از مهارت های اولیه زندگی برای نوجوانان است. مهارت های تهیه غذا را به آنها بیاموزید تا بتوانند در هر نقطه از جهان، زندگی کنند و سالم بمانند.

۳- مهارت های لباس پوشیدن

نوجوانان شما ممکن است به دلیل تأثیراتی که از برندهای خارجی می گیرند، کاملاً سبک لباس پوشیدن خود را تغییر دهند، اما به احتمال زیاد تحت تأثیر افراد اشتباه قرار می گیرند. بنابراین، یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان، درست لباس پوشیدن است.

۴- نظافت شخصی

آراستگی، مهارتی است که کودکان باید در همان ابتدای دوره آموزشی بیاموزند. نظافت شخصی برای سالم ماندن و همچنین داشتن یک زندگی اجتماعی یا عاشقانه خوب، بسیار مهم است.

۵- رعایت نظافت و بهداشت

نظافت، یکی از اصول بهداشت است. به فرزندان خود بیاموزید که خودشان و محیط اطرافشان را تمیز و مرتب نگه دارند.

۶- مراقبت های بهداشتی شخصی و کمک های اولیه

از جمله مهارت های مورد نیاز نوجوانان، آموختن اصول مراقبت از سلامتی فردی و کمک های اولیه است.

۷- مهارت ها و آداب اجتماعی

آموزش مهارت ها و آداب و رسوم اجتماع، برای داشتن یک زندگی اجتماعی آرام و روشن، ضروری است. مهارت های اجتماعی یکی از ضروری ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان محسوب می شود و نیاز به تلاش و تمرین زیاد دارد.

۸- مهارت های سازمانی

عدم توانایی در سازماندهی، یکی از عواملی است که منجر به مدیریت ضعیف زمان می شود. به نوجوانان خود بیاموزید که وقت و زمان خود را بهتر مدیریت نمایند و کارها را سریع و دقیق انجام دهند.

۹-مهارت های مدیریت خانه

تصور کنید فرزند شما بالاخره دانشگاه را تمام کرد و زندگی خودش را شروع کرده است. اما اگر مهارت‌های اولیه مدیریت خانه را نداند، ممکن است از هر لحظه زندگی خود متنفر باشد. بهتر است همه نوجوانان، این مهارت های زندگی را زودتر یاد بگیرند.

۱۰- مهارت های رانندگی و تعمیر و نگهداری خودرو

رانندگی، یکی از مهم‌ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان است تا استقلال خود را به دست بیاورند. اما دانستن نحوه رانندگی با ماشین، کافی نیست. نوجوانان همچنین باید در مورد ایمنی در جاده، مراقبت از خودرو و کارهایی که باید هنگام بروز مشکل وسیله نقلیه انجام دهد، آموزش های لازم را دریافت کنند.

۱۱- مهارت های حمل و نقل

مهارت های اولیه حمل و نقل، از اهمیت بیشتری برخوردار است. با یاد گرفتن این مهارت ها، نوجوانان می دانند حتی اگر ماشین نداشته باشند، چطور از جایی به مکان دیگر سفر کنند.

۱۲- مهارت های ارتباطی

ارتباط ممکن است بیشتر شبیه یک مهارت تجاری به نظر برسد، اما در مورد آن دقیق تر فکر کنید، آیا نوجوان شما نیازی به برقراری ارتباط در زندگی شخصی خود نخواهد داشت؟ به نوجوان خود آموزش دهید که چگونه پیام خود را بدون توهین به شخص دیگری، منتقل کند. برقراری ارتباط، یک مهارت حیاتی است که نوجوان شما برای روابط بین فردی در زندگی شخصی و حرفه ای باید در آن به سطح بالایی برسد. مهارت های ارتباطی یکی از ضروری تری مهارت های مورد نیاز نوجوانان هستند.

۱۳- مهارت های رفتاری

شخصیت یک فرد در نحوه رفتار او نهفته است. در داشتن یک رفتار سالم به نوجوان خود کمک کنید و او را به داشتن شخصیتی قوی تر راهنمایی کنید.

۱۴- مهارت های ایمن ماندن

وقتی فرزندان نوجوان شما قرار است در آینده به تنهایی در جامعه یا حتی کشورهای مختلف حاضر باشد و زندگی کند، مهم است که بدانند چگونه ایمن باشند. در واقع، ایمن ماندن، یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان است.

۱۵- مقابله با احساسات

آموزش مقابله درست با احساسات، به نوجوانان این امکان را می دهد که هر دو طرف یک موقعیت را ببینند و درک کنند. مهارت های خود مدیریتی یکی از این نمونه ها است که می توانید به نوجوانان خود بیاموزید.

۱۶- مهارت حل مسئله

یکی از اصلی ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان در زندگی، حل مسئله است. نمی توانید انتظار داشته باشید که فرزندانتان هر بار که مشکلی دارند برای کمک به شما مراجعه کنند. کاری که می توانید انجام دهید این است که به آن ها یاد بدهید که با مشکلات، مانند بزرگسالان بالغ کنار بیایند و آنها را حل و فصل نمایند.

۱۷- مهارت های آموزشی پایه

آموزش برای داشتن یک زندگی راحت و سالم، ضروری است. در مورد اهمین این مسئله، هیچ اختلاف نظری وجود ندارد. فرزندان شما خواندن، نوشتن و صحبت کردن را در خانه یاد می گیرند، اما آنها ممکن است به آموزش نحوه استفاده از رایانه، تلفن همراه و سایر ابزارها نیاز داشته باشند.

۱۸- تعیین هدف – دانستن نحوه اولویت بندی آنها

به فرزندان خود بیاموزید که مهارت های خود را شناسایی کرده و اهدافی را تعیین کنند که می توانند رضایت شخصی و همچنین موفقیت حرفه ای را برای آنها به ارمغان آورند.

۱۹- مدیریت زمان

چند بار شنیده‌اید که نوجوانتان از نداشتن زمان کافی برای انجام تمام کارهایی که باید انجام دهد شکایت کند؟ همه ما ۲۴ ساعت در روز فرصت داریم. اینکه چگونه زمان خود را مدیریت می کنیم، دنیایی از تفاوت را در آنچه به دست می آوریم، ایجاد می کند. مدیریت زمان، یکی از اصلی ترین مهارت های مورد نیاز نوجوانان به شمار می رود.

۲۰- مهارت های تصمیم گیری

نوجوان شما باید در هر مرحله از زندگی بزرگسالی خود، تصمیم بگیرد و انتخاب کند. از چیزهای ساده مانند وعده شام گرفته تا درخواست یک شغل مهم یا ازدواج با فردی که دوستش دارند؛ همه چیز، یک تصمیم گیری مهم است.

۲۱- مهارت های استخدامی

برای اینکه یک فرد، قابل استخدام باشد یا مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرد، نیاز به داشتن چیزهایی بیش از مدارک و اسناد است. چند مهارت مهم وجود دارد که می‌توانید نوجوان خود را به کسب آنها تشویق کنید تا برای فرصت‌های شغلی بهتر، آنها را توسعه دهد.

جمع بندی

این مهارت های مورد نیاز نوجوانان، تنها تعدادی از لیست مهم مهارت های زندگی برای نوجوانان است که باید قبل از شروع مسیر سفر به بزرگسالی، آنها را یاد بگیرند. کلید داشتن یک زندگی شاد، حفظ دو مهارت کلیدی است: ۱)تمایل و توانایی برای یادگیری چیزهای جدید، )۲حذف مهارت هایی که مفید نیستند و یادگیری مجدد مهارت ها با دیدگاهی جدید.

حتماً شما هم موافقید که آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان، کار آسانی نیست، اما اگر بتوانید این کار را انجام دهید، به عنوان والدین، عدالت را رعایت کرده اید.

به نظر شما نوجوانان چه مهارت های دیگری را در زندگی باید بیاموزند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *