درس خواندن برای موفقیت در کنکور برای دانش آموزان سال آخر دبیرستان بسیار اهمیت دارد و گاهی به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود! شرکت کردن در امتحانات ورودی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بخشی اجتناب ناپذیر از تجربه تحصیلی هر فرد محسوب می‌شود. در حالی که هر یک از دانش آموزان، توانایی‌ها و ترجیحات تحصیلی متفاوتی دارند، از شیوه‌های مختلف باید کمک بگیرند تا بتوانند در آزمون ورودی دانشگاه موفق شوند. دانستن راهکارهایی که می‌تواند زمان مطالعه دروس کنکور را به حداکثر برساند و به حفظ اطلاعات کمک کند یکی از ضروریات برای همه دانش آموزان است. در این مطلب می‌خواهیم درباره عوامل کلیدی موفقیت در کنکور صحبت کنیم.

اگر دانش آموز دبیرستانی هستید، مهم است که هم سخت و هم هوشمندانه برای کنکور درس بخوانید. مطالعه کردن دروس دوره دبیرستان برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه بسیار اهمیت دارد اما فراموش نکنید که استراحت‌های مناسب بین فواصل مطالعه نیز به همان اندازه مهم است.

اگر در حال درس خواندن سخت برای کنکور هستید، باید زمان ‌های ۱۵ دقیقه ‌ای یا ۲۰ دقیقه‌ای وگاهی ۳۰ دقیقه‌ای را اختصاص دهید که کمی استراحت کنید، قدم بزنید، یا سرگرمی داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا گرفتار فرسودگی اضطراب یا استرس نشوید.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین استراتژی‌های درس خواندن برای کنکور و نکات مهم در مطالعه اشاره خواهیم کرد.

برنامه‌ریزی برای مطالعه دروس کنکور با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. اینکه هر دانش آموز چه نوع سبک زندگی دارد، یا توانایی او در دروس و سطح نمرات او چگونه است، بر روند برنامه‌ریزی درس خواندن برای کنکور تاثیر دارد.

برخی از کارشناسان و مشاوران تحصیلی عقیده دارند دانش آموزان پس از ورود به دوره دوم دبیرستان باید برای کنکور برنامه‌ریزی کنند. عده دیگر نیز بر این باور هستند، دانش آموز دبیرستانی می‌توانند از پایه یازدهم و دوازدهم، برنامه‌ریزی تخصصی مطالعه برای کنکور را آغاز کنند.

نکته مهم این است به جای تعلل کردن و عقب انداختن برنامه‌های درسی و موکول کردن آن به شب امتحان کنکور، بهتر است از همان ورودی دوره دوم دبیرستان برای این کار برنامه‌ریزی کنید.

دانش آموز زرنگ تر همیشه سعی می‌کنند در طول کلاس درس، نیم نگاهی به زمان کنکور داشته باشند. این افراد برای موفقیت در کنکور دانشگاه، همواره یادداشت برداری و نکته نویسی می‌کنند، اطلاعات مهم را جمع آوری کرده و آنها را برای مرور کردن در سال‌های آینده، منظم می‌نویسند. به این ترتیب، شرکت در آزمون دانشگاه آسان‌تر می‌شود و استرس کمتری هم ایجاد می‌کند.

رمز و رازهای موفقیت در کنکور؛ معرفی چند راهکار عملی و علمی

اگر دانش آموز دوره دبیرستان هستید، از همین حالا به فکر شرکت در آزمون ورودی دانشگاه باشید. چند راهکار موثر و کاربردی را در اینجا با هم بررسی می‌کنیم. به طور خلاصه:

 • در کلاس درس فعال باشید و سوال بپرسید
 • یادداشت برداری کنید و نکات مهم را بنویسید
 • در آزمون‌های مختلف به عنوان آمادگی برای کنکور شرکت کنید
 • در صورت داشتن توانایی مالی، حتماً در کلاس‌های موسسات کنکور شرکت کنید تا از تجربه بهترین اساتید بتوانید استفاده نمایید

و اما در قسمت زیر به طور با جزئیات بیشتر درباره راهکارهای موفقیت در کنکور صحبت می‌کنیم.

 • نکته اول: برای مطالعه اصولی آماده شوید

وقتی در حال برنامه‌ریزی برای درس خواندن و موفقیت در کنکور هستید، نظم دهی و سازماندهی کارها بسیار اهمیت دارد. زمانیکه یک برنامه‌ریزی منظم داشته باشید، استرس شما کمتر می‌شود و می‌توانید اطلاعات مختلف را سریع تر و دقیق‌تر یاد بگیرید. دانش آموزان دوره دوم دبیرستان، یعنی مقطع تحصیلی دهم- یازدهم و دوازدهم، با بررسی کتب درسی و مشورت با مشاوران تحصیلی کنکور به راحتی می‌توانند برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند.

 • نکته دوم: مکان مناسبی را برای مطالعه و درس خواندن انتخاب کنید

یکی از عوامل کلیدی موفقیت در کنکور این است که دانش آموزان، فضای مناسبی را برای درس خواندن خود انتخاب کنند. اتاق شخصی یا سالن مطالعه در کتابخانه شهر، هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند اما چیزی که مهم است اینکه دانش آموز باید در جایی که درس می‌خواند، حداکثر تمرکز را داشته باشد. پیشنهاد ما این است که عوامل استرس‌ زا، تلفن همراه، رایانه و هر عامل حواس پرتی را هنگام درس خواندن از خود دور کنید.

اگر برنامه‌ریزی درسی دانش آموزان به این صورت است که باید در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند، می‌توانید دسترسی به رسانه‌های اجتماعی و افزونه‌های نوتیفیکیشن وب سایت‌های متفرقه را مسدود کنید تا موقع درس خواندن، مزاحمتی ایجاد نکنند.

 • نکته سوم: دروس را برنامه‌ریزی و اولویت بندی کنید

قبل از اینکه برای درس خواندن آماده شوید، تعیین مواد مطالعه یا همان کتاب‌های درسی مورد نیاز برای شرکت در کنکور اهمیت دارد. قبل از شروع کردن به مطالعه، یادداشت‌ها، جزوه‌ها و برگه‌های حاوی اطلاعات مهم را مرتب کنید. اگر لازم است آنها را برچسب گذاری نموده تا موقع درس خواندن بدانید کدام اطلاعات کجا هستند. به این ترتیب از زمان خود نهایت استفاده را می‌برید.

اقدام مهم دیگر این است که دروس مهم در آزمون کنکور را اولویت بندی کنید. توجه به اینکه هر دانش آموز به کدام رشته‌ها و گرایش‌های دانشگاهی علاقمند است، می‌تواند دروس مختلف را بر اساس ضریب کنکور، رتبه‌بندی و اولویت‌بندی کند. به طور مثال، برای دانش آموزان رشته علوم تجربی، دروس شیمی و زیست شناسی اهمیت بیشتری دارد؛ همینطور برای دانش آموزان رشته علوم ریاضی، دروس ریاضیات، فیزیک و شیمی بیشترین ضریب را دارند.

با دانستن اینکه هر موضوع در هر درس چقدر زمان برای مطالعه نیاز دارد می‌توانید برنامه‌ریزی داشته باشید؛ سپس زمان معینی را به هر موضوع اختصاص می‌دهید؛ در نتیجه به احتمال زیاد در کنکور موفق خواهید شد.

 • نکته چهارم: تست ها و آزمون‌های سال‌های گذشته را مرور کنید

برای درک بهتر مفاهیم کنکور و آشنایی با فرمت آزمون ورودی دانشگاه می‌توانید در فواصل بین درس خواندنتان به تست‌های قبلی نگاهی بیندازید. حل کردن سوالات آزمون کنکور سال‌های گذشته، به دانش آموزان این فرصت را می‌دهد که به عنوان یک راهنما از آن استفاده کنند؛ پس با نحوه رتبه‌بندی و سختی یا آسانی سوالات، بهتر آشنا می‌شوند. همچنین متوجه خواهند شد که از هر مبحث کتاب‌های درسی چه تعداد سوال و در چه سطحی از آسانی یا سختی در کنکور می‌آید. تمام این اقدامات به دانش آموزان کمک می‌کنند در جلسه کنکور غافلگیر نشوند.

بهترین تکنیک‌های مطالعه برای موفقیت در کنکور

اگر یک دانش آموز دبیرستانی هستید و برای شرکت در کنکور بنامه‌ریزی می‌کنید، چند تکنیک کاربردی را در اینجا به شما معرفی خواهیم کرد که برایتان مفید است:

 • یک مکان خوب و آرامش بخش را برای مطالعه کردن خود انتخاب کنید
 • برنامه‌ریزی درسی را بر اساس عادات، سبک زندگی و شیوه‌های مطالعه و توانایی علمی خود تنظیم کنید
 • از گوش دادن به موسیقی هنگام درس خواندن خودداری کنید
 • با مشاوران تحصیلی کنکور مشورت کنید تا راهکارها و روش‌های مختلف مطالعه مخصوص آزمون ورودی دانشگاه را به شما یاد بدهند
 • از چندین تکنیک مطالعه همزمان استفاده کنید تا بتوانید تجربه جالب‌تری از یادگیری داشته باشید
 • تست‌های تمرینی را هر چه بیشتر انجام دهید
 • ویدیوها و فیلم‌های آموزشی مربوط به دروس کنکور را از منابع مختلف تماشا کنید
 • فلش کارت بسازید تا به یادگیری عمیق‌تر مفاهیم کمک کند
 • اگر لازم است از تکنیک کدگذاری اطلاعات استفاده کنید تا موضوعات سخت درسی، خیلی راحت‌تر در ذهن شما بمانند
 • از تکنیک مطالعات گروهی برای درس خواندن و آمادگی برای کنکور استفاده کنید
 • مطالب حفظ کردنی را به صورت دوره‌ای مرور کنید؛ یادداشت برداری در این زمینه فراموش نشود
 • زمان خود را مدیریت کنید
 • در آزمون‌های مختلف شرکت کنید تا با سوالات متنوع آشنا شوید
 • همیشه انگیزه داشته باشید و دست از تلاش برندارید
 • هرگز به صورت شبانه روزی درس نخوانید؛ زمانی را نیز برای استراحت کردن اختصاص دهید
 • تغذیه سالم داشته باشید؛ از خوردن غذاهای چرب و تنقلات مضر خودداری کنید
 • حتماً زمان محدودی را برای ورزش کردن یا گردش در طبیعت اختصاص دهید، که باعث می‌شود ذهن شما بازتر و فعال‌تر شود. ورزش‌هایی نظیر یوگا و مدیتیشن هم به تقویت روحیه شما کمک می‌کند

سخن پایانی

هیچ راه و روش معینی وجود ندارد که به دانش آموزان بگوید چطور می‌توانند درس بخوانند که در کنکور موفق شوند؛ زیرا توانایی و استعدادها و سبک زندگی هر دانش آموز با دیگری متفاوت است.

حقیقت این است که راهکارهای بی‌شماری وجود دارد که می‌تواند به دانش آموزان کمک کند زمان خود را مدیریت کنند و دروس دبیرستان را به خوبی یاد بگیرند و مرور نمایند.

روش‌هایی از جمله یادداشت برداری و نکته نویسی، درست کردن فلش کارت آموزشی، تماشای فیلم آموزشی، مطالعه در گروه دوستان، شرکت در آزمون‌های آمادگی کنکور و حل کردن تست‌های سال‌های گذشته به همه دانش آموزان کمک می‌کند در کنکور موفق شوند. البته نباید نقش مشاوران تحصیلی را در این حوزه نادیده گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *