انتظارات والدین از نوجوانان با توجه به طبقه اجتماعی، فرهنگ، وضعیت مالی و اعتقادات آنها در شهرها و کشورهای مختلف، متفاوت است. آنچه مهم است اینکه انتظارات و توقعات باید در جهت رشد بهتر و سلامت روانی نوجوانان باشد و هرگز آنها را تحت فشار قرار ندهد. داشتن توقعات بیجا و انتظارات غیر معقولانه، نتیجه ای جز احساس ناامیدی، تأسف، شکست و ناراحتی های روانی ندارد.

۱۰ تا ارزشمندترین انتظارات والدین از نوجوانان

همه والدین، یک ویژگی مشترک دارند. آنها انتظارات معینی از فرزندان خود دارند، مهم نیست که بچه هایشان چقدر بزرگ یا جوان هستند. والدین تمام وقت، پول و زندگی خود را برای تربیت فرزندان شان سرمایه گذاری می کنند. با صبر و عشق فراوان در پرورش، انتظار نتیجه خوب، امری طبیعی است. تعریف “خوب” در اینجا آنقدرها هم که به نظر می رسد کار ساده ای نیست. این اصطلاح، همه چیز را شامل می‌شود، چه از منظر اخلاقی، شغلی، تحصیلات و … .

در این قسمت می خواهیم به چند تا از بهترین و مهم ترین انتظارات والدین از نوجوانان اشاره کنیم. این توقعات باید در حد قابل قبول باشد و با استعدادها و توانایی های نوجوانان همخوانی داشته باشد.

۱-آموختن یک یا چند مهارت و حرفه

والدین، با عشق و علاقه، پول خود را برای مدت هجده یا بیست سال روی نوجوان شان سرمایه گذاری می کنند. آنها می خواهند ببینند که نوجوان روی پای خودش ایستاده و توانایی کافی برای حمایت مالی از خود را دارد. آنها هر کاری که در توان دارند انجام می دهند تا فرزندشان به ارزش پول پی ببرد. این تنها زمانی امکان پذیر می شود که نوجوان، یک شغل واقعی و یک حرفه پیدا کند. انگیزه والدین از اینکه نوجوان خود را به داشتن یک شغل هدایت کنند، این نیست که او را به درآمد خوبی برسانند، بلکه با این کار می خواهند ارزش و اهمیت پول را به فرزندشان بفهمانند و آنها بدانند که چقدر به دست آوردن و حفظ آن سخت است.

۲-احترام به بزرگترهای خانواده

یکی از انتظارات والدین از نوجوانان این است که از برخی اصول رفتار و آداب اجتماعی پیروی کنند. بزرگترین عنصر در اینجا، احترام به بزرگترهای خانواده است. والدین از نوجوان خود می خواهند که با همه اطرافیانش مودب و محترم رفتار کند، بدون اینکه به احساسات آنها آسیبی وارد شود.

۳-پیدا کردن دوستان و همسالان مناسب

والدین از فرزندانشان انتظار دارند که شریک خوبی در دوران نوجوانی داشته باشند، به هر حال، این یک دوست است که فرزندشان باید این دوره عمر را با او بگذراند. والدین همچنان و همیشه این قدرت را دارند که انتخاب نوجوان خود را در مورد دوستانش تأیید یا رد کنند.

۴-دوری از افراد نامناسب

والدین با تلاش فراوان سعی می کنند مفهوم خوبی و بدی را برای شما شفاف سازی کنند. از همان ابتدا، آنها به فرزندان خود کمک می کنند تا بفهمند چه کسی برای دوستی با آنها خوب است یا بد است. یکی از انتظارات والدین از نوجوانان این است که هنگام انتخاب دوستان در مدرسه یا عضویت در گروه دوستان، انتخابی معقول و مطمئن داشته باشند. والدین، توانایی بالایی برای شناسایی دوستان ناباب دارند.

۵-کمک کردن در کارهای خانه

بیکار نشستن، یک انتخاب نیست. یکی از انتظارات والدین از نوجوانان این است که می خواهند فرزندشان در کارهای روزانه به آنها کمک کند. آنها از شما می خواهند فعال باشید؛ در شستن لباس ها، ظروف یا گردگیری به والدین کمک کنید.

۶-تلاش برای سالم تر بودن

والدین تمام تلاش خود را برای سالم تر بودن شما به کار می گیرند و از شما هم اینچنین انتظاراتی دارند. واکسن هایی که در دوران نوزادی دریافت کرده اید، مراجعه اورژانسی به پزشک، هر بار که دچار اسهال یا تب طولانی شده اید، نشانه ساده ای از این است که چقدر شما را دوست دارند. یکی از انتظارات والدین از نوجوانان این است که یاد بگیرید به خوبی از خود مراقبت کنید و بدانید چگونه خود را سالم تر نگه دارید.

۷- تمیز کردن اتاق شخصی

کمترین چیزی که از نوجوانان در خانه انتظار می رود این است که اتاق خواب خود را تمیز و مرتب نگه دارند. قفسه کتاب، میز آرایش، کمد، میز مطالعه، ملحفه‌ ها، و به طور خلاصه همه چیز را باید کاملاً مرتب نگه دارند. مهم نیست که یکشنبه باشد یا در تعطیلات به خانه برمی گردید، این یکی از انتظارات والدین از نوجوانان است که برای سال ها و سال های آینده بدون تغییر باقی می ماند.

۸-آشپزی کردن در خانه

والدین از نوجوان خود انتظار ندارند که برای تحت تأثیر قرار دادن مهمان یا برخی از اقوام، غذاهای لذیذ درست کنند، اما آنها می خواهند که نوجوانشان یاد بگیرند حداقل دستور العمل غذاهای ساده را به راحتی تهیه کنند. مثلاً باید طرز تهیه برنج و حبوبات ساده، ساندویچ و یا دم کردن چای را بلد باشند. اینها چیزی نیست جز پله هایی برای تقویت زندگی نوجوان و کسب مهارت های آشپزی.

۹-موفقیت در دانشگاه یا کالج

یکی از مهم ترین انتظارات والدین از نوجوانان، موفقیت در درس و دانشگاه است. والدین با مشاهده نتایج عالی و موفقیت ها به فرزندشان افتخار می کنند و حس غرور دارند.

۱۰-داشتن حس خوشبختی و شادی

بزرگترین و مهمترین چیزی که هر پدر و مادری عمیقاً آن را آرزو دارد و برای آن دعا می کند، شادی فرزندانشان است. هر اشکی که فرزندان می ریزد، قلبشان را سوراخ می کند و آنها تمام تلاششان را می کنند تا دوباره آن لبخند درخشان را روی صورت فرزندشان ببینند. حتی اگر شما یک فرد متاهل و دارای فرزند هستید، والدین تان هرگز از بررسی تنش‌های شما دست برنمی‌دارند و توصیه‌های دقیق و باورنکردنی برای رهایی شما از آن ارائه می دهند.

جمع بندی

گاهی اوقات ممکن است انتظارات والدین از فرزندان خود، بیش از حد باشند یا معقولانه نباشد؛ بهتر است این انتظارات و توقعات در جهت کسب آرامش باشد و هرگز بچه ها تحت فشار قرار نگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *